מרוץ גולני 2015 (צילום: דובר צה
על קו הזינוק בפעם ה-28 | צילום: דובר צה"ל, באדיבות גרעיני החיילים

היום (ה') יסתיים המרוץ המסורתי של חטיבת גולני, שהתקיים השנה בפעם ה- 28. חטיבת גולני, חטיבת העם או החטיבה מספר 1, זכתה לחוות לאורך מסלול המרוץ שהחל בחרמון והסתיים באילת, את אהדת הציבור הרחב וזו הייתה גם ההזדמנות של הלוחמים להחזיר אהבה לעם. המרוץ שמוזנק פעם בשנתיים משלב בתוכו ריצה, הווי והרבה מאוד מורשת קרב. סמל דן חסון, לוחם בגדוד 13 ומפקד בבא"ח החטיבה, התגייס לגולני בעקבות אביו. רגע לפני סיום המרוץ, הוא שיתף אותנו בחוויות שצבר במסלול הריצה, סיפר על תגובות האזרחים וגם על "הנוף המדהים של הארץ הזו שאתה רואה בזמן הריצה ומבין למה אתה פה".

המרוץ יצא לדרך ביום ראשון מאזור החרמון, סמל במורשת של החטיבה, שבמלחמת יום כיפור כבשה אותו במחיר דמים כבד. סמל דן מסביר שלכל יום במרוץ יש את המשמעות שלו, כל יום מוקדש לנושא אחר. "אנחנו נהנים לרוץ ומבחינתי מדובר בחיבור של החיילים לחטיבה, שהיא משפחה אחת גדולה. גם דואגים לנו בכל עיר שאנחנו מגיעים אליה, אפילו קבלנו מסרים על זה שערים שלא הגענו אליהן התבאסו".

היום הראשון

"הפלוגה שלי הגיעה לנהריה, שם פגשנו קבוצה של נערים והעברנו מורשת קרב. יחד עם הילדים מבית הספר, התנדבנו לנקות ולטפח את אנדרטת יד ליד בעיר ומשם נסענו לחיפה למרוץ של חמישה ק"מ. זו הייתה ריצה מדהימה, כי אתה רואה את כל הנוף של המפרץ וגם הרבה תושבים הצטרפו אלינו. פשוט מדהים", מספר סמל חסון. היום הזה הסתיים בהופעה של הזמר עידן עמדי.

מרוץ גולני 2015 (צילום: דובר צה
לוחמי החטיבה רצים בצפון הרחוק | צילום: דובר צה"ל, באדיבות גרעיני החיילים

היום השני

היום השני של מרוץ גולני הוקדש לנכי צה"ל. הלוחמים נסעו להרצליה, למקום בו הוקמה אנדרטה על שם אורן זריף, חלל גולני מ- 1994 שנפל בלבנון. הם פגשו את מח"ט הבקעה, אופיר ליוויוס, שהעביר להם מורשת קרב מרתקת, כפי שמספר סמל דן חסון: "החיילים ממש נדהמו מהדברים שלו, מהסיפורים על הלחימה והתמודדות עם פצועים". לפני הריצה, הלוחמים הגיע לסייע במעון לאנשים בוגרים עם פיגור שכלי, גם שם הם זכו להופעה בהתנדבות של הפרויקט של רביבו, לאחריה הם יצאו לעוד ריצה של 5 ק"מ. היום הזה הסתיים בהופעה נוספת של התקווה 6, שגם הם עלו על הבמה בהתנדבות.

מרוץ גולני 2015 (צילום: דובר צה
מפקדי החטיבה לשעבר בירושלים | צילום: דובר צה"ל, באדיבות גרעיני החיילים

היום השלישי

"היום הזה של המרוץ התחיל בבית שמש והוקדש לכל מפקדי גולני לדורותיהם, שם פגשנו את דוד כץ, שהיה מח"ט גולני. נסענו לבית הספר ברנקו וייס, שקיבלו אותנו מדהים והעבירו שם מור"ק של רס"ן ליליס מימון, שהיה מ"פ סיירת גולני בצוק איתן". דן מספר שהתלמידים והלוחמים היו מרותקים לסיפורים של רס"ן מימון, "כשהמטרה היא גם לחבר את הילדים, לעודד אותם להתגייס בעיקר לגולני". הוא הוסיף לספר כי לפני שיצאו לריצה, לוחמי גולני של גדוד 13 והנערים מברנקו וייס יצאו לאנדרטת מח"ל בעיר, אותה הם ניקו וטיפחו, "כחלק מהמסורת והחיבור". משם הם נסעו לירושלים ורצו 5 ק"מ מארמון הנציב לממילא. "שם זה היה מטורף, משהו כמו 5,000 אנשים הצטרפו לריצה, אזרחים ונהגים שצפרו לנו. זה היה מטורף לעבור שם מול המסעדות ובתי הקפה". גם יום זה הסתיים בהופעה, הפעם של פבלו רוזנברג.

מרוץ גולני 2015 (צילום: דובר צה
"למדנו להאמין בעצמנו וגם בעם" | צילום: דובר צה"ל, באדיבות גרעיני החיילים

היום הרביעי

במהלך מרוץ גולני רצים בכל יום חמישה ק"מ בעיר אחרת, אולם בכל יום פלוגה אחרת רצה מסלול ארוך יותר של 27 ק"מ לערך. ריצה זו הייתה המשימה של הפלוגה של סמל חסון, ואת זה הם עשו במקום הכי סמלי כיום - אזור עוטף עזה. "רצנו מצומת ישרש דרומה עד לקרית מלאכי. ראש העיר שלהם התאכזב שהם לא הצליחו לארח אותנו כמו שצריך, רצו לתת הרבה יותר. מחלקות אחרות הגיעו לבתי ספר בעוטף והתנדבו שם. אחר כך נסענו לבאר שבע ורצנו מאצטדיון הקונכייה ועד לגראנד קניון, שם הייתה לנו הופעה של ירון אילן".

מרוץ גולני 2015 (צילום: דובר צה
עצירה קטנה בבית החולים סורוקה | צילום: דובר צה"ל, באדיבות גרעיני החיילים

היום החמישי

את הריצה של היום האחרון של המרוץ, הם יצאו לעשות באילת. גם הפעם, היום הזה החל במפגש על תלמידים לפני גיוס. "שוב, לחבר אותם לצבא, לחיילים ולמפקדים. משהו שייתן להם יותר משמעות ויעביר להם מה המשמעות של להיות חייל קרבי".

סמל דן נלחם במבצע צוק איתן במסגרת פלוגה א' של גדוד 13. לחימה "שלא הייתה פשוטה בכלל. נכנסנו לסג'עייה והיה שם מאוד חם ולא פשוט בכלל. הייתה שם לחימה מאוד עיקשת וכל מני היתקלויות, איבדנו חברים.שוב, משהו לא פשוט". הוא מציין שהיה להם חשוב להעביר לתלמידים שפגשו את חוויות הלחימה שלהם, כדי "שיבינו מה היה פה. שישאפו ללכת לקרבי ובעיקר לגולני כמובן".

על תחושתו ביום האחרון למרוץ אמר, "עצוב לסיים שבוע כזה. באמת אהבנו כל רגע. חבל שזה קורה רק פעם בשנתיים, אבל גם למדנו להאמין בעצמנו וגם בעם. אתה רואה את האהבה של האנשים בקווים, איך כל ישוב דואג לחיילים וכמה אוהבים אותנו שזה מדהים. אתה רואה את זה בכל הארץ וגם מחזיר להם אהבה".

>> הצנחנים מספרים: השנה למדנו מהי מלחמה