דודי הרץ (צילום: דובר צה"ל)
"ש את כל החיים אחר כך בשביל להיות באזרחות, ולכן הזמן בצבא מיועד שאנצל אותו עד תום" | צילום: דובר צה"ל

בין קהל הצופים בסיום קורס הקצינים של פיקוד העורף בולט זוג שקט, נרגש, של גבר ואישה חרדיים. האישה, פאה לראשה, מצלמת בחיוך מאוזן לאוזן את הצוערים הצועדים על מגרש המסדרים, והגבר המזוקן מעביר את עיניו בשורות החיילים, תר אחר בנו שלו. דודי הרץ משיב לו מבט קצר מבעד למשקפיים, מעביר את ידו בפניו המגולחות וחוזר להביט ברס"ר. קשה להאמין, בהתבוננות בקצין הנחוש והזקוף, שרק לפני מספר שנים היה דודי הרץ אחת ההבטחות הגדולות של הזמר החסידי.

דודי הרץ נולד וגדל בבית חרדי ברחובות. בגיל צעיר התחיל קול הזמיר בו ניחן לצבור קהל אוהדים רב, ומהר מאוד התגלה כילד פלא וכשם דבר בעולם הזמר החרדי. "שרתי והופעתי רבות, כך שרבים החשיבו אותי כילד פלא בארץ ובחו"ל", משחזר סג"ם הרץ, "בין היתר הופעתי עם הפילהרמונית הישראלית וביצעתי הרבה מאוד חזנות". דודי היה מהכישרונות הבולטים בארץ בשירה, מוזיקה חסידית וחזנות. הוא הוציא קלטות והופיע באירועים מכובדים ברחבי הגלובוס.

"הגעתי למסקנה שאני לא אדם מאמין"

בגיל 15 חלה תפנית חדה בחייו של דודי. "חזרתי בשאלה. פשוט הגעתי למסקנה שאני לא אדם מאמין", הוא מסביר, "בחרתי את דרכי כבר מאז והתעקשתי להשלים את הבגרויות של י"א ו-י"ב. לאחר מכן ניגשתי למכינה קדם צבאית, הייתי שם שנה והתגייסתי לפקע"ר לחילוץ והצלה".

במרץ 2010 התגייס דודי לגדוד "קדם", גדוד מעורב של בנים ובנות. בחירתו בגדודי פקע"ר לא הייתה מקרית. הוא מספר כי בחר בתפקיד מתוך תפיסה כי ייעודו של פיקוד העורף הוא הצלה, ולא רק לחימה. "היה חשוב לי להציל אזרחים ובחלוף הזמן הרגשתי שאני רוצה יותר אחריות. ביקשתי קצונה ונמצאתי מתאים", הוא מספר בענווה, "אני לא חושב שצריך למהר לכל מקום... יש את כל החיים אחר כך בשביל להיות באזרחות, ולכן הזמן בצבא מיועד שאנצל אותו עד תום. בסיום הקורס אהיה ע' קה"ד בירושלים, ואני מאוד מרוצה מכך".

"ההורים תמכו בי לאורך כל הדרך"

למרות ששירתו המצוחצחת של סג"ם דודי הרץ לא משמשת אותו בשירות הצבאי, "ילד הפלא" ממשיך לשמור חיבה מיוחדת למוזיקה, ולא מסתייג מהאפשרות לחזור לעולם מיוחד זה בימים רחוקים יותר. "בעיקרון, אני עדיין לא יודע כרגע מה יהיה עם השירה שלי. משהו ממנה נשאר ואולי אחזור אליה בעתיד", הוא מתאר.

בכל התנודות הדרמטיות בחייו של סג"ם הרץ, נותר הקשר עם משפחתו הדוק וחזק."גם היום הם באו כדי לשמח את ליבי והם מגלים הבנה רבה למעשיי. אבי התעקש ממש שאתגייס לצה"ל ונהג לומר תמיד, גם כשוויתרתי על האמונה, שעלי לבחור דרך ולדבוק בה עד תום". ברגעים אלו, בלב מעמד חשיפת הדרגות, ניכרת גאוותם הטהורה של ההורים בבנם. "הם מאוד גאים גם בתהליך הקצונה", הוא מציין, "אנחנו שישה אחים, כולם פה בפעם הראשונה בהרכב מלא בטקס צבאי שלי".

אחיו של הרץ מביעים התעניינות לא מעטה במדים ובתפקידו של אחיהם, ודודי מקווה שאולי אף הם ישקלו את הגיוס. "יש לי אח שאני מאמין שירצה ללכת בעקבותיי ולהתגייס. הוא נותר חרדי ורוצה להתגייס לנח"ל החרדי או מסלול דומה. הוא שואל אותי הרבה שאלות, מתעניין ומביע עניין לעשות את זה בעצמו. אני מודל בשבילו, כמובן לא במובן הדתי. אחיי הקטנים גם מתעניינים, ואולי גם הם, כשיגדלו, יבחרו להתגייס".

>> כל מה שרציתם לדעת על פיקוד העורף