מבצע ישראלי ברפיח מתקרב? 1.4 מיליון עזתים מצטופפים בחודשים האחרונים בערי האוהלים בדרום רצועת עזה, דרוכים לקראת יריית הפתיחה של המבצע שמדברים עליו כבר תקופה - כניסה קרקעית של צה"ל לרפיח. הדיווחים על המבצע הקרב נשמעים שוב ושוב, ונראה שלתושבים ברצועה נמאס להמתין והם כבר הפסיקו לנחש מתי זה הולך לקרות.

כ', צעיר תושב צפון הרצועה, שוהה בחודשים האחרונים כמו רבים אחרים באזור רפיח שבדרום הרצועה. לדבריו, אנשי חמאס "מסתתרים ומנסים לנהל את רפיח, שילמנו את המחיר". יותר מחצי שנה לתוך המלחמה שאיש בשני הצדדים לא דמיין שתימשך זמן כה ממושך, הוא חוזר על משפט אחד: "שונאים את חמאס".

כ', תושב עזה בשיחה, עם N12
כ', תושב עזה בשיחה, עם N12
כ', תושב עזה בשיחה, עם N12
כ', תושב עזה בשיחה, עם N12
כ', תושב עזה בשיחה, עם N12
כ', תושב עזה בשיחה, עם N12

כדי להבין את הלכי הרוח בעזה, אולי מספיק להקשיב למה שיוצא מפיהם של הילדים העזתים. "כוס אמק חמאס, כוס אוחתו סינוואר", אמר אחד מהם במסר להנהגת חמאס.

עקור עזתי מחה נגד ארגון הטרור ואמר כי "זה הכול מזימה, חמאס וכולם קשרו קשר נגד העם. וואלה, רציתי למות, אבל המוות לא הגיע. שילכו לעזאזל כולם, חמאס. הם כבר הרגילו את העם, כל שנתיים יש מלחמה. בשביל מי? בשביל סינוואר. אנשים שבמלונות ואנשים שבמנהרות. העם כולו מת".

אתגר רפיח

נפת רפיח, הדרומית ביותר ברצועת עזה, משתרעת על פני שטח של 64 קמ"ר וגובלת במצרים. על פי ההערכות, לפני המלחמה התגוררו בה כ-250 אלף עזתים, בעוד שכיום היא משמשת מקלט בעבור כ-1.4 מיליון פלסטינים שנמלטו אליה בעקבות המלחמה.

תעודת זהות רפיח
תעודת זהות רפיח

בינתיים, שר הביטחון יואב גלנט קיים אמש דיון בנושא ההיערכות "לביצוע הפעולות האזרחיות הנדרשות", לקראת הכניסה הקרקעית של כוחות צה"ל לרפיח. גלנט הדגיש כי "יש להיערך לביצוע שורת פעולות לקראת תחילת הפעילות הקרקעית, בדגש על פינוי האזרחים מרפיח והרחבת הדרכים להכנסת מזון וציוד רפואי לרצועת עזה".

גורם ביטחוני אמר ל-N12 כי על השולחן של הדרג המדיני מונחת "תוכנית הומניטרית מפורטת מאוד על כל המרכיבים כדי לאפשר מבחינה אזרחית את מימוש המשימה של הכרעת רפיח. זה כולל את הנעת האוכלוסייה, הסדרה של תשתיות המים והביוב, תקשורת אזרחית, מחסות, צירים הומניטריים ותספוקות".

 כרוזים שצה"ל הטיל ברצועת עזה ומזהיר מחזרה צפונה
כרוזים שמזהירים את העזתים מחזרה לצפון הרצועה

לאחר שבימים האחרונים חמאס תדלק גל שמועות שקריות שלפיהן צה"ל מאפשר לילדים מתחת לגיל 14 ולנשים לחזור צפונה, אתמול פוזרו כרוזים במרכז הרצועה ובדרומה שנועדו להזים אותן. "האזור שנמצא מצפון לוואדי עזה - נחשב לאזור לחימה מסוכן", נכתב בכרוזים. "צה"ל ממשיך להילחם נגד ארגוני הטרור. כל מידע אחר שמתפרסם וקורא לכם לשוב מצפון לוואדי עזה - מסכן את ביטחונכם, הימנעו מלחזור צפונה!".