בשבוע שעבר התקיים בהובלת חיל הרגלים אירוע שריכז את חוד החנית של צה"ל במקום אחד, וקבע אחת ולתמיד למי שייך הכתר - לוחמי פלוגות ההכשרה בסיירות של נח"ל, צנחנים, גבעתי, גולני ועוצבת הקומנדו נפגשו בבא"פ אליקים ו-וינגייט ונבדקו במבחן היוקרתי "ראש חץ", בו הם התחרו על התואר היחידה החזקה והמבצעית ביותר.

המבדק עסק בכשירות היסוד של הלוחם המובחר בצה"ל, כחלק מהתוכנית השנתית של הרמטכ"ל ובשיתוף מפקד זרוע היבשה להשחיז את הקצה המבצעי. היחידות נבחנו על ידי מומחים מהיבטים שונים כמו כוח פיזי, ריצת בר-אור, קרב מגע, קליעה, פק"לים, ניווט, תצפיתנות, הסוואה, רפואה ותקשוב. הכול התרחש בשטח, תוך התנסויות בסימולטורים וביצוע תרגילים המדמים מצבי אמת.

את המקום הראשון קטפו לוחמי פלוגת ההכשרה של סיירת גולני, מחזור אוגוסט 19, ואחריהם, למקום השני הגיעה סיירת נח"ל. במקום השלישי זכתה פלוגת ההכשרות של יחידת אגוז.

מקום ראשון: סיירת גולני

מקום שני: סיירת נח"ל

מקום שלישי: סיירת אגוז

מקום רביעי: יחידת דובדבן

מקום חמישי: סיירת צנחנים

מקום שישי: יחידת מגלן

מקום שביעי: סיירת גבעתי

"לכל לוחם בפלוגה יש מקצוע - לדוגמא חובש, נג"ביסט, שו"ביסט. כולם נבדקו בבוחן בהתאם למקצועות הייעודיים שלהם", מתאר מפקד ביה"ס של סיירת גולני, רס"ן תומר גרינברג, "כך למשל, בדקו את הקלעים ביכולות הירי שלהם, את הבנאים בהקמת עמדות הסוואה, ואת המנווטים בהתמצאות ויעילות בשטח - לכל בעל תפקיד היה מבחן מותאם".

מפקד בית הספר מספר על הנחישות הגבוהה של החיילים: "הסגל דרבן אותם והבהיר להם שבאנו לנצח בכל מחיר. כל הזמן הדגשנו בפניהם את המוטו של סיירת גולני, 'לכל מקום שנרצה, בכל דרך שנבחר' - מבחינתנו המקום הוא להיות הכי טובים, והדרך לשם היא ניצחון בתחרות".

"התייחסנו לזה ממש כמו מלחמה. הרוח והמקצועיות של היחידה, יחד עם המסירות של המפקדים, הובילו לכך שנקטוף את המקום הראשון. לא רק שהציון המשוכלל שלנו היה הגבוה ביותר, אלא גם קיבלנו את הציונים הכי גבוהים כמעט בכל הקטגוריות", מדגיש רס"ן גרינברג.

"כמובן שכל שאר היחידות וסיירת נח"ל בפרט, נתנו פייט רציני. מדובר ביחידות חזקות ואיכותיות מבחינה ערכית ומקצועית, והיה מאוד קשה לנצח אותן", הוא מוסיף.

הלוחמים  (צילום: דובר צה"ל )
"התייחסנו לזה ממש כמו מלחמה". לוחמי סיירת גולני | צילום: דובר צה"ל

לדבריו, הלקח שהסיירת הפיקה מהבוחן הוא שאם קיימת רוח לחימה איתנה, אין דבר שהיחידה לא מסוגלת לעמוד מולו. "כשאנחנו מציבים מטרה, אנחנו לא מפספסים. פתאום ראינו גם כמה הפידבק חשוב ללוחמים - הביטחון שלהם עלה והם הרגישו שיישמו את העיקרון של הסיירת".

"חיל הרגלים מקיים בקרות כמו 'ראש חץ' לכלל יחידותיו בהכשרות, באימונים ובפעילות המבצעית, בעיקר על מנת לקבל תמונת מצב והערכה לגבי אופן האימונים בכדי להשתפר", מוסיף ראש תורת חיל הרגלים, אל"ם שרון אלטיט. "ואכן, ניכר שיפור ברמת הכשירות של הלוחמים, ואנחנו שמחים לראות את הרצינות והמוכנות של היחידות. אנחנו פועלים כל הזמן במטרה להתאים את הכוחות להשתנות מאפייני שדה הקרב, ולאתגרים מולם צה"ל יתמודד במלחמה - כולם מתאמנים במתכונת אימונים ממוקדת, כדי להכין את הלוחמים למערכה הבאה".

"כשהודיעו לנו את התוצאות, החיילים היו באופוריה מטורפת", משחזר המפקד, "הייתה שמחה גדולה - אפילו מילואימניקים ששמעו על הניצחון התקשרו כדי לברך אותנו. הוכחנו לכולם ולעצמנו שאם יורדים לפרטים הקטנים באימונים, התוצאות משתלמות".

"אני גאה בהם מאוד. כבר 73 שנה שהסיירת במקום הראשון, והיא תמשיך לשמור עליו", מסכם רס"ן גרינברג, "הזכייה ב'ראש חץ' מעידה שהיכולות המבצעיות שלנו הן הטובות ביותר - היום זה בתחרות, מחר זה במלחמה".

הכתבה פורסמה במקור באתר צה"ל