מבצע "בית וגן": כוחות צה"ל שפועלים מאז שעות הלילה בג'נין, חשפו היום (שני) מעבדות נפץ ובהן מאות מטענים בגדלים שונים - מוכנים להפעלה. הכוחות, שהוכוונו לבתים על ידי רכזי שב"כ, מצאו גם פתחי מנהרות המשמשים כמקום מסתור - וכן להעברת ציוד. אחד מפתחי המנהרות האלה נמצא על ידי צה"ל בתוך מסגד. הכוחות מחרימים ומנטרלים כעת את האמל"ח שאותר.

במחנה הפליטים ג'נין נחפרו על פי הערכות מנהרות רבות, כחלק מבניית תשתית הטרור שם ובהכוונת ארגוני הטרור בעזה ובלבנון. ההערכה בצה"ל היא שמיד עם כניסת הכוחות לג'נין, חמושים רבים נכנסו להסתתר מתחת לאדמה. מדי פעם הם יוצאים משם לירות על הכוחות ואז נמלטים חזרה.

מבצע "בית וגן" בג'נין:

לאחר חילופי אש שהתנהלו בשעות האחרונות במסגד, שמזוהה עם ארגוני טרור במחנה הפליטים, הכוחות נכנסו לקומה התחתונה, שם התבצרו החמושים, ואיתרו שני בורות תת-קרקעיים ובהם אמצעי לחימה רבים. בהכוונה מודיעינית של שב"כ ואמ"ן, סרקו לוחמים מיחידות אגוז ויהל"ם את הקומה התחתונה של המסגד ואיתרו את הבורות, אמצעי לחימה וציוד צבאי המזוהה עם ארגוני טרור.

פתח מנהרה שנחשף ע"י צה"ל בג'נין
אחד מפתחי המנהרות שנמצאו במסגד בג'נין

אחת המטרות העיקריות של מבצע "בית וגן" שצה"ל מנהל בג'נין ביממה האחרונה, היא נגד תשתית הטרור בג'נין, שהפכה מפלצתית בשנה האחרונה; לצד החשיפה של מאות רבות של מטענים ומעבדות לייצור מטענים, כוחות צה"ל פועלים גם נגד מנהרות שנחפרו בין הבתים בג'נין, אשר חלקן מובילות גם למצבורי אמל"ח. מיקוד הפעולה הביא לכך שבאופן יחסי, מספר ההרוגים הפלסטיני נמוך יחסית - צה"ל פוגע רק במי שמסכן את הכוחות בשטח.

בג'נין פועלות כל יחידת יהל"ם של חיל ההנדסה ואילו האחריות על הטיפול במנהרות, נמצאת באחריות סמו"ר של יהל"ם (יחידת המנהרות), שמתמחה בסוג זה של לחימה. הם עושים זאת עם ציוד לחימה מתקדם ומסווג ברובו, שכולל גם רובוטים.

הרמטכ"ל רב אלוף הרצי הלוי בחפ"ק האוגדתי במפקדת עוצבת הקומנדו  (צילום: דובר צה"ל)
הערכת מצב על עיקרי פעילות כוחות צה"ל. הרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי | צילום: דובר צה"ל

הרמטכ"ל, רב-אלוף הרצי הלוי, קיים לפני זמן קצר הערכת מצב בחפ"ק האוגדתי במפקדת עוצבת הקומנדו שבמחנה בית ליד, בהשתתפות מפקד פיקוד המרכז, אלוף יהודה פוקס, מפקד אוגדת יהודה ושומרון, תת-אלוף אבי בלוט, ונציגים נוספים ממערכת הביטחון. הרמטכ"ל התעדכן בעיקרי פעילות כוחות צה"ל במחנה הפליטים בג'נין והנחה על צעדים להמשך.