אחרי טקס חילופי מפקד בסיס נבטים של חיל האוויר שבו התעלפו חיילים וגל של עדויות על מקרים חמורים דומים שהציף את הרשתות החברתיות, בצה"ל מחדדים נהלים.

ראש מבק"א - מחלקת בטיחות ובקרת איכות ביבשה, אל"ם ניר יוגב, הפיץ אמש (שלישי) חידוד הנחיות ליחידות צה"ל, בנושא היערכות לביצוע טקסים במזג אוויר קיצי וקיצוני.

"אנו נמצאים בתקופת הקיץ שמתאפיינת במזג אוויר קיצי ואף קיצוני, ומצריכה היערכות בטיחותית מתאימה לכלל הפעילויות", נכתב במסמך. "בנוסף, תקופה זו מאופיינת גם בריבוי טקסים, בדגש על טקסי החלפות מפקדים, סיום קורסים וכדומה".

אל"ם יוגב התייחס לאירועים האחרונים וציין: "לאחרונה אירעו מספר אירועי בטיחות במהלך הטקסים השונים, שעיקרם היה אי היערכות מתאימה לביצוע טקס במזג האוויר קייצי ואף קיצוני".

על פי ההנחיות החדשות שהופצו ליחידות צה"ל, על מפקדיהן לוודא ביצוע טקסים בשעות שלאחר עומסי החום (18:00 והלאה), או להקדימם לשעות הבוקר המוקדמות, טרם הגעת עומסי חום צפויים. כמו כן, בכלל הטקסים על המפקדים לבצע ניהול סיכונים מתאים לכל אירוע פרטנית, תוך התייחסות למזג האוויר הקיצי, ומתן מענה הולם.

על פי חידוד הנהלים שהופץ ליחידות, כל טקס אשר יתקיים במהלך החודשים אוגוסט וספטמבר, יאושר פרטנית על ידי קצין בדרגת סא"ל ומעלה. האישור יכלול את שעת ביצוע הטקס, התייחסות ומענה הולם למזג האוויר הקיצי בכלל ההיבטים - הן בזמן ההכנות והן במהלך הטקס (אנשים, זמני מנוחה, שתייה וכו').

בנוסף נדרשים מפקדי היחידות לוודא שישנה היערכות מתאימה ומספקת של צוותים רפואיים זמינים ונגישים בהתאם להוראות מפקדת קצין רפואה ראשי בצה"ל.

חידוד זה מגיע לאחר אירוע חמור מה-4 בחודש, אז נערך טקס חילופי מפקד בסיס נבטים של חיל האוויר תחת השמש הקופחת. בתחילת השבוע הנוכחי העלו חיילי הבסיס ברשתות החברתיות טענות על ההתנהלות סביב הטקס שכללה עמידה ממושכת בחום הכבד של הבסיס הדרומי ללא אפשרות לשתיית מים.

הדבר הוביל לכמות משמעותית של מקרי התעלפויות בקרב החיילים ולרשתות אף עלו תמונות המתעדות את "פינת המתעלפים", שהוקמה מחוץ לתחומי הטקס, כשכמה חיילים אף טענו כי סגל הבסיס הגיב בקריאות, "יאללה תעיפו אותם מפה", ביחס לחיילים שהתעלפו ונלקחו בסיוע חובשים ועל גבי אלונקות.

מה שקומם במיוחד את החיילים הוא העובדה שבזמן שחיילים מתעלפים עמדו המפקדים הבכירים ודיברו על "חשיבות ההון האנושי". בתגובתו הראשונית טען דובר צה"ל כי "אף חייל לא התעלף" אך בהמשך כשהגיעו התמונות מהטקס הוסרה טענה זו מהתגובות הבאות שנמסרו לתקשורת.

ברשתות החברתיות עלו טענות נוספות של חיילים על מקרים דומים בטקסי חיל האוויר בפרט ובצה"ל בכלל, כשאחת הבולטות שבהן הייתה של חיילת שטענה בעילום שם כי היא משרתת בבסיס חטיבת כפיר שם התקיים לאחרונה לדבריה טקס שבו אירעו מקרים דומים של התעלפויות בקרב קצינים וחיילים.

לאחר הסערה התקשורתית שנוצרה וההד הציבורי שקיבלו האירועים הנ"ל, הודיע כאמור צה"ל על חידוד הנהלים למפקדי היחידות לקיום טקסים במזג אוויר קיצי וקיצוני.

המסמך שהופץ (צילום: דובר צה''ל)
חידוד נהלים טקסים בצבא | צילום: דובר צה''ל