חיילת לובשת מדים (צילום: עודד קרני, פז"ם)
סירבה לקום מהכיסא - המפקד ניסה להקימה בכוח (אילוסטרציה, למצולמת אין קשר לכתבה) | צילום: עודד קרני, פז"ם

מלחמת מים תמימה נגררה להשפלת אחת החיילות המשתתפות על ידי מפקדה. בניסיון לחמוק מההשפרצות נכנסה החיילת לאחד החדרים עם מפקדה, והתיישבה על כיסא. המפקד העיר לה כי "מדובר בכיסא של פז"מניקים" וטען כי אינה יכולה לשבת עליו. משסירבה לקום ניסה המפקד להקימה בכוח, גלגל אותה עם הכיסא לחדר סמוך ובהמשך אף נעל אותה בחדר, בו אחד הקירות עשוי מזכוכית. חיילים נוספים מהיחידה ששהו מחוץ לחדר באותה עת והיו עדים למעשה, צחקו על החיילת, שנשארה נעולה במקום מספר דקות.

בעקבות האירוע החליטה החיילת להגיש קבילה לנציב קבילות החיילים (הנקח"ל), האלוף (מיל') יצחק בריק. בקבילה נמצא כי המפקד לא שמר על הריחוק הפיקודי המצופה ממנו, ובכך תרם לאירועים שגרמו לחיילת להגיש את הקבילה. בנוסף, הצטיירה אווירת שטות בצוות שאינה הולמת את צה"ל. "על המפקד לבצע את תפקידו בצורה מקצועית, תוך שהוא משמש דוגמה אישית לפקודיו", ציין האלוף (מיל') בריק. "יתרה מכך, עליו להימנע מכל התבטאות אשר עלולה לפגוע, גם אם שלא במתכוון, בחייליו. התרשמתי כי באווירה שנוצרה בצוות באותה העת מערכת היחסים הפיקודית בין הקצין לחייליו לא עמדה באמת המידה המקובלת".

הנציב המליץ כי מפקד היחידה המדוברת בה שירת הקצין, יזמן אותו לשיחת הבהרה על חומרת מעשיו וכי יינקטו כלפיו צעדים פיקודיים הולמים, בהתאם לסמכותו של מפקד היחידה. בנוסף, עקב חומרת המעשה המליץ הנציב על תיעוד הצעדים הפיקודיים בתיקו האישי של הקצין.

צעירות-ותיקות: זה לא נגמר

לאחרונה אנחנו עדים ללא מעט "מלחמות פז"ם" בצה"ל. באוקטובר התקיים אירוע חמור בפלוגת גולן בחיל האיסוף הקרבי, כאשר במהלך האימון המתקדם מפקדים היכו חיילים קשות באגרופים ובבעיטות, ושברו עליהם שדריות בזמן שעיניהם קשורות. באוגוסט, בפלוגה המסייעת של גדוד נחשון בחטיבת כפיר, חייל נגע ב"מקל הפז"ם" והוכה קשות על ידי ותיקי הפלוגה. ביולי, סמג"ד בגדוד 202 בחטיבת הצנחנים חבש מסכת אב"ך, נעל את קציני המטה בחדר, השליך רימון גז ותיעד את המתרחש. ובחודש מרץ, חיילים ותיקים בגדוד צבר בחטיבת גבעתי היכו היכו בשדריות ובאנטנות קשר חיילים צעירים שסימנו תנועת יד המסמלת קריאת "עד מתי?".

לעמוד הפייסבוק של "במחנה"

 >> חיילים עירומים וקעקועי דרקונים: מסורת וקמיעות בצה"ל