זיוף גימלים (צילום: מור גל, עיתון "במחנה")
עשרות מסמכים רפואיים זוייפו (צילום אילוסטרציה: במחנה) | צילום: מור גל, עיתון "במחנה"

בית-הדין הצבאי בקסטינה גזר בתחילת החודש שבעה חודשי מאסר בפועל על חייל שזייף ומכר עשרות מסמכים רפואיים במהלך שירותו הצבאי. החייל, שהספיק להשתחרר מצה"ל באפריל 2010, זייף במשך למעלה משנה עשרות מסמכים, ביניהם בעיקר גימלים. בתמורה לכל מסמך מזויף קיבל לידיו תשלום, הנע בין 50 ל-100 שקלים, בהתאם למספר ימי המחלה שניתנו לחייל.

על מנת לזייף את המסמכים, השיג הנאשם דפים מיוחדים של מרפאת "ביקורופא", הזין עליהם באמצעות תוכנת ה"פוטושופ" את פרטיו של החייל הפונה ופרטי מחלות שונות מהן הוא לכאורה סובל.

על פי גזר הדין, השתמש הנאשם במתווכים שונים שהפיצו את דבר עיסוקו בקרב חיילים. בנוסף, הוא פנה ביוזמתו לחיילים כדי להציע להם לזייף עבורם ימי מחלה. את המסמכים המזויפים הוא מסר לחיילים בעיקר ברחבי העיר באר שבע, בסיוע חייל נוסף. במסגרת החקירה, שהתנהלה ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) של מצ"ח, נחקרו עשרות חיילים אשר נחשדו ברכישת מסמכי המחלה המזויפים. מרביתם הועמדו לדין משמעתי ביחידתם.

ביקורופא (צילום: יהונתן בן דוד, עיתון "במחנה")
תור ב"ביקורופא". הנאשם השיג דפים מיוחדים של המרפאה (צילום: במחנה) | צילום: יהונתן בן דוד, עיתון "במחנה"

הקים עסק למכירת גימלים

"הנאשם לא זייף מסמכים רפואיים על מנת להקל על עצמו בתנאי שירותו הקשים, אלא הקים עסק, פשוטו כמשמעו, שנועד על מנת למכור לחיילים אחרים ימי מחלה ולהפיק רווח כספי כתוצאה מכך", כתבה השופטת, רס"ן מאיה גולדשמידט, בגזר הדין. "בעקבות מעשיו של הנאשם ניתנו לעשרות חיילים כמות נכבדה של ימי מחלה אשר לא הגיעו להם, וחיילם אלה נעדרו, למעשה שלא ברשות, משירותם הצבאי".

נוסף על שבעת חודשי המאסר נגזרו על החייל גם שישה חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים והורדה לדרגת טוראי. סנגורו של הנאשם, עו"ד מתי אביב, סבור כי מדובר בגזר דין מקל יחסית. "ייתכן כי אם החייל היה עדיין במהלך שירותו היה זה גזר דין חמור יותר, אך כתב האישום נכתב ממש ביום האחרון של תחולת חוק השיפוט הצבאי על החייל". יש לציין, כי התביעה הצבאית מתכוונת להגיש ערעור על קלות העונש בימים אלו, ותבקש עונש מאסר של מינימום שנה וחצי.

לאתר "במחנה"

>> כל מה שצריך לדעת על גימלים