שבוע לאחר הודעת צה"ל על הריגת המחבל שביצע את הפיגוע בסמוך לצומת מגידו, המצב בגבול לבנון שממנו חדר המחבל לשטח ישראל, מוסיף להיות מתוח. בצה"ל הודיעו בימים האחרונים כי פוענחה שיטת חציית הגדר ונשללה לחלוטין האפשרות שהמחבל חדר באמצעות מנהרה כלשהי, זאת לאחר שקודם לכן טענו ביוניפי"ל שלא זוהו סימני חצייה. אמש (שלישי) כבר פורסם שהמחבל נעזר בסולם כדי לחצות את הגבול.

לכוחות הביטחון לוקח זמן לבנות את תמונת הפיגוע, אחרי שנים שלא היה מקרה בו מחבל חודר מלבנון לישראל ומבצע פיגוע. בצה"ל אף הודיעו כי "במשך ימים מתקיים מאמץ לתחקור חציית המחבל". כל זה מלמד על מבצע שהוכן במשך זמן רב ומודיעין איכותי, בזכותו המחבל הצליח לבצע את הפיגוע, מה שמחזק את הסבירות למעורבות של חיזבאללה, שצה"ל נמנע עד כה מלהצביע עליו במפורש כמעורב בפיגוע.

לוחם בגבול (צילום: JALAA MAREY/AFP/GettyImages)
משקיפים על גבול לבנון. זוהתה נק' תורפה | צילום: JALAA MAREY/AFP/GettyImages

על פי גורמים בצבא, המחבל הצליח לחצות את המכשול בעזרת סולם שנשא ולהתרחק מהגבול מבלי שהכוחות בשטח או מערך התצפיות הבחין בו. מהפרטים שצה"ל פרסם עדיין לא ברור אם הם יודעים באיזה יום בדיוק חצה המחבל והיכן נקודת החצייה המדויקת. אולם מה שברור הוא שלמחבל היה מודיעין מדויק על נקודת התורפה בגבול.

כדי להגיע לגבול מבלי שיבחינו בו, המחבל היה צריך להכיר את הציר ולדעת את מיקום הנקודות שלא נמצאות תחת כיסוי של התצפיות בגבול. המחבל גם צריך לדעת באיזה נקודה בגבול הוא יכול לחצות בלי ש"יעלו עליו" וגם מאיפה להתרחק, שוב, כדי להימנע מגילוי. בהמשך לזה, גם להכיר את שגרת הכוחות במרחב ואופן התגובה שלהם לחדירה ונגיעה בגדר.

המודיעין שנאסף באירועים "שגרתיים"

בהקשר לידע המקדים שהיה למחבל, כנראה דרך מי ששלח אותו, יש לציין כי לעיתים קרובות מאוד ישנם ניסיונות להברחות פליליות של נשק וסמים מגבול לבנון. לצידם גם ניסיונות חדירה של מי שמוגדרים בצבא כ"מהגרי עבודה". כמה מהחדירות של מהגרי העבודה הסתיימו כשהם נתפסו עמוק בשטח ישראל, היו שנתפסו בשלומי ומטולה והיו גם שני מסתננים טורקים שחצו מלבנון ושנתפסו רק אחרי 18 שעות. בצה"ל יודעים שכל זה נשלט על ידי חיזבאללה.

כל הברחה פלילית או חדירה של מסתננים, נחקרת על ידי אנשי המודיעין של ארגון הטרור. האם התגלתה, תוך כמה זמן התגלתה ואיך הגיבו הכוחות. מאיפה נכנסו המסתננים שלא נתפסו, כמו למשל אזרחי סודן שנתפסו בשלומי ומטולה. פעילים של חיזבאללה פרוסים לאורך כל גבול לבנון, הם מתצפתים על שגרת כוחות צה"ל שם. כל אירוע נבחן ונחקר. את התוצאות הם מכניסים למאגר נתוני מודיעין.

היעד של הנשק שהוברח מלבנון (צילום: דובר צה''ל)
נשק שנתפס בניסיון הברחה מגבול לבנון לפני מספר חודשים | צילום: דובר צה''ל

מערך המודיעין של חיזבאללה אוסף גם מידע גלוי ברשת, דפים של חיילים ברשתות החברתיות, ערוצי טלגרם, טיקטוק, טוויטר ועוד שמספקים להם כמויות של מידע מודיעיני. כל זה סייע על פי הערכות להכין את הפיגוע במגידו ולבנות מסלול חדירה נסתר למחבל.

בצבא מעריכים שצומת מגידו נבחר בגלל התעבורה הרבה במקום והבנה שלפיגוע שם יהיה אפקט גדול יותר מפיגוע קרוב לקו הגבול, כפי שאכן קרה. לאחר שנמלט נתפס המחבל ממש במקרה וחוסל על ידי לוחמי ימ"מ רגע לפני שחצה את הגבול. עדיין, ישנם לא מעט פרטים בחקירת האירוע שטרם הותרו לפרסום.