60 מש"קיות תקומה חדשות בצה"ל: חיילות מגרעיני הנח"ל של הנוער העובד והלומד ותנועות נוספות, סיימו את קורס "תקומה" הראשון בצה"ל והוכשרו לתפקיד ייחודי - שמטרתו לתמוך בקהילות המפונות.

"משרד הבטחון, חיל החינוך, מדור נח"ל וכמובן תנועות הנוער, וביניהן תנועת הנוער העובד והלומד - הרבה גורמים שילבו ידיים יחד כדי לגרום לקורס הזה להתקיים. כל זאת מתוך הבנה של חשיבות ומשמעות המשימה", מספר אריאל כץ, רכז מחלקת הנח"ל בנוער העובד והלומד.

60 החיילות החדשות, שסיימו כעת קורס בן שלושה חודשים, יהיו חלק מהמאמץ לדאוג לצרכיהם של המפונים. הן ישובצו לפי הקהילות שיחזרו ליישוביהם ואף עתידות לעבור לגור איתם. במהלך שלושת חודשי ההכשרה הן למדו כיצד לתמוך בתהליכים החינוכיים של המפונים וישתלבו בחינוך הפורמלי. הן ילוו את הילדים בזמן שיעורים ויעזרו להם להתאקלם מחדש לשגרת לימוד רגילה ככל הניתן. מעבר לכך, הן יהיו שם עבורם גם בחינוך הבלתי פורמלי.

פיתוח תפקיד מש"קיות התקומה התחיל מההבנה שיש ערך בנוכחות של אנשי חינוך בקהילות שחוו טראומה. במהלך ההכשרה, החיילות עברו הרצאות של אנשי מקצוע בתחום הטיפול בנפש, כדי שיהיו מסוגלות לענות על הצרכים של הקהילה בצורה הטובה ביותר.

"זה תפקיד שנולד מכורח המציאות. הקימו אותו מאפס, כשהמטרה ברורה: להיות הכתף התומכת והיד המחבקת למפונים כשהם יחזרו לבתיהם. רבות מהחיילות, טרום גיוסן ולאחר סיום שנת השירות, עבדו ופעלו עם הקהילות המפונות בהתנדבות. לצד ההכשרה הצבאית בקורס, גם שנת השירות שביצעו הכינה אותן למשימה", מסכם אריאל.