המתקפה האיראנית על ישראל: צה"ל התיר לפרסום (ראשון) שטילים בליסטיים ששוגרו מאיראן פגעו בבסיס חיל האוויר נבטים, והדגישו שלבסיס נגרם נזק קל, שלא פגע בתפקוד. הטילים פגעו אחרי שמהבסיס המריאו מטוסי F-35 רבים ומטוסי מודיעין, שהיו חלק ממערך ההגנה הישראלי, שהצליח לסכל את המתקפה האיראנית. כדי להוכיח את תקינות הבסיס, דובר צה"ל פרסם סרטון קצר שבו ניתן לראות מטוס חמקן נוחת בנבטים.

האזעקות באזור נבטים כמו בשאר חלקי הארץ החלו בשעה 01:47, אז התקרבו למרחב האווירי של ישראל טילים בליסטיים ששוגרו מאיראן. רוב מכריע של הטילים יורטו על ידי מערכות ה"חץ" ו"קלע דוד". אולם כמה טילים איראנים הצליחו לחדור את מערך ההגנה, ונפלו בתחומי בסיס חיל האוויר נבטים.

הכנות בחיל האוויר (צילום: דובר צה"ל)
בסיס נבטים של חיל האוויר, ארכיון | צילום: דובר צה"ל

ל-mako נודע מפי גורמים בחיל האוויר שעוד קודם לכן רוב מטוסי ה-35-F "אדיר" המריאו משם יחד עם כלי טיס נוספים, כחלק מהמענה למתקפה האיראנית. הם אישרו שהנזק לבסיס לא היה משמעותי, ולא פגע בתפקוד של התשתיות.

בבסיס נבטים עליו מפקד תא"ל יותם סיגלר, מוצבות שתי טייסות ה-F-35I של חיל האוויר, וכפי שכבר פורסם בעבר גם טייסת 122 המפעילה מטוסי "עיטם" ו"שביט" לבקרה אווירית ומודיעין.

מעבר לעובדה שכלי הטיס האלה היו חלק ממערך ההגנה מפני הטילים האיראנים, לכן היו באוויר ולא נשקפה להם סכנה מהטילים, מדובר גם בכלי טיס שהאיראנים מעריכים שיהיו גם מרכיב משמעותי במתקפה ישראלית על איראן אם וכאשר יוחלט על כזו. נראה שהם ניסו לפגוע ביכולת הזו של ישראל, ללא הצלחה.

בחינה של המתקפה האיראנית מלמדת שהם ניסו להשמיד מספר בסיסים של חיל האוויר, הערכה היא שכדי לפגוע ביכולת של ישראל לתקוף את אתרי הגרעין האיראנים וגם כדי לפגוע בתגובה הישראלית למתקפה האיראנית הלילה, כשמן הסתם כל מתקפה שכזו תתבסס על חיל האוויר.