השקט ביישובי הגליל המערבי שעל גבול הצפון הופר בשבוע שעבר בשל תרגיל משמעותי בים וביבשה שערך צה"ל. התרחיש שתורגל היה חדירה משולבת מהים והיבשה של חוליות חיזבאללה לשטח ישראל ונורו במסגרתו פצצות תאורה לאוויר.

בצה"ל הדגישו כי מדובר בתרגיל ראשון מסוג זה לאחר תקופה ארוכה שבה תפסו כוחות רבים כוננות בגבול הצפון, על רקע איומי חיזבאללה לנקום בישראל על מות פעיל של הארגון בתקיפה קודמת בסוריה.

התרגיל שערכו החטיבה המרחבית 300 ביבשה וחיל הים בוצע במתכונת פתע. חיילי הכוחות שהשתתפו בו לא ידעו עליו מראש והוקפצו להתמודדות עם תרחיש משולב שכלל חדירה של שלוש סירות מחבלים מכיוון הים, חדירת מחבלים למוצב ראש הנקרא והנחת מטען בגבול.

כדי לדמות תרחיש קרוב כמה שניתן למציאות, כוח מהחטיבה ביצע דימוי אויב של מחבלים שחדרו למוצב וליישובים הסמוכים. סירות גומי שהציב זרוע הים דימו את הסירות החודרות מהגבול הימי.

כמענה וסיכול לפיגוע הוקפצו לאזור החוף לוחמים מיחידת מגלן, ספינת דבורה של חיל הים וסוללות תותחים. הכוחות בים וביבשה הסתייעו בסוללה ארטילרית מחטיבת האש 215 שהוקפצה לקו החוף וביצעה ירי חי של פגזי תאורה לכיוון הים, מה שסייע באיתור ולאחר מכן חיסול המחבלים, בתרגיל כמובן.

בנוסף בוצע ירי חי של פגזים ופצצות תאורה מספינת דבורה ומסוללה ארטילרית. לראשונה נפתחה עמדה של חיל הים בחמ"ל תצפיות של חטמ"ר 300 כאשר בקריות שליטה (בק"שיות) ומפקדת מחיל הים תפסו עמדה בבסיס שומרה שבצפון.

בצה"ל מבינים שלמרות שישנה אפשרות לכיסוי מודיעיני של לבנון וחיזבאללה בפרט, קיים סיכוי שארגון הטרור יצליח להוציא לפועל פיגוע שיפתיע את הכוחות בגבול היבשתי והימי, מה שדורש תיאום בין הכוחות מכלל הזרועות, כמו גם סגירת מעגל מהירה על המחבלים.

גילוי של סירות הטרור מהים אינו פשוט משום שמדובר בדרך כלל בסירות גומי קטנות בעלות חתימה נמוכה. כדי להתגבר על מכשול זה צה"ל משלב יכולות מודיעין ותצפיות משודרגות.

השת"פ בין הכוחות מהיבשה והים נועד לסכל מאמצים אדירים של חיזבאללה הכוללים הקמה של יחידות קומנדו ימי ורכש של ציוד בכמויות גדולות שמגיע ללבנון מאיראן.

כמו כן, צה"ל הפיק לקחים מחדירות של צוללנים מארגון חמאס במהלך צוק איתן שאומנם חוסלו ולא השיגו את מטרתם, אבל הצליחו להגיע עד לחוף מבלי שהתגלו.

בצה"ל מציינים שבמסגרת הידוק שיתוף הפעולה בין ב"ח חיפה של חיל הים לבין זרוע היבשה, בק"שיות וגורמי פיקוד ישבו באופן קבוע בחמ"ל התצפיות של חטמ"ר 300 בכדי לייצר קשר רציף ועבודה משותפת בין חיל הים לכוחות היבשה בגבול לבנון.

הפעילות (צילום: דובר צה''ל)
מגנים על יישובי הצפון. הכוחות בתרגיל | צילום: דובר צה''ל