קצינים בכירים של הצבא הרוסי ניצלו מינית חובשות שנשלחו לאוקראינה והפכו אותן לשפחות מין שלהן. חיילות הצבא הרוסי שסירבו לבקשות של הקצינים נענשו. כך עולה מעדות של אחת מהן שהתפרסמה בימים האחרונים בכמה אתרי חדשות זרים.

החיילת, שזוהתה בבשם "מרגריטה", סיפרה שחובשות ביחידה שלה הפכו ל"נשות שדה" שנדרשו לבשל ולנקות עבור הקצינים וגם "לשמח" אותם מינית. מרגריטה מספרת שקצינים ביחידה שלה ניסו לגרום לה להיות אחת מנשות השדה האלה עבור קולונל בצבא הרוסי, אבל היא סירבה.

לטענתה, בגלל שסירבה פקדו על המפקדים שלה להעניש אותי בחומרה. "נאלצתי לישון בחוץ במשך חודש. בזמן שאחרים בילו את הלילה באוהלים ובמבני מגורים, אני ישנתי על האדמה, ליד הכביש, ביער קטן. הם רצו לשבור אותי כדי שאסכים לשכב עם הקולונל".

העדויות שלה על ניצול מיני של חיילות על ידי הקצינים קשות. מרגריטה סיפרה שראתה בעיניים שלה איך הצבא מנסה "להציב" שבע נשים נוספות אצל מפקדי מחלקות שונים ביחידה שלה. עוד טוענת שאחת מהחובשות נותרה נכה לצמיתות, אחרי שקצין שהיה שיכור ירה בה. "הם סידרו את זה כך שיראה כאילו האוקראינים עשו את זה". והוסיפה שחיילות חובשות אחרות נאלצו לשכב עם מספר גברים.

כוח הצבא (צילום: OLGA MALTSEVA/AFP/GettyImages)
כוח צבא רוסי באזור חרסון, אוקראינה | צילום: OLGA MALTSEVA/AFP/GettyImages

"התעללו בחיילים בעירום"

בנוסף סיפרה שעונשים קשים הם חלק שגרתי מחיי הצבא הרוסי באוקראינה. לדבריה, חיילים שלא רצו להילחם בחזית קיבלו עונשים שכללו גם השפלה מינית. בין השאר הפשטה שלהם והכנסתם למרתפים קרים מלאים בחולדות. אם זה לא שכנע אותם לחזור להילחם, החיילים אולצו לחפור קבר ולשכב בפנים, אז היו מכסים אותם בעפר ומפקד היחידה היה "יורה באקראי מסביב לקבר". חלק נפגעו מהירי.

מרגריטה, על פי עדותה, התנדבה למלחמה באוקראינה. היא סיפרה שרצתה לתרום למדינה כמי ששרתה בצבא הרוסי עד שנת 2017. את עדותה מסרה אחרי סיום החוזה שלה והחזרה לביתה מאוקראינה. היא סיפרה שמאז שחזרה הייתה בשיקום, חוותה סיוטים והתקפי חרדה, ונאבקה להסתגל בחזרה לחיים האזרחיים.

מאז פרצה המלחמה באוקראינה חיילים רוסים הואשמו בתקיפה מינית ואונס נגד נשים אוקראיניות. באוקראינה טוענים שבחלק מהמקרים זו הייתה תקיפה מינית מאורגנת אחרי שקצינים פקדו על החיילים שלהם לתקוף ולאנוס נשים אוקראיניות.