הרשתות החברתיות סוערות ביממה האחרונה, אחרי שלוחמי צה"ל בעזה התבקשו למחוק את כתובות הגרפיטי הרבות שריססו ברצועת עזה, מאז החל התמרון הקרקעי. הצבא חילק ללוחמים גלוני צבע כדי שימחקו את הכתובות ובישראל הדבר עורר דיון ער - שגלש גם למחוזות פוליטיים. גורמים בצבא הסבירו היום (חמישי) ל- mako, שהסיבה לפקודה היא משמעת ופקודות הצבא. בנוסף, הם שללו על הסף את הטענות לסיכון חיי לוחמים.

מאז החל התמרון הקרקעי בעזה, הופיעו ברשתות החברתיות התמונות שבהן מתנוססות כתובות גרפיטי עם מסרים בעברית, שהשאירו כוחות צה"ל על קירות מבנים. תחילה נכתבו הכתובות בהומור, או לזכר הנספים במתקפת 7 באוקטובר וחללי צה"ל שנפלו בלחימה. אולם בהמשך החלו להופיע מסרים פוליטיים מובהקים שפוגעים בהסברה הישראלית ואף מסכנים משפטית בינלאומית את ישראל ואת צה"ל.

View this post on Instagram

A post shared by (@mayadamayo)

בשל כך, ניתנה הפקודה לחיילים בעזה למחוק את כתובות הגרפיטי מקירות הבתים שם. מה שהעלה ברשתות גם ביקורת רבה על כך שסיכנו חיילים כדי למחוק את הכתובות, דבר שנשלל על הסף, כאשר הסבירו שהחיילים לא נשלחו לבתים ולסמטאות כדי למחוק אותן. הוסבר כי הם מחקו את הכתובות במקום שבו הם נמצאים ממילא, במסגרת משימתם המבצעית ברצועת עזה. עוד אמרו שפעולת הניקיון של הגרפיטי, נעשית בעת הפסקת האש ולא תוך כדי לחימה.

גורמים בצבא מסבירים שהפקודה ניתנה מכיוון שמדובר בבעיית משמעת. בנוסף לזה, כי מאז ומעולם צה"ל הקפיד על דיני המלחמה והמוסר לאויב ולאוכלוסייה האזרחית. גורמי הצבא אף הזכירו את הפעמים הרבות שבהן חיילי צה"ל שנכנסו לבתים, כולל במלחמת לבנון, דאגו לשמור על המקום ולא לפגוע מעבר לנדרש במשימה המבצעית.

_OBJ

בצבא כאמור הדגישו את נושא המשמעת של החיילים בסדיר ובמילואים. מלבד עצם כתובות הגרפיטי, התיעוד בוצע על ידי החיילים והופץ ברשתות החברתיות, שלא דרך ובתיאום עם דובר צה"ל. עבירת משמעת נוספת, כשבמקביל, לא מעט תיעוד שיצא מזירת הלחימה בעזה בוצע לא על פי פקודות הצבא בנושא.