שנה וחצי לאחר שהוקמה, שינוי ביחידת "רפאים" הרב ממדית של צה"ל. עד כה אותרו הלוחמים ליחידה מסיירות צה"ל השונות, לאחר שהחלו במסלול ההכשרה. כעת הם יאותרו טרם הגיוס, דרך הגיבוש לחטיבת הצנחנים.

"בהתחלה אותרו לוחמים מובילים ממגוון היחידות הלוחמות בצה"ל לצורך הקמת ובניית היחידה", מסביר רס"ן ע', ראש מדור האחראי על הליך האיתור, המיון וההכשרה ביחידת רפאים. "היום, עם ההבנה שהיחידה מובילה שינויים משמעותיים בצה"ל וכאן כדי להישאר, החלטנו להתחיל באיתור קדם צבאי".

בראיון ל-mako אומר רס"ן ע' כי ביחידה הגיעו למסקנה שדרושים להם לוחמים שלצד יכולות אישיות גבוהות, הם גם בעלי זיקה טכנולוגית. על כן יש לאתר אותם מבעוד מועד. "מדובר ביחידה מיוחדת שאין דומה לה בכל רחבי הצבא. לכן גם אופן ההכשרה שונה והוא דורש רקע מקדים".

לוחמים בשטח בנוי (צילום: דובר צה"ל)
אימון יחידת "רפאים" - היחידה הרב ממדית של צה"ל | צילום: דובר צה"ל

למה בחרתם לאתר מועמדים דווקא בגיבוש צנחנים?
"לגיבוש הזה מגיעים מלש"בים איכותיים ומובילים. בנוסף, חטיבת הצנחנים עובדת בצמוד ובשותפות עם היחידה הרב-ממדית מאז הקמתה ומטמיעה שיטות לחימה וטכניקות קרביות שפיתחה היחידה, על כן ישנם קווי דמיון ואיכויות שאנחנו רוצים לראות. חטיבת הצנחנים גם מבוססת על אנשים שהתנדבו לשרת בה, בדומה ליחידה".

זה יהיה מסלול האיתור הבלעדי ליחידה, או שיבחרו גם לוחמים פעילים מיחידות אחרות?
"לצד האיתור הקדם צבאי, גם לוחמים פעילים מיחידות מובחרות שהוכיחו את עצמם ויש להם נתונים ותכונות מתאימות, יוכלו להתמיין ליחידה. בנוסף, יהיו צוותים ממחזורים שונים בעתיד שיתגייסו דרך גיבושי הסיירות ויחידות הקומנדו".

ליחידה הרב ממדית יאותרו המתאימים ביותר מבין אלו שיסיימו את גיבוש צנחנים בהצלחה. ההחלטה את מי לשבץ בחטיבה האדומה ומי ביחידת רפאים תתקיים בשלבים הבאים בדיון שיבוצים.

מפרסומי צה"ל בנושא עולה כי "רפאים" היא מעין יחידת ניסויים רב-זרועית המיועדת לתפקד בעצמאות כמעט מוחלטת בחזית, בניגוד ליחידות אחרות שיש להן מעטפת מסייעת.

לאחר גיוסם יעברו המאותרים אליה עשרה חודשי הכשרה בסיירות או בבית הספר לקומנדו ולאחר מכן יגיעו ליחידה, שם יבצעו הכשרה ייעודית של ארבעה חודשים נוספים, שרק לאחריה יהפכו ללוחם רב-ממדי מן המניין.

יש לציין כי לאור הכשירויות הרבות וחשיבות היחידה, שירות כלוחם מבצעי בה דורש חתימה לתקופת קבע של שנה נוספת לערך, תקופה המשתנה בהתאם לתפקיד והצוות הייעודי.

במה עוסקים לוחמי היחידה בימים אלו?
"הלוחמים עומדים כעת לפני תרגיל גדול שתבצע היחידה בחודש המלחמה הצה"לי. לצד זאת, פעילות היחידה מגוונת מאוד וצפויים בהמשך אימונים ייחודים נוספים וכן פעילות מבצעית ייעודית".

האם בצה"ל מרוצים ממודל היחידה הנוכחי, מתכוונים להמשיך בפעילותה ולהרחיב אותה?
"בצה"ל מרוצים מאוד ומתכוונים להרחיב את פעילות היחידה. כבר היום ניתן לראות כי שיטות לחימה וטכניקות קרביות שמפתחת היחידה עוברות ותופסות מקום גם ביתר היחידות הלוחמות בצה"ל. עם זאת, אין כוונה ליצור יחידות רב ממדיות נוספות. היחידה הרב-ממדית תישאר מיוחדת במינה ויחידה מסוגה בצבא", סיכם רס"ן ע'.

אימון היחידה של צה"ל (צילום: דובר צה"ל)
הוקמה במסגרת התר"ש שהוביל. הרמטכ"ל ולוחמי היחידה | צילום: דובר צה"ל