סרטון שעלה לרשת לראשונה בשנת 2017 עורר בימים האחרונים עניין מחודש ברשת הטיק טוק. מדובר בסרטון של סימולציה מקורס משטרה צבאית, שהועברה בדרך אלימה ומקוממת מול כיתה מלאה. בצבא מדגישים כי הסימולציה כבר לא חלק מתוכן הקורס בשנים האחרונות.

הסרטון שאורכו 48 שניות נפתח בצילום של מפקדת שהודפת חייל: "לך אחורה!", מפצירה המפקדת בחייל מול החיילים, "תקשיב לי טוב טוב, פעם אחרונה שאתה חותך לי בפנים הבנת?! יחתיכת ק******, ימסריח אחד", מאיימת עליו המפקדת ומקללת, תוך שהיא בועטת בו בכף הרגל ומכה בפניו.

כעבור כמה שניות עובר החייל ל"טיפולה" של מפקדת נוספת, "חתיכת מטומטם", היא מקללת את החייל, "סתום את הפה", בועטת ברגליו, הודפת ומצמידה אותו לקיר. "פעם אחרונה שאתה עונה לה, אתה כלום, אפס. תתחיל להירגע, אתה לא מדבר ככה למפקדות שלי!".

כשהחייל מנסה בתגובה להדוף אותן, המפקדות מתנפלות עליו, מוציאות אותו מכיתת הסימולציה והסרטון מסתיים. כאמור, מדובר בסימולציה בקורס ולא בהתנהגות אמיתית של מפקדות.

צה"ל: "ממחיש כיצד אין לפעול"

הסרטון שעלה לרשת (צילום: לפי 27א לחוק זכויות יוצרים, מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
עורר עניין מחודש | צילום: לפי 27א לחוק זכויות יוצרים, מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

בצבא היה מי שהסביר כי מטרת הסימולציה היתה להמחיש כיצד אין לפעול באירוע במהלך הכליאה, אך מאז שצולם הסרטון כבר הפסיקו לקיים אותה בהכשרות המשטרה הצבאית, בהן מתקיים דיון בנושא הקפדה על כבוד האדם וערכי צה"ל.

אלוף משנה במיל' מאיר לוי, לשעבר קצין בכיר במצ"ח צפה בסרטון לבקשת mako וציין: "זו נראית לי התנהגות לא חוקית גם אם זו רק סימולציה. יש דרכים יותר מכבדות יותר להעביר הדרכות ומסרים ובטח לא בדרך כזו שבעיניי היא פסולה, אני לא זוכר דברים כאלה בתקופה שלי", שיתף מנסיונו.

בזמנו כשעלה לרשת בשנת 2017 עורר הסרטון סערה וההתנהגות שנראית בו קיבלה תגובות קשות, בהן נכתב כי למרות שמדובר בסימולציה, התנהגות המפקדות שהשתתפו בה מזעזעת. כאמור, כעת מבהירים בצה"ל כי מדובר בסרטון ישן שכבר לא משקף את הנעשה בקורס.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה:
"הסרטון צולם לפני כחמש שנים. למרות חלוף הזמן ופניות רבות שנענו בזמנו, נציין כי המוצג הינה סימולציה בקורס מדריכי כלואים שבוצעה על ידי סגל הקורס. מטרת הסימולציה הייתה להמחיש כיצד אין לפעול באירוע במערך הכליאה. סימולציות מסוג זה אינן מתקיימות כיום במסגרת ההכשרה. לאורך הקורס מתקיימים דיונים על האופן בו יש לנהוג תוך הקפדה על כבוד האדם וערכי צה"ל".