לוחמי חטיבת כפיר תעדו את עצמם כשהם פוגעים בפלסטיני שעל פי הסרטון לפחות, לא נראה חמוש. לטענת שולח הסרטון, לוחם בחטיבה, צלף "הוריד ערבי שזרק אבנים ובקבוק תבערה". הסרטון הפך לוויראלי ונראה שהוא הולך להביך את הצבא. "גם סגנון הצילום נראה רע מאוד", אמר קצין בכיר שצפה בסרטון. ככל הנראה הסרטון צולם על ידי לוחמים של גדוד נצח יהודה, הגדוד החרדי של צה"ל, שחבריהם עלו לכותרות אחרי שתועדו כשהם מכים פלסטיני ואף נענשו על כך.

הסרטון צולם ככל הנראה ביום חמישי האחרון, במהלך הפגנה בכפר סילואד, בה החלו התפרעויות שכללו זריקת אבנים ובקבוקי תבערה לעבר הכוחות. במהלך ההפגנה צוות לוחמים של נצח יהודה התמקם על אחד הגגות, כאשר תפקידו היה לחפות על הלוחמים שפיזרו את ההפגנה.

קצין בדרגת אל"מ, שצפה בסרטון המדובר, ציין כי "נהוג להציב צלפים בנקודות שולטות ויש להם תפקיד מאוד מוגדר. לאתר ולחסל חמוש שמאיים על הכוחות, אם כזה יופיע בחסות המפגינים, או לנטרל מפגין שמהווה איום מוחשי וסכנת חיים לכוחות בשטח". אותו קצין הוסיף, "לצערי, לא נראה שזה המצב בסרטון המדובר".

צלף של נצח יהודה יורה בפלסטיני (צילום: מתוך הסרטון שהועלה ליוטיוב)
"הדבר הזה יכול לסבך את כל המדינה. נזק ברמה גלובלית. פשוט טמטום" | צילום: מתוך הסרטון שהועלה ליוטיוב

לטענת הכוח מנצח יהודה, הצלף ירה על פלסטיני שזרק עליהם בקבוק תבערה. אולם כפי שניתן לראות בסרטון, לפלסטיני שנפגע אין בקבוק תבערה ביד, אחד כזה לא נפל ממנו בזמן הפגיעה בו והוא לא נראה צועד, רץ או מאיים על החיילים בשטח. לדברי האל"מ איתו שוחחנו, קצין חי"ר עתיר ניסיון, "האובייקט לא מאיים על הכוח בשטח בצורה שדורשת את הפעלת הצלף, לא על פי נהלי הצבא".

יש לציין כי למרות הדברים הנחרצים של הקצין, וגם של מי שהעביר לאתר פז"ם את הסרטון, קטע הווידאו בן שבע השניות אינו ברור לחלוטין. בעיה נוספת שעולה ממנו היא סגנון הצילום "שמתאים יותר למחבלים של חמאס או המורדים בסוריה, לא לצבא כמו צה"ל", כפי שאמר הקצין עמו שוחחנו. נראה כי מדובר ביוזמה פרטית של הכוח שהיה על הגג, יוזמה שספק אם יש מישהו בצבא שמוכן לקבל אותה. "זליגה של חומרים כאלה לרשת חמורה במיוחד. רואים כך את דרך הפעולה של הכוח, הם חושפים את עצמם לבעיות משפטיות ומה שהם לא מבינים זה שהדבר הזה יכול לסבך את כל המדינה. נזק ברמה גלובלית. פשוט טמטום, אין לי מילים יותר נעימות להגיד על החיילים האלה".

הסרטון המדובר החל לצבור תאוצה במהלך השעות האחרונות ונראה שכבר החל להתפרסם גם באתרים זרים. לא מן הנמנע שככול שהזמן יעבור, הסרטון הזה יגיע למהדורות חדשות בעולם, "ואז תתחיל החגיגה", אמר בציניות הקצין.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה:

"בסרטון מוצג ירי רוגר לעבר פלג גופו התחתון של מסית מרכזי בהפרת סדר אלימה ובלתי חוקית שהתרחשה בכפר סילוואד, צפון מזרחית לרמאללה. הירי נעשה באישור מפקדי הגזרה לאחר שהחשוד ידה בקבוק תבערה ואבנים לעבר הכוחות במקום. הירי צולם כחלק מהנחיות המפקדים בגזרה לצורכי תיעוד ואימות".