ר' (שם בדוי) התגייסה בפרופיל 72' לאחר שהתגלה טרם גיוסה שהיא סובלת מאסתמה לא פעילה ושירתה כקצינה מצטיינת ביחידת מסווגת בצה"ל. הבעיות שלה החלו לפני כשנה וחצי, לאחר שבדיקות הדם השגרתיות שעשתה התגלו כחריגות ולא תקינות. "הבת שלי התגייסה לצבא בלי שום בעיות רפואיות חריגות", אומרת אמה בשיחה עם mako, "היא ספורטאית שמתאמנת ורצה מרתונים. לפתע היא סבלה מכאבי בטן עזים, בקושי תפקדה. הרופא ביחידה טען שזה בגלל שהיא רצה הרבה ומתאמנת, אז יש לה התכווצות שרירים. טען שזה בכלל המעי הרגיז או שיש לה דלקת. לא טרח לבדוק את הבעיה לעומק כפי שרופא צריך לעשות".

ר' עשתה צילום אולטרסאונד בטן שנמצא תקין, אבל הכאבים לא הרפו ממנה. "היא ניגשה לרופא ביחידה. אמרה לו שיש לה 'גולה'. הוא אמר שכנראה ממאמץ יתר של ריצה השריר שלה התכווץ. כל אותה תקופה הבת שלי סבלה מאוד".

יצוין כי ר' נבדקה אצל כמה רופאים צבאיים נוספים. היא אף דיווחה על ירידה של 6 ק"ג ממשקל גופה, דבר שהתברר אחר כך לבני משפחתה כסימן שצריך היה להדליק נורה אדומה לרופאים. לאחר שרופא היחידה טען ש"הגולה" היא שריר מכווץ שנוצר מפעילות ספורטיבית מאומצת, רופאה בשירות מילואים שהייתה במקום החליטה לשלוח אותה לצילומי רנטגן בבטן ובחזה.

האבחנה הרפואית שקיבלה לאחר 4 חודשים:

למזלה של ר', טכנאית רנטגן צעירה חשדה שמשהו לא תקין והחליטה להגדיל ראש ולבצע לה צילום ואולטרה סאונד נוספים. משפחתה מספרת שזה מה שהציל את הקצינה. כבר באותו היום היא אושפזה בבית חולים והתברר שהיא חולה בסרטן הדם-לימפומה בדרגה 3.

"הרופאים אמרו שבאנו בזמן", שחזרה האם בהתרגשות, "שהיה לבת שלי מזל שטכנאית הרנטגן התעקשה על צילום הצוואר שחשף את המחלה". מאז עברה ר' כמה טיפולים כימותרפיים קשים. שיער נשר אבל מצבה השתפר יחסית.

"המפקדים שלה ביחידה הם אנשים מדהימים. ביקרו אותה, מתקשרים כל הזמן, אוהבים אותה מאוד. ממש התרגשתי מהיחס שהם נתנו לה. הרעיפו עליה המון אהבה וזה חיזק אותה", ציינה האם.

באחרונה, רופא תעסוקה צבאי שבדק את ר' כתב חוות דעת שאין מניעה שהיא תחזור לשירות צבאי, למרות שנותרו לה עוד כמה טיפולים. "נלחמתי שהבת שלי תחזור לצבא. גם המפקדים שלה תמכו בה והבהירו שהם רוצים אותה ביחידה", הוסיפה האם.

קצינה שחלתה בסרטן (צילום: אלון חן)
למרות מה שעברה, הקצינה רוצה לחזור ליחידה | צילום: אלון חן

בזמן שבתה ממשיכה להיאבק בסרטן, אמה עדיין זועמת על התנהלות רופא היחידה. "שנה וחצי לבת שלי יש בדיקות דם לא תקינות והוא לא טורח לשלוח אותה לצילום צוואר, דבר הכי פשוט שצריך לעשות". אומרת האם בנחרצות.

סיפור זה מצטרף לטענות דומות שפורסמו לפני כשבועיים ב-mako על חייל צה"ל בשירות סדיר אשר חלה בסרטן על יחס מזלזל מגורמי הרפואה ביחידתו.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "מפאת סודיות רפואית וצנעת הפרט לא נוכל לפרט אודות המקרה. הקצינה טופלה ועודנה מטופלת על ידי גורמי הרפואה. תלונותיה נבדקו וטופלו בהתאם".