גורם מודיעיני אמר היום (שישי) ל-CNN כי איראן לא צפויה להגיב לתקיפה בבסיס חיל האוויר באספהאן. במקביל, מספר מדינות בעולם הגיבו לתקיפה, ורובן הזהירו מהסלמה אזורית וקראו לצדדים להימנע מהמשך חילופי המהלומות. בלינקן: "ארה"ב לא הייתה מעורבת בשום פעולה התקפית".

"איראן לא צפויה להגיב", אמר המקור לרשת החדשות האמריקנית, ולא סיפק הסבר לטיעון. המקור, שביקש שלא להזדהות וכונה רק "גורם באזור", הוסיף: "התקיפות ההדדיות של איראן וישראל הסתיימו". 

ההודעה החריפה של מצרים והמסר מאיראן

בתוך כך, מספר מדינות בעולם הגיבו לתקיפה המיוחסת לישראל. מי שנראית כרגע כמדינה היחידה שייחסה באופן ישיר את התקיפה לישראל היא עומאן. בהודעה קצרה שפרסם במשרד החוץ במדינה נכתב: "מגנים את התקיפה הישראלית באיראן ואת התקיפות הצבאיות החוזרות של ישראל באזור".

מצרים הזהירה מ"השלכות התרחבות העימות וחוסר היציבות באזור". היא הוסיפה שהיא פונה לכל הצדדים וקוראת להם "להכיל את המצב". רוסיה אמרה שהיא בוחנת את המצב, וקרואת לרגיעה בין הצדדים. ארה"ב וישראל טרם הגיבו באופן רשמי לתקיפה. נשיא איראן ראיסי פרסם תגובה, ולא התייחס במישרין לתקיפה.

"אנחנו נלחמים במלחמת רצונות, איראן ניצחה ותמשיך להשיג ניצחונות", אמר ראיסי. "ההבטחה האמיתית שיקפה את הכוח שלנו, את רצון הברזל של עמנו ואת האחדות שלנו. כל חלקי העם וכל הזרמים הפוליטיים מסכימים שהפעולה הזו חיזקה את כוחה ואת יכולתה של הרפובליקה האיסלאמית".

תקיפה באספהאן, איראן
תקיפה באספהאן, איראן

מפקד כוחות היבשה של הצבא האיראני דווקא רמז שישראל עמדת מאחורי התקיפה, והעביר מסר: "ישראל חייבת לדעת שאם היא תבצע טעות, היא תיענש הפעם בחומרה רבה יותר. אם אובייקטים מעופפים חשודים יופיעו בשמי המדינה, כמו התקרית הלילה באספהאן - כוחותינו לא יחסכו מטרות".

צרפת קראה לרגיעה, בריטניה: "לישראל זכות להגנה עצמית"

בבריטניה פרסמו הודעה שבה דווקא כתבו שאינם יודעים מי מאחורי התקיפה: "מקור המתקיפות באיראן עוד לא נקבע רשמית. בכל אופן, בלשכת ראש הממשלה מסרו שלישראל יש את הזכות להגן עצמה - וכי אמרו לישראלים שמה שחשוב כעת זה להרגיע את ההסלמה".

בסין הגיבו שהם "מתנגדים לכל פעולה שעלולה להסלים עוד יותר את המתיחות באזור". בנציבות האירופית אמרו כי "הכרחי כעת שהמזרח התיכון יישאר יציב" וקראו לכל הצדדים "להימנע מפעולות נוספות". בצרפת גם קראו לרגיעה באזור. סגן שר החוץ ז'אן נואל אמר: "עמדת צרפת היא לקרוא לכל המעורבים לאיפוק ולהפחתת ההסלמה באזור".

התקיפה, שהתרחשה הלילה, כוונה לפי הדיווחים באיראן נגד בסיס חיל האוויר באספהאן, שממנו יצאו בכטב"מים במתקפה האיראנית לעבר ישראל בשבת האחרונה. לפי שעה לא ברור לאיזה נזק, אם בכלל, גרמה התקיפה הזו. גורם באיראן אמר שהתקיפה התבצעה על ידי רחפנים שהופעלו מתוך שטח איראן.