כלבני עוקץ בירושלים (צילום: דוברות חיל המשטרה הצבאית)
"מעלים את איכות הבידוק" | צילום: דוברות חיל המשטרה הצבאית

כלבי יחידת "עוקץ" משולבים לראשונה באופן שוטף במערך הבידוק בגדוד "ארז" של חיל המשטרה הצבאית במחסומי עוטף ירושלים. שיתוף הפעולה בין הכוחות החל בסוף חודש ספטמבר האחרון, במסגרתו מצטרפות שתי לוחמות מפלגת "מגן" של יחידת "עוקץ" למחסומים בתדירות גבוהה. הכלבים מיועדים לגילוי חומרי נפץ, מסוגלים לאתר אמצעי לחימה ולסייע לעבודת הלוחמים במעברים.

היתרון של שימוש בכלבים הוא ביכולת שלהם לאתר חומרי נפץ באמצעות חוש הריח ולזהות אמל"ח המוחבא באזורים ברכב שאינם נראים לעין, או בחלקים שאינם ניתנים לפירוק מהיר. בצורה זו הם יכולים לגלות מקומות מסתור שאליהם לוחם לא יכול להגיע. כיום השימוש בכלבים נעשה במחסומים ספציפיים עליהם חולש הגדוד.

"באמצעות שיתוף הפעולה עם 'עוקץ' אנחנו מיישמים בצורה מיטבית את הייעוד שלנו, שהוא למנוע מעבר אמל"ח דרך המחסומים", אמר מפקד גדוד "ארז", סא"ל גיל ממון. "כלבי 'עוקץ' מעלים את איכות הבידוק. הם מגבירים את ההרתעה בקרב האנשים שעוברים במחסומים, שמבינים שאם ינסו להבריח אמל"ח הם ייתפסו", הסביר.

במקביל, שילוב הכלבים בבידוק המעברים נעשה תוך התחשבות בצורך לאיזון במתח בין רמת הבידוק הביטחוני לרמת החיים. "אנחנו מנסים לאזן בין הצורך בביטחון לבין מרקם חיים תקין", הסביר סא"ל ממון. את דבריו חיזק סגן מפקד הגדוד, רס"ן ארז דוד. "הרצון לשמור על חיים תקינים מול הרצון לבדוק כל רכב עומדים לנגד עינינו", הבהיר. "לרוב האנשים שעוברים במעברים אין כוונות לפגע ולכן אנו מצפים מהחיילים להתייחס אליהם בכבוד", הוא הוסיף. עד כה, השתתפו כלבים של פלגה זו באיתור מטענים ואמל"ח במחסומים ובמעברים שבחטיבות המרחביות אותן מאיישים לוחמים. בנוסף, בעבר כלבניות של היחידה פעלו עם גדוד המעברים "תעוז" אחת לשבוע.

שינוי נוסף שהחל לפני כחודשיים והגביר את ההרתעה, הוא בידוק יזום של תחתית כלי הרכב במחסומים. הבידוק מתבצע במחסומים בהם ישנם בורות בידוק, בעזרתם יכול כוח אג"מי בגדוד לבדוק את החלק התחתון של הרכבים, על מנת לאתר אמל"ח או חפצים מוסלקים. שיטת בידוק זו הוכיחה את עצמה כבר בראשיתה. "לוחמי גדוד ארז תפסו בתחילת חודש אוקטובר רכב במחסום חיזמה, שבו הוסלקו שקיות מלאות בכדוריות ברזל שנועדו להיצמד למטען חבלה ולהתפזר בעת פיצוץ", אמר סא"ל ממון.

הכלבלב המשטרתי החמוד שכבש את הרשת

 >> לסיפורים נוספים הכנסו לעמוד הפייסבוק של פז"ם