לוחמי מג"ב סיכלו אמש (שלישי) הברחת סמים מסוג חשיש במשקל של טון שיועד למשפחות פשע וסוחרי סמים בנגב. סיכול ההברחה לווה בקרב יריות של ממש בין לוחמי יחידת המסתערבים של מג"ב דרום לבין המבריחים.

המבריחים היו מצוידים במקלעים כבדים ורובי קלצ'ניקוב. במהלך חילופי האש נהרג מבריח אחד ושני אחרים נפצעו בצד המצרי. לכוחות צה"ל ומג"ב שפעלו בזירה לא היו נפגעים.

ההברחה נחשבת לאחת הגדולות בעשור האחרון. 50 מבריחים התמקמו מצדה השני של גדר הגבול כשבידי כמה מהם חבילות חשיש שמשקל כל אחת מהן עשרות ק"ג. מצדו השני של הגבול המתינו להם מבריחים מהנגב שהחלו לזרוק לעברם שקיות עם מזומנים בתמורה לסמים.

15 שקי הסמים שנתפסו (צילום: דוברות המשטרה, חדשות)
הברחת סמים גדולה בגבול מצרים מהחודש שעבר | צילום: דוברות המשטרה, חדשות

"זו כמות המבריחים מהגדולות שהיו בשנים האחרונות. הם ירו לעברנו כדי לרתק אותנו ולבצע את הפעולה. הלוחמים שלנו היו ערוכים כמו תמיד וסיכלו את ההברחה הגדולה", טוען קצין אגף המבצעים של ימ"ס דרום במשטרת ישראל, רפ"ק י'.

בשיחה עם mako סיפר הקצין: "בשנה האחרונה המבריחים מגיעים לגבול עם כמויות גדולות של חשיש וכלי נשק חדישים כדי לרתק אותנו אליהם ולבצע את ההברחה בעיצומו של קרב היריות".

לדבריו המבריחים הפכו למאוד אלימים ומסוכנים. "הם מתוסכלים מאוד מכך שאנחנו מסכלים להם את ההברחות והם משתמשים בכלי נשק כדי לסכן אותנו, את היישובים הקרובים לגבול ואת השוטרים המצרים".

צלף ימ"ס (צילום: חטיבת דוברות המשטרה)
לוחמי היחידה בפעולה | צילום: חטיבת דוברות המשטרה

בשנה האחרונה היו עשרות מקרים של חילופי ירי בין מבריחים למסתערבי מג"ב בדרום. "לא כל האירועים מדווחים לתקשורת. יש המון אירועי הברחות שאנחנו מסכלים ויש בהם חילופי ירי. הלוחמים מתאמנים כל הזמן ומשתמשים באמצעים טכנולוגיים משוכללים למנוע את ההברחות וכן כל פגיעה בתושבים, בחיילים ובלוחמים מצד המבריחים", ציין רפ"ק י'.

הוא הוסיף כי לעיתים פעילות המבריחים מונעת מחקלאים באזור לבצע את עבודתם. "הם מפעילים חוליות רתק ותוך כדי חילופי האש המבריחים מטפסים בסולמות על הגדר לבצע את ההברחה", הסביר י', "אנחנו לומדים אותם כל הזמן כמו במקרה שהיה אמש ופועלים על פי הוראות פתיחה באש".

אחת ההערכות הן שלוחמי דאע"ש שפעלו בסיני מעורבים בהברחות הסמים לישראל. "אנחנו עושים הכול לשמור על ביטחון המדינה ולא נהסס לפעול בכל האמצעים שלנו למנוע חדירות וירי לעבר ישראל", הדגיש י', "סיכלנו כבר עשרות הברחות של חשיש לישראל ומנענו פיגועים וכך נמשיך".