בימים האחרונים נראה כי ארה"ב נוקטת כל צעד כדי ללחוץ על ישראל להימנע ממבצע נרחב ברפיח. בצל סערת עצירת משלוחי הנשק, שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן התראיין היום (ראשון) לרשת NBC והדגיש כי בלי תוכנית סבירה וראויה, ארה"ב לא תוכל לתמוך במבצע צבאי ברפיח.

יחסי ארה"ב-ישראל: סיקור נרחב ב-N12

"אף אחד לא עשה יותר מאשר ביידן כדי להגן על ישראל", טען שר החוץ האמריקני על בחירת ממשל ביידן לעכב את משלוחי הנשק לישראל. "מה שראינו בחודשים האחרונים זו דאגה כנה ממבצע נרחב ברפיח". בלינקן הוסיף כי "יש שם (ברפיח) יותר מ-1.4 עזתים שעלולים להיפגע, ואין תוכניות לפינוי שלהם למקום מבטחים. לנשיא היה ברור כבר זמן רב שלא נוכל לתמוך בכך".

צה"ל ברפיח (צילום: דובר צה"ל)
פעילות צה"ל ברפיח | צילום: דובר צה"ל

"אנחנו שותפים לרצון של ישראל להדיח את חמאס משלטונו בעזה, אבל יש דרך טובה יותר לעשות את זה מאשר להיכנס לרפיח", טען. לדבריו בארה"ב סבורים שכניסה לרפיח לא תפתור את הבעיה, אלא רק תגרור פגיעה באזרחים, בשעה שגדודי חמאס ייסוגו שוב צפונה. "ראינו מה קרה באזורים שאותם ישראל 'ניקתה' בצפון הרצועה", אמר. "חמאס חזר גם לח'אן יונס. כניסה לרפיח לא תפתור את הבעיה, וזה לא תוודא שחמאס לא יצליח לשלוט שוב בעזה".

למרות העיכוב במשלוחי הנשק, בלינקן סירב להציב 'קו אדום' של ממש לישראל, ובה בעת הדגיש כי ארה"ב מנהלת "שיחות אקטיביות עם ישראל על אספקת כלי נשק כבדים בצל הדאגה מהשפעת הנשק על סביבה צפופה כמו רפיח".

הפלסטינים נעים מצפון הרצועה למערב העיר עזה
בלינקן: "מדובר בסביבה צבאית מורכבת להפליא"
כניסת כוחות 401 לרפיח (צילום: דובר צה"ל)
כניסת כוחות 401 לרפיח | צילום: דובר צה"ל

בסיום הריאיון התייחס בלינקן גם לדוח שפרסמה מחלקת המדינה לקונגרס, לפיו "הגיוני להעריך" שישראל השתמשה בנשק באופן שהפר את החוק הבין-לאומי בעזה. עם זאת מהדוח עולה כי ישראל לא הפרה את תנאי הסכמי הנשק עם ארה"ב. בלינקן עמד לצד ישראל והבהיר כי הדוח רק מוכיח כי "מדובר בסביבה צבאית מורכבת להפליא. יש לה (לישראל) אויב שמטביע את עצמו בכוונה באזרחים".

"מאות בדיקות פתוחות מאז 7 באוקטובר, לישראל בניגוד למדינות רבות אחרות יש את היכולת לפקח על עצמה"

שר החוץ של ארה"ב, אנתוני בלינקן

"לישראל, בניגוד למדינות רבות אחרות, יש את היכולת והאמצעים לפקח על עצמה", אמר בלינקן. "אנחנו יודעים על מאות בדיקות פתוחות בנוגע לתקריות (שבהן היו מעורבים חיילים ישראלים) מאז 7 באוקטובר. יש גם חקירות פליליות". עוד הדגיש כי ממשל ביידן יבדוק את התקריות מדוברות, אולם "בשלב זה קשה להגיע למסקנות ולתחקר אירועים בודדים".

הלילה דווח בוושינגטון פוסט כי ממשל ביידן הציע לישראל מודיעין איכותי, לרבות מיקומי בכירי חמאס ברצועת עזה ומיקומי מנהרות טרור שטרם נחשפו, בתמורה להימנעות ממבצע נרחב ברפיח. ההצעה הועברה לישראל בשבועות האחרונים בזמן שבכירים ישראלים ואמריקנים דנו בהיקף המבצע ברפיח.

יחיא סינוואר, מנהיג חמאס ברצועת עזה (צילום: Ali Jadallah/Anadolu Agency/Getty Images)
דיווח: ארה"ב הציעה לישראל מודיעין איכותי בתמורה להימנעות ממבצע נרחב ברפיח | צילום: Ali Jadallah/Anadolu Agency/Getty Images

לפי הדיווח, גורמים רשמיים בארה"ב אמרו לישראל כי יידרשו כמה חודשים כדי לפנות את האוכלוסייה מרפיח. ארה"ב הציעה לסייע לישראל גם בבניית ערי אוהלים ומערכות לאספקת מזון, מים ותרופות עבור התושבים שיפונו. ארגוני סיוע אמרו כי פינוי בטוח של האוכלוסייה מרפיח הוא כמעט בלתי אפשרי בהתחשב בתנאים בשאר חלקי עזה.

"אם נצטרך לעמוד לבד, נעמוד לבד", הבהיר נתניהו בהצהרה מצולמת שפרסם בסוף השבוע. "במלחמת העצמאות לפני 76 שנים היינו מעטים מול רבים. לא היה לנו נשק, היה אמברגו נשק על ישראל, אבל בתעצומות הנפש, הגבורה והאחדות בתוכנו – ניצחנו. אמרתי כבר שאם צריך - נילחם בציפורניים. אבל יש לנו הרבה יותר מציפורניים, ובאותן תעצומות נפש, בעזרת השם יחד ננצח".