יחידת המסתערבים של מג''ב באימון (צילום: דובר צה"ל, מערכת את"צ)
ניהלו מרדף ותפסו את הסמים. המסתערבים בפעולה (אילוסטרציה) | צילום: דובר צה"ל, מערכת את"צ

מחסני המשטרה מלאים בסמים עד אפס מקום. 140 ק"ג חשיש נתפסו לפנות בוקר בגבול מצרים על ידי כוחות הביטחון. על פי הדיווח של המשטרה לוחמי יחידת מג"ן, יחד עם מסתערבי ימ"ס דרום, סיכלו את ההברחה הגדולה כשהם נעזרים גם במסוק משטרתי ויחידות מיוחדות נוספות.

עוד עולה מדיווח המשטרה שהמבריחים החלו לברוח באזור החטיבה הדרומית באמצעות ג'יפ מסוג סופה עליו הועמסו הסמים. המרדף הסתיים בתפיסת הסמים והמבריחים. מפקד יחידת מג"ן רפ"ק נועם קייזר ציין כי "שילוב הזרועות בין כל הגורמים המקצועיים יימשך על מנת לסכל הברחות סמים לישראל מגבול מצרים".

יותר תפיסות, והמחירים עולים

במשך שנים היה גבול מצרים פרוץ והסמים עברו דרכו כמו מים. מאז החלו העבודות על הגדר בגבול מצרים הצליחה המשטרה יחד עם כוחות צה"ל לבצע תפיסות ענק של סמים, מה שהוריד את הכמות והעלה באופן משמעותי את מחירי הסמים בישראל.

תפיסת סמים (צילום: דוברות מחוז דרום)
הסמים שנתפסו. "המבריחים בסיני בבעיה בגלל הגדר" | צילום: דוברות מחוז דרום

אחת התפיסות הגדולות ביותר הייתה בספטמבר שנה שעברה אז נתפסו לא פחות מ-700 ק"ג חשיש ושני ג'יפים מסוג סופה שנגנבו מצה"ל. בפברואר השנה תפסו המסתערבים של ימ"ס דרום 65 ק"ג חשיש והרואין ותפיסה זו הייתה רק שבוע אחרי תפיסת ענק נוספת של אותה יחידה. באפריל השנה היה זה תורם של הצנחנים מגדוד 101 שתפסו 100 ק"ג סמים, ורק לפני שבועיים חיילי גולני תפסו סמים בשווי 25 מיליון שקל.

לדברי קצין בילוש מהמחוז הדרומי, "המבריחים בסיני בבעיה בגלל הגדר. העסק הזה הכניס להם מיליונים בכל שנה ועכשיו הרוב המכריע של הסחורה נתפס על הגדר, גם ההברחה עצמה הפכה יקרה יותר. בגלל זה הם מנסים לעשות מכה ואנחנו עדים בתקופה האחרונה להברחות ענק שלא הכרנו בעבר, בטח שלא בכזו תדירות. הברחה כזו יכולה להכניס לסוחרים בין מיליון לשלושה מיליון שקלים, בגלל זה הם עברו למשקלים הגדולים".

עוד מציין קצין הבילוש, "כרגע אנחנו בשלב שמאתרים את רוב ההברחות אבל המבריחים מאו יצירתיים ומנסים למצוא כל מני פתרונות להתגבר על הגדר. יש פה יחידות שיושבות חזק על הגדר וזה לא קל להם. החברה של מג"ן והימ"ס עושים עבודה נהדרת אבל צריך להגיד שיש פה עוד יחידות שלא ניתן לחשוף מה שעושה לחברה מעבר לגבול כאב ראש לא קטן".

>> לוכדי המבוקשים מדברים: "לא סיכנתי את חיי כדי שישחררו את המחבלים"