מטוסי חיל האוויר הישראלי, חלקם חמקנים, טסו על פי פרסומים זרים כמה מאות קילומטרים מעל אזורים המכוסים על ידי סוללות ההגנה האווירית 400-S המופעלות על ידי הצבא הרוסי בסוריה ו-300-S מתוצרת רוסיה שנמסרו לצבא הסורי.

על פי דיווחים, סוללות ההגנה הנחשבות למתקדמות בעולם נכשלות באיתור מטוסי הקרב הישראלים. "הסוללות נכשלות באיתור מטוסים ישראלים הטסים מעל דמשק", נכתב באחד מהם. מהדיווחים בתקשורת הזרה ובעיקר כאלו שמקורם באתרי אינטרנט ברוסיה, הגזרה ממשיכה להיות חמה כשמטוסי חיל האוויר הרוסי מוקפצים כדי לסכל תקיפות המיוחסות לישראל.

סוללות S-400 הוצבו בסוריה כבר במהלך שנת 2016 ומופעלות על ידי אנשי צוות רוסים. סוללות S-300 נמסרו לסורים אחרי עיכובים רבים ונפרסו על ידם לפני כמה חודשים, כאשר גם דגם זה הופעל בסוריה על ידי הרוסים. אך למרות פריסת הסוללות הדיווחים על תקיפות המיוחסות לישראל נמשכים.

בספטמבר 2017 דווח על תקיפה שיוחסה לישראל בסוריה, כשהיעד שהותקף היה מתקן לייצור נשק כימי באזור מסיאף שבמחוז חמאת, נקודה שנמצאת לא רחוק מסוללת S-400 רוסית. ביום שישי דווח באתר "אל מסדר" על תקרית נוספת, בה על פי הפרסום מטוסי קרב רוסים שהמריאו מבסיס חמימיים בסוריה סיכלו תקיפה ישראלית.

עוד צוין בדיווח כי זו הפעם הרביעית שמתרחש אירוע כזה מאז חודש אוגוסט, אז צבא רוסיה דיווח רשמית על חסימת מטוסים ישראלים. בפעם הקודמת ישראל וגם רוסיה הכחישו אירוע מהסוג הזה, אולם הפעם לא נרשמה הכחשה.

בחיל האוויר הישראלי נצבר כבר כוח משמעותי של מטוסי חמקן. כפי שפרסמנו, זוג מטוסים נוסף שהגיע לישראל בימים האחרונים העלה את מספרם ל-20.

בחיל מציינים בפני אנשי יצרנית החמקן חברת "לוקהיד מרטין", שאפילו הם מופתעים מהיכולות של מטוסי האדיר. עוד ציינו שהם עדיין לומדים את יכולות המטוס, שפתח בחיל האוויר אפיקים שלא היו קיימים קודם לכן.

מטוס F-35 אדיר בישראל (צילום: מייק יודין, אתר חיל האוויר)
אפיקים חדשים. אחד ממטוסי האדיר שסופקו החודש לחיל האוויר | צילום: מייק יודין, אתר חיל האוויר