האמר מעופף (צילום: ביטאון חיל האוויר)
"מבפנים, זה נראה אותו דבר, וגם מטלטל אותו דבר". ההאמר נכנס לקרנף | צילום: ביטאון חיל האוויר

הזמן הולך ומתמעט. את ההאמרים הרחבים כבר דחקו בצפיפות בבטן הקרנף, ולוחמי המילואים של חטיבת הצנחנים נאלצו להצטופף גם הם, במעט המקום שנותר. כמעט הגיע הרגע להמריא לעבר שטח האימון.

אנשי יחידת ההעמסה של החיל, שתפקידה לאזן את שיווי משקלו של המטוס, יודעים שעומד בפניהם אתגר לא פשוט. צוותי הפקחים באימון הם גדולים מהרגיל, רק למקרה שהאמר סורר יחרוג מהמגבלות הנוקשות ויכביד על המטוס הכבד גם כך. מעבר לכך, יודעים הפקחים שהלוחמים אותם הם מטיסים הם מילואימניקים, שבדיוק עזבו את חברת ההייטק, האישה והילדים, וכבר הרבה מאוד זמן לא טסו בקרנף. אם בכלל.

קרנף עם כנפיים

"מפגשים עם חיל האוויר הם שוברי שגרה. אף פעם לא טסתי בהרקולס", מתוודה קצין המודיעין של גדוד הסיור, סגן (מיל') טל. "עשינו בעבר תרגיל דומה עם יסעורים, אבל לא לקחנו איתנו את הרכבים. אנחנו קוראים לקרנף 'נגמ"ש מכונף'. מבפנים זה נראה אותו דבר, וגם מטלטל אותו דבר. רק שלקרנף יש כנפיים", הוא מסביר.

האמר מעופף (צילום: ביטאון חיל האוויר)
ההאמרים הכבידו על המטוס הכבד גם כך - אבל המשימה הושלמה בהצלחה | צילום: ביטאון חיל האוויר

שעות ספורות לפני כן, עומדים ההאמרים על הליין, מטרים ספורים מהמטוס הגדול. פקחי ההעמסה בוחנים את הרכבים מכל זווית אפשרית ומאשרים רכב אחר רכב, לאחר שווידאו בפעם המיליון כי מיכל הדלק מלא עד תום.

בסופו של דבר, ההאמר הראשון נעמד בסמוך לבטן הקרנף הפעורה ומחכה לאות הפתיחה. אורות הבלמים נכבים כשפקח ההעמסה מסמן לו באיטיות להתחיל בנסיעה אחורנית. נשימת הצופים נעצרת עם כל תנועה קלה ימינה ושמאלה, בציפייה לראות האם הרכב אכן יצליח לעלות על רמפות הברזל. ההאמר לא מאכזב. לאחר שהוא נכנס פנימה, רבים תוהים בקול רם איך ייתכן שיכנסו שם עוד. אבל הם נכנסים. אחד המילואימניקים שולף טלפון נייד ומצלם את הרכב הקרקעי בפתח המטוס המנומר, אולי במחווה לתצלום המפורסם ממבצע "אנטבה", בו רואים את רכבו המזויף של אידי אמין מגיח מבטן הקרנף.

מבצע אנטבה (צילום: ביטאון חיל האוויר)
גם במבצע אנטבה הטיסו רכבים (קצת קלים יותר) בקרנף | צילום: ביטאון חיל האוויר

לאחר שמטוסי הקרנף מנחיתים את לוחמי החטיבה האדומה בשבטה, הם עולים להאמרים ויוצאים אל החולות. כשיחזרו הביתה, יוכלו לסמן לסמן עוד וי בפנקס החוויות הצבאיות - נסיעה בנגמ"ש מכונף.

לאתר חיל האוויר

>> האמרים יודעים גם לצלול: צפו באחד שעשה את זה לא רע