שתיל מריחואנה
"מדובר בשני לוחמים מצטיינים, אשר מצאו שתילי קנאביס בבסיס והשקו אותם מתוך סקרנות" (אילוסטרציה) | צילום: ThinkStock

שני לוחמים מחטיבת גבעתי, סמל א' וסמל נ', הורשעו לפני כחודש בגידול שתילי קנאביס במוצב באזור יהודה ושומרון. בעקבות ערעור שהגישו לבית־הדין הצבאי לערעורים בקריה, הוחלט להפחית את עונשם מארבעה חודשי מאסר לחודשיים מאסר בפועל וחודש נוסף של עבודות שירות בתחומי הבסיס. בפסק הדין נכתב: "מצאנו כי ניתן להקל בעונשם, באופן שיאפשר להם להתקדם ולהשתלב שוב בשירות תקין".

על פי כתב האישום, החיילים החזיקו במשך שבועיים ארבעה שתילי קנאביס שמצאו ליד גדר המוצב בו שירתו. הם נתפסו על ידי מפקדיהם בעת שניסו להשליך את השתילים, שגודלם הוכפל, אל מעבר לגדר המוצב. לאחר מכן נשפטו השניים בבית־הדין הצבאי במחוז הדרום, הודו באשמה והביעו חרטה על מעשיהם. גזר דינם כלל ארבעה חודשי מאסר והורדה לדרגת טוראי. השניים הגישו ערעור באמצעות עורך דין פרטי ועורך דין מהסנגוריה הצבאית, ועונשם הוקל.

בזכות קיצור העונש, יופחתו משמעויותיו של הרישום הפלילי המלווה את הרשעתם של השניים. כך, הרישום במשך אותן חמש שנים יהיה גלוי רק לגופים מצומצמים כגון שירות בתי־הסוהר ושירות המדינה. למי שנושא רישום פלילי מופחת אין מניעה לקבל רישיונות מקצועיים לתפקידים כדוגמת עורך דין, רופא או כבאי.

צמצום השלכות העונש על החיים האזרחיים

התיקון לחוק המרשם הפלילי, שנכנס לתוקפו לפני כשנה בבתי־הדין הצבאיים בעקבות עבודת מטה של הפרקליטות הצבאית, מצמצם את השלכות העונש על החיים האזרחיים של שני החיילים. ככלל, הליך הרישום המופחת חל על הנאשמים שנגזרו עליהם עד חודשיים מאסר בכליאה, או עד ארבעה חודשי עבודות שירות צבאיות, או חודשיים מאסר בפועל בכליאה וחודש של עבודות צבאיות. ההסדר שונה במעט בעבירות של היעדר משירות שלא ברשות, ובפרקליטות ביקשו להדגיש כי הרישום המופחת אינו חלק מגזר הדין או העונש, אך הוא נגזר ממידתו.

עו"ד שלמי רכבי, המייצג את סמל א' באופן פרטי, מסר בתגובה: "נסיבות המקרה אכן לא הצדיקו את הכתמת החיילים ברישום פלילי מלא, ולפיכך החלטת בית־הדין הצבאי לערעורים, שקיבל את ערעורנו, יצרה איזון ראוי ומידתי. מרשי למד לקח ומתכנן להמשיך בשירות צבאי תורם ואיכותי".

סרן יגאל בלפור, המייצג את סמל נ' מטעם הסנגוריה הצבאית מסר בנוסף: "מדובר בשני לוחמים מצטיינים, אשר מצאו שתילי קנאביס בבסיס והשקו אותם מתוך סקרנות, ללא כל כוונה לעשות בהם שימוש. אנו מברכים על ההפחתה בעונשם, אשר תאפשר לשניים להתחיל את חייהם האזרחיים על הצד הטוב ביותר, מבלי שהרישום הפלילי יפגע באפשרותם להשתלב בשוק העבודה".

עמוד הפייסבוק של במחנה

>> יכבוש את הרשת? החובש מקרקל התגלה כזמר מוכשר