במקביל לתמיכה של בכירי צה"ל בהפסקת האש ואף הארכה שלה אם זה יביא לשחרור של חטופים נוספים, במטה הכללי כבר אישרו את התוכניות להמשך התמרון הקרקע, שיכלול כפי שהיה עד עכשיו, המשך התקדמות לעומק השטח הבנוי, עם ליווי אש לסיוע בהיקף אדיר.

נראה שמתקרב הרגע שבו יחל גם התמרון הקרקעי לדרום הרצועה, כשעוד לפני הכניסה לתוקף של הפסקת האש, צה"ל כבר החל לבצע פעולות הכנה לכך. ספק גדול שיש מי שיכול לעצור את המשך המלחמה, אולם כל יום שעובר משנה את המציאות בשטח ובעיקר בעולם, מה שאומר שעיקר האחריות על המשך הלחימה לא נמצא בשדה הקרב, כי אם במערכי הדוברות של הצבא וההסברה של מדינת ישראל.

בממשלת ישראל וגם בצה"ל הבינו היטב שלנושא החטופים בעזה יהיה משקל כבד על התמרון הקרקעי עד כדי עצירה זמנית, כפי שאכן קרה בשבוע שעבר. תוצאות העסקה, כואבות ככל שיהיו, נקבעו הלכה למעשה ביום שבת של ה-7 באוקטובר 2023 עם ההצלחה שחמאס השיג במתקפת הטרור הרצחנית שלו.

אולם בזמן שבישראל מתרגשים משחרור החטופים, ילדים, נשים וקשישים, ומעוניינים להמשיך בתמרון הקרקעי, חמאס פועל על פי האינטרס שלו. וזה להפוך את הפסקת האש לקבועה.

למרות המכות הקשות שארגון הטרור ספג מישראל, המחיר נכון להיום רחוק מלפגוע בניצחון שלהם אם המלחמה תסתיים היום. וכך צריך לבחון את המהלכים שלהם, מצד אחד התעללות בציבור הישראלי באמצעות לוחמה פסיכולוגית ומהאחר, קמפיין תקשורתי אגרסיבי במטרה ללחוץ על העולם ובעיקר על ממשלים שתומכים בישראל, כדי לעצור את האש באופן קבוע ולהביא כבר עכשיו לסיום המלחמה.

מה שנראה לנו הישראלים כמובן מאליו ממש לא נראה ככה בעולם, ודי לראות את הדיווחים ושלל הפרסומים בחו"ל. ישראל יצאה למלחמה עם אשראי עולמי חשוב, אולם זה נשחק בכל יום שעובר. בטח עם עצירת הלחימה לכמה ימים במסגרת עסקת החטופים.

נציג חמאס ונציג ג'יהאד לוחצים ידיים אחרי העברת החט
נציג חמאס ונציג ג'יהאד לוחצים ידיים אחרי העברת החטופים

לכן המהלך הכי חשוב של ישראל, שמטרתו לחזור לתמרון הקרקעי, לא נמצא עם הטנקים, הנגמ"שים או המטוסים בחזית, זה נמצא ביחידות העורפיות של דובר צה"ל ובשגרירויות ישראל בעולם, במשרד ראש הממשלה ובארגוני הביון.

כל אלה היו אמורים להוביל כבר ביום הראשון להפסקת האש מהלך לוחמה פסיכולוגי, תקשורתי והסברתי, שיאפשר את המשך הלחימה הקרקעית וייתן מענה לקמפיין האגרסיבי של הפלסטינים, בסיוע לא מעט ממדינות ערב. מהלך שייתן מענה למציאות המשתנה מרגע כניסת הפסקת האש.

צה"ל תמך באופן מלא בהפסקת האש אבל גם רוצה לחזור להילחם עד הניצחון. וכדי שזה יקרה, ישנה הבנה שאנחנו צריכים את המשך התמיכה של הממשל האמריקאי, שגם היום מזרים לישראל מיליארדי דולרים, ואמל"ח על גבי מטוסי תובלה וספינות.

ישראל צריכה בשביל זה גם את התמיכה של ממשלות מערב אירופה, בעיקר של הגרמנים ומדינות נוספות, שתומכות גם באופן חשאי במלחמה של ישראל. האשראי שהעניקו סרטוני הזוועה של ה-7 באוקטובר נשחק משמעותית, וכדאי מאוד שיעבדו על זה בדיוק כפי שעבדו באופן מפורט על תוכניות המלחמה.

הרמטכ"ל הרצי הלוי (צילום: דובר צה"ל)
הרמטכ"ל הרצי הלוי | צילום: דובר צה"ל