מבצע "יד זהב": החטופים פרננדו סימון מרמן בן ה-61 ולואיס הר בן ה-70 חולצו הלילה (בין ראשון לשני) במבצע מורכב של שב"כ, ימ"מ, שייטת 13, חטיבה 7 של שריון ובסיוע אווירי של חיל האוויר. מצבם של שני החטופים מוגדר טוב והם הועברו למרכז הרפואי שיבא תל השומר. שני החטופים הוחזקו על ידי חמאס ברפיח שבדרום הרצועה, הלוחמים פשטו על הבניין שבו הם הוחזקו וחילצו אותם תחת אש, לוחם אחד נפצע קל במהלך המבצע החילוץ. ישראל עדכנה את ארה"ב על המבצע ועל ההתפתחויות תוך כדי.

כך התנהל מבצע "יד זהב":

  • המבצע תוכנן במשך תקופה ממושכת והלילה סמוך לשעה 01:00 הוא יצא לפועל.
  • תחילה הופעל מטען מחוץ למבנה ברפיח שבו הוחזקו החטופים - תחת שמירה של מחבלי חמאס.
  • הכוחות פרצו למבנה תוך כדי סיוע אש מהאוויר והקרקע.
  • חילופי אש פרצו סמוך למבנה בין הלוחמים לשומרים שהיו חמושים.
  • הכוחות הצליחו להתפנות יחד עם החטופים, שעליהם גוננו בגופם, בעזרת יחידת הניוד 5515.
  • מסוק שהמתין סמוך למקום קלט את החטופים והטיס אותם לבית החולים שיבא כשמצבם מוגדר טוב.
  • המבצע המורכב, אושר כבר לפני שבוע ובוטל ברגע האחרון בגלל תנאים שלא אפשרו את הסיכון.
המבנה שבו הוחזקו החטופים ברפיח
המבנה שבו הוחזקו החטופים ברפיח

פרננדו מרמן, בן 60 מכפר סבא, הגיע לבית אחותו קלרה שבקיבוץ ביום שישי כדי לחגוג יום הולדת לנכדתה ונשאר לישון שם. הוא נחטף יחד עם אחיותיו קלרה וגבריאלה, בן זוגה של קלרה לואיס (שחולץ איתו) ועם אחייניתו מיאה בת ה-17. הוא. הספיק לעדכן את משפחתו שהמחבלים בבית שוברים הכל לפני שנותק איתו הקשר. לואיס הר, בן 70 מאורים, הגיע גם הוא לביתה של קלרה באותו שישי לחגיגות יום ההולדת, ונחטף למחרת בבוקר עם שאר בני המשפחה. האחיות קלרה וגבריאלה שוחררו יחד עם מיאה ב-28.11.23.

דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי התייחס למבצע: "הלילה ביצענו חילוץ מוצלח שבו חילצנו את פרננדו סימון מרמן ולואיס נורבטו הר שנחטפו מניר יצחק. שניהם הוחזקו יחד ברפיח על ידי החמאס. מדובר במבצע מורכב מאוד שביצעו השב"כ והימ"מ ביחד עם צה"ל, חיל האוויר ומעטפות יבשתיות של פיקוד הדרום. אנחנו עובדים עליו תקופת זמן ממושכת - היו מספר היערכויות שלנו ולא היו תנאים לבצע אותו".

פרננדו מרמן סימון
פרננדו מרמן סימון שנחטף מניר יצחק וחולץ הלילה מרפיח
לואיס הר
לואיס הר שנחטף מניר יצחק וחולץ הלילה מרפיח

עוד אמר הגרי: "הייתה מורכבות מאוד גדולה בהגעה אל היעד ברפיח, הכוחות הגיעו בצורה חשאית ליעד וביצעו פעולה מורכבת מאוד במתחם של בניין בקומה ה-2 שבו הוחזקו החטופים. מדובר בעבודה חשאית עם חיפויים, מעטפת אווירית גבוהה ומודיעין אינטימי ביותר לאורך כל הביצוע".

דובר צה"ל התייחס למהלך המבצע: "התבצעה פריצה לתוך המבנה כשבבתים ליד ובתוך הבית עצמו יש שומרים חמושים. הכוחות הסתערו לתוך המבנה בפריצה חמה והפעלת מטען על הדלת הייתה נעולה - ונכנסו לתוכו תוך הפעלת אש של כוחות שהיו בשטח ומהאוויר. התבצעה שליפה של שני הגברים החוצה מהמבנה תחת אש, התנהל קרב יריות לאורך החילוץ הזה והופעלה אש רבה מהאוויר שאיפשרה לכוח לצאת מהמבנה. יש פצוע קל אחד, לא מאש, והכוח ניתק מגע עם מעטפת חזקה מאוד של שייטת 13 וחטיבה 7. הם הגיעו עם החטופים למסוק שהמתין להם ומשם המריאו לשיבא בעבור ביצוע בדיקות רפואיות, וכעת הם פוגשים את משפחותיהם".

מסוק המחולתים נוחת (צילום: דו"צ)
המסוק שפינה את החטופים שחולצו מגיע לבית החולים שיבא | צילום: דו"צ

הגרי הוסיף: "החפ"ק היה מותח מאוד. ישבו בו ראש השב"כ, הרמטכ"ל, מפכ"ל המשטרה, ר׳ אמ"ן, ר׳ אמ"ץ ומפקד חיל האוויר. כולם היו דרוכים ועבדו במרץ הלילה הזה. הגיעו לשם גם שר הביטחון וראש הממשלה. התנהלות צמודה מאוד של כל אנשי הארגונים ומפקדי היחידות המבצעיות שעשו עבודה איכותית מאוד. מפקד פיקוד הדרום ניהל את המבצע הזה מהפיקוד בבאר שבע ביחד עם מאו"ג 98 שניהל את המבצע מהקדמית שלו. זהו מבצע חשוב מאוד - יש לנו עוד 134 חטופים שאנחנו יודעים שאנחנו צריכים לעשות כל מה שאנחנו יכולים על מנת להחזיר אותם הביתה".

שר הביטחון יואב גלנט בירך על המבצע הנועז: "במבצע חילוץ מרשים, כוחות הביטחון הצליחו להשיב הלילה לישראל את פרננדו מרמן ולואיס הר שנחטפו מקיבוץ ניר יצחק. ‏יחד עם רה"מ והפיקוד הבכיר, עקבתי אחר המבצע מהחפ"ק - מלוא הערכה לכוחות צה"ל, שב"כ וימ"מ על פעולה חשובה וביצוע איכותי. ‏נמשיך לממש את מחויבותנו להשיב את החטופים, בכל דרך".