את דממת הלילה שאופפת את פאתי העיר שכם בשלישי שעבר, קוטע לפתע רחש מנוע שהולך ומתגבר. ואם תרימו ראש אל השמיים, תוכלו לראות מעליכם שיירת מסוקים צבאיים, כשבתוכם לוחמי סיירת גולני, העושים את דרכם לאחת השכונות בעיר.

זו לא הפעם הראשונה שלוחמי חוד החנית של גולני מגיעים לאזור הזה. כחלק מהתעסוקה המבצעית של הגדוד באיו"ש, הם מבצעים מספר לא מבוטל של מעצרים בכל לילה, באופן רכוב, רגלי או מוסק - אבל הפעם, המשימה מורכבת במיוחד.

אנחנו פוגשים את הסיירת במעצר מוסק בעקבות מידע על מבוקשים שתכננו פיגוע טרור נגד אזרחים ישראלים.

הפעילות (צילום: אתר צה"ל)
אחד הלוחמים במסוק בדרך אל היעד | צילום: אתר צה"ל

"הם גרים באחת השכונות המאתגרות בשכם, במרכז העיר", פותח סמג"ד סיירת גולני, רס"ן תומר גרינברג, "מכיוון שהיא בנויה בצורה צפופה, הבנו שיהיה מורכב להגיע למטרות, לשלוף אותן ולצאת משם באופן רגלי מבלי ששאר תושבי העיר ישימו לב".

לאור תא השטח המאתגר שהוצב בפניהם, נדרשו לוחמי הסיירת לשלב כמה מהיכולות המתקדמות שברשותם. "הגענו בצורה מוסקת ונחתנו במקום נסתר מחוץ לעיר", מתאר הסמג"ד, "משם, הלכנו כ-3 קילומטרים בשקט מופתי עד שהגענו לבתי המבוקשים".

חוץ מהמסוקים, מספר רס"ן גרינברג, ליוו את הצוותים שנכנסו לשכונה תצפיות ייעודיות, צלפים שאבטחו אותם לכל אורך הדרך וכוחות רכובים שסיפקו שכבת הגנה: "השילוב של כל אלה הוא מה שגרם לנו להצליח לעצור את שניהם במהירות, מבלי לפגוע בחפים מפשע".

הפעילות (צילום: אתר צה"ל)
הלוחמים בתנועה הרגלית לעבר בתי המבוקשים | צילום: אתר צה"ל

מעצר כזה הוא אומנם קצת יוצא דופן בשגרת המעצרים בגזרת יהודה ושומרון, אבל מהווה הכנה טובה לזמן אופרטיבי בו היחידה תצטרך לפעול במתווה דומה. "הייעוד של סיירת גולני במלחמה הוא להגיע לנקודות מורכבות בכל מיני דרכים, ואחת מהן מסוקים", מסביר הסמג״ד, "וזו הייתה הזדמנות מעולה לתרגול בשיתוף פעולה עם הטייסת".

"זה לא המעצר הראשון ולגמרי לא האחרון שנעשה באופן הזה", הוא מגלה, "אנחנו ממשיכים ללמוד את האויב שלנו ולא מזלזלים ביכולות המשתנות שלו. לכל מפגש איתו נגיע מוכנים יותר".

"אם זה במסוקים, ברכבים או ברגל", מבטיח רס"ן גרינברג, "נגיע ונעצור את כל מי שרק יחלום בלילה לפגוע באזרחי ישראל".

הכתבה פורסמה במקור באתר צה"ל