על רקע המתיחות בגבול הצפון מול חיזבאללה, אוגדה 91 שאחראית על גזרת לבנון הובילה השתלמות ראשונה מסוגה במטרה לאפשר למפקדי צה"ל מרמת המ"פ ומעלה להעמיק בלמידה על ארגון הטרור, לחשוף את נקודות התורפה שלו ואיך לתקוף אותן.

הערכה בצה"ל היא שבמלחמה הבאה מול חיזבאללה הצבא יאלץ להתמודד עם עורף שיספוג אלפי רקטות ביום כולל ניסיונות לפגוע בתשתיות אסטרטגיות ובסיסים צבאיים. מנגד צה"ל יכנס ללבנון, שם יתמודד מול מערכים שהציב חיזבאללה באזורים אזרחיים ובמתחמי גרילה, המוסתרים בצמחייה עבה ובולדרים.

כל מתחם כזה נועד לגבות מחיר מצה"ל ולהגן על שיגור רקטות, בין השאר תוך שימוש בכמות אדירה של טילי נ"ט (נגד טנקים).

"ההשתלמות הזו היא דרמטית", אמר אל"ם (במיל') רועי תימור רוסו לעינב גרינברג כהן מאתר צה"ל. "אנחנו מלמדים את היחידות שלנו כיצד האויב הצפוני ערוך כצבא טרור ובכך, חושפים נקודות תורפה שמאפשרות לנו לאפיין אותו ולהבין איך לתקוף אותו מבפנים".

הטיל (צילום: mil.ru, wikimedia)
נערכים לתרחיש של שיגור אלפי רקטות ביום | צילום: mil.ru, wikimedia

רוסו, רמ"ט חטיבת אלכסנדרוני שהוביל את ההשתלמות, הוסיף כי: "המטרה היא לייצר שפה משותפת, כשהתוכנית האופרטיבית של כל יחידה נבנית בהתאם".

במסגרת האימון הייחודי, מפקדי חטיבות וגדודים בסדיר ומילואים שהיחידות שלהם יהיו אלו שיכנסו ללבנון במצב של מלחמה, התכנסו בבא"פ אליקים שם העמיקו את הידע שלהם בטקטיקות ובטכניקות לחימה בגזרה הצפונית.

באופן טבעי המסקנות מסווגות, אולם כדי להגיע אליהן הסדנה החלה בדיונים פתוחים בכיתות הבסיס ולאחר מכן, באקט פיזי בסימולטור ושטח לחימה בשטח בנוי של הבסיס, כולל שימוש בחיילי דימוי אויב. תורגלו בו תפעול חמ"ל הפיקוד שלהם במלחמה, מניעת חדירה של חוליות חיזבאללה לישראל והפכו את הסדנה למעשית, כאשר העבירו את האימון לשטח המדמה כפר לבנוני.

בין התובנות של המפקדים מההשתלמות היו ההבנה שלחיזבאללה עלולות להיות הצלחות נקודתיות אך כמפקדים הם ידעו להתגבר עליהן ולהוביל את הכוח לחתירה למגע עד להכרעה, כחלק מלקחי מלחמת לבנון השנייה. "לא המצאנו את הגלגל - לקחנו את התורה ותפיסת ההגנה הקיימת והתאמנו אותה לחזית לבנון", סיכם אל"ם במיל רוסו.

השתלמות מפקדים פיקוד צפון (צילום: דובר צה"ל )
"לא המצאנו את הגלגל". מתוך השתלמות המפקדים | צילום: דובר צה"ל