יחידת המסתערבים של מג"ב באימון (צילום: דובר צה"ל, אתר צה"ל)
"חלק מהאימונים זה מתן תגובות לחשיפה של הכוח כשעוברים לשלב הגלוי". לוחמי ימ"ס מתכוננים לפעולה | צילום: דובר צה"ל, אתר צה"ל

אתמול (ג') כניסת יחידת המסתערבים של מג"ב לכפר טמון שנמצא סמוך לג'נין הובילה להתפרעות מאוד גדולה של מאות מתושבי הכפר. הפלסטינים דיווחו שהמסתערבים הגיעו לכפר כשהם מחופשים לירקנים, ולאחר שהצליחו לחשוף אותם פתחו המסתערבים באש חיה לעברם. גורמים בצבא ומסתערבים שמשרתים במילואים איתם שוחחנו אמרו לפז"ם שהכוח נחשף מיוזמתו בשלב המעצר: "באופן טבעי המעבר מהפעלה סמויה לגלויה חושף את הכוח וזה משהו שמתאמנים עליו".

"ממה שאני הבנתי הכוח הגיע לבצע מעצר של שנייים", מסביר י', ששירת ביחידת דובדבן ועדיין משרת במילואים במקביל לתפקידו כקצין משטרה. "אובייקט אחד נעצר מיד והשני, ככה שמעתי, התחיל לברוח. הלוחמים התחילו אחריו מרדף כשגם ככה מעצם המעצר הם הפכו את הפעילות שלהם לגלויה. במקביל הם ביקשו סיוע מכוח צה"ל שהיה מחוץ לכפר למטרה הזו בדיוק, ואותו אדם נעצר. נכנסו כוחות גדולים של הצבא ומג"ב שסגרו על המקום שהנמלט ברח אליו. בשלב הזה בעצם הם נחשפו והתחיל כל הבלגן בכפר". יש לציין שגם גורמים בתוך הצבא מדגישים שהכוח נחשף בשלב הגלוי ומיוזמתו.

"אתה יכול להכניס שבדי לכפר ואף אחד לא יזהה אותו", מתגאה ניסים, לוחם לשעבר ביחידת המסתערבים של מג"ב. "עם השנים יש ליחידה יכולת הסוואה מעולה וחשיפה של כוח זה משהו מאוד נדיר. גם מה שהיה בטמון זה לא משהו שלא חשבו עליו וזה גם לא פעם ראשונה שזה קורה. חלק מהאימונים וחלק מההכנות למבצע זה מתן תגובות לחשיפה של הכוח כשעוברים לשלב הגלוי. האימון הזה והיכולת גרמו לזה שלא יהיו הרוגים בצד של החיילים וגם של הפלסטינים". האירוע הסתיים ללא הרוגים. מהצד הישראלי שלושה חיילים נפצעו קל. מספר הפצועים הפלסטינים נע בין 8 למאה שנפגעו קל בעיקר משאיפת גז מדמיע ומירי כדורי גומי.

"מבפנים האדרנלין זורם, מבחוץ אתה כמו שחקן פוקר"

י' משתף אותנו בזווית של המסתערב ומספר: "אתה עובד בצוות אבל מרגיש לבד. לי הייתה לפעמים תחושה שכל העולם מסתכל עליי ויודע מי אני, למרות שזה לא היה המצב. מבפנים האדרנלין זורם אבל מבחוץ אתה כמו שחקן פוקר. אתה מאוד חד, תכנית הפעולה רצה אצלך בראש כמו במחשב. בגלל היכולת והאימונים אתה עובד כבר באוטומט, כולל מצבי תגובה למקרים שמתפתחים". הוא משתף במעצר שהיה לו באזור חברון: "זה היה בשיא של האינתיפאדה השנייה. נכנסנו לעיר מסוערבים והיינו שם זמן לא קצר עד שהאובייקט הגיע בדיוק בזמן ובמקום שהמודיעין אמר. הוא עבר לידי מבלי להבין לאן הוא נכנס. בתוך שניות קפצתי עליו יחד עם עוד שניים שהיו מחופשים לידי אז גם הגיע רכב מילוט. התחיל שם בלגן של התושבים אבל הם לא הספיקו להתארגן מהר והצלחנו לצאת".

יחידת המסתערבים של מג''ב באימון (צילום: דובר צה"ל, אתר צה"ל)
"אתה עושה את הכל בצורה מקצועית ומהירה ובשיטות שעולות על הדמיון הכי מופרע". מסתערבים בפעולה | צילום: דובר צה"ל, אתר צה"ל

ניסים מוסיף שהלוחמים מתאמנים בדיוק למצבים כמו זה שהיה בטמון. "מצד אחד אתה מסוערב בפנים עם עוד כמה לוחמים וכאילו נמצא לבד. אבל אתה יודע שיש עוד כוחות גיבוי שנמצאים מחוץ לכפר ואפילו כלי טיס בכוננות למקרה של הסתבכות חריגה. נכון שיקח להם זמן להגיע אבל אנחנו מספיק מיומנים להחזיק מעמד בזמן הזה תוך התעקשות על המעצר או כל פעולה אחרת והדבקות במטרה".

שני המסתערבים איתם שוחחנו מספרים על יכולת גבוהה של היחידה בביצוע משימות מסוערבות וביכולת הגובה. "אתה נפרס בשטח בצוות אבל אתה למעשה בודד במקום שהוגדר לך", מסביר ניסים. "בתחום העוין כולם חשודים בעיניך וברור לך שכל טעות שלך יכולה להוביל לגילוי ולהסתבכות. בגלל זה כל לוחם יודע בדיוק את תפקידו. אתה עושה את הכל בצורה מקצועית ומהירה ובשיטות שעולות על הדמיון הכי מופרע. חשוב להגיד שהמסתערבים של צה"ל ומג"ב פועלים 365 ימים בשנה, יום לילה וחגים כדי למנוע את הפיגוע הבא. אנחנו עושים הכול, מעצרים וסיכולים ומביאים מודיעין איכותי".

י' מוסיף: "את המצב הביטחוני של השנים האחרונות ניתן בהחלט לייחס ליחידות המסתערבים שעושות את זה רק מתוך תחושת שליחות".

>> הלוחם שהציל חיילים וקיבל צל"ש הורשע כסוחר סמים וייכנס לכלא