לוחם, סמים (צילום: אילוסטרציה)
הלוחמים מצאו על הדיונות 300 קילוגרם של חשיש | צילום: אילוסטרציה

לפני כעשרה ימים, בשתיים לפנות בוקר, הגיעו שלושה סוחרי סמים ישראלים לגדר המערכת עם מצרים באזור הישוב ביר הדאג' – ישוב הנחשב ל'כספומט הסמים' של מדינת ישראל עקב מיקומו האסטרטגי על הגדר, ובו נמצאים המבריחים הכי גדולים בארץ. השלושה הגיעו עם טנדר של חברת שמירה, וניצלו את החשיכה והערפילים כדי לבצע את ההברחה. "לא סתם הם ביצעו את ההברחה הזו בשעה כזו", הסביר קצין במשטרה. "הם תכננו הכול לפרטי פרטים".

המבריחים מעברו השני של גדר הגבול הציבו סולמות על גדר הגבול, טיפסו וזרקו לעבר הסוחרים הישראליים 12 שקים שהכילו 300 ק"ג חשיש שהיו ארוזים ב-298 חבילות. שווי הסם כ-32 מיליון שקל.

שלושת המבריחים הצד הישראלי מיהרו להעמיס את החשיש על גבי הטנדר ועשו את דרכם לכיוון הישוב כדי לאחסן אותו בתוך מערות וכוכים עד למכירתו לסוחרי סמים. אך לרוע מזלם של הסוחרים, במהלך הנסיעה הטנדר נתקע באחת הדיונות הסמוכות לגבול והוא התחפר. כל הניסיונות שלהם לחלץ את הטנדר עלו בתוהו. השלושה, שחששו להיחשף, יצאו מהטנדרים כשהם אוחזים בשקי החשיש ורצו לכיוון הכביש המוביל לציר ההברחה כדי להמתין לכלי רכב שיאסוף אותם.

בשלב זה סיור של לוחמי גבעתי שעבר במקום הבחין בסוחרים והחל לנהל אחריהם מרדף. השלושה זרקו את שקי החשיש ונמלטו. אחד הגיע לכיוון גדר הגבול, עלה על סולם שזרקו לעברו המבריחים המצריים והצליח להימלט מידי הלוחמים. לשני חבריו היה פחות מזל והם נתפסו על ידי הלוחמים, לאחר שאלה איתרו אותם בשטח מסתתרים כאמור מאחורי שיחים.

לוחמי גבעתי הזעיקו למקום את שוטרי יחידת מג"ן והעבירו לידיהם את סוחרי הסמים ושקי החשיש, ואז התגלה שלמעשה מדובר בתפיסת החשיש הגדולה מתחילת השנה ובכלל בחודשים האחרונים. "אין ספק שערנות החיילים וההתעקשות שלהם לנהל מרדף בתנאי שטח קשים הביאה למעצרם של סוחרי הסמים ולתפיסה הגדולה של הסמים השנה", שיבח קצין משטרה את החיילים.

פרקליטות מחוז הדרום הגישה בסוף השבוע נגד השניים כתב אישום חמור ביותר לבית המשפט המחוזי בבאר שבע בגין עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, יבוא וסחר בסמים. עם זאת סנגוריהם של הנאשמים, עורכי הדין שלום פיניאה ואייל הדר, מכחישים את ההאשמות נגד מרשם וכן את העובדה שהיו מעורבים בהברחה.

עלייה במספר ההברחות גם מירדן

במקביל לפז"ם נודע, כי בחודשים האחרונים חלה עלייה של עשרות אחוזים בהברחות חשיש וקוקאין מגבול ירדן לישראל. מדובר בגבול שבו אין גדר וניתן בקלות להבריח סמים למרות שהשמירה של הצבא הירדני הדוקה באופן יחסי.

"הקושי הגדול בהברחת סמים ממצרים לישראל נובע בגלל גדר המערכת", הסביר גורם מודיעיני במשטרה. "העלייה במחירי הסמים והביקוש האדיר בקרב הצרכנים גרם לכמה רשתות הברחה שפעלו לאורך הגבול עם מצרים לעבור לעבוד לאורך הגבול עם ירדן. אנחנו רואים יותר פעילות של רשתות הברחה בגבול הירדני מאשר בעבר".