צהל משפר ציוד (צילום: דובר צה"ל, באדיבות גרעיני החיילים)
צה"ל משפצר | צילום: דובר צה"ל, באדיבות גרעיני החיילים

כחלק מהפקת הלקחים ממבצע "צוק איתן", החליטו במחלקת אמל"ח של זרוע היבשה לחדש את ערכת המיגון האישית, ולהעניק ללוחמי החי"ר את ההגנה הטובה והנוחה ביותר. "אחת המטרות העיקריות במדור כיום, היא לצמצם את המשקל שהחי"רניקים צריכים לשאת ולספק אמצעים נוחים יותר", הסביר רמ"ד ציוד קרב ולת"ק במחלקת אמל"ח, רס"ן שוקי שיוביץ. "מהתחקיר עלה שיש לשנות ולשפר את מגני הגוף, האוזניים, העיניים והראש. בסופו של דבר ערכת המיגון האישית הינה רק אחת מפרויקטים רבים. אנו עובדים על אמל"ח חדש עבור לוחמי החי"ר, כדי להקל עליהם ולשפר את יכולות הלחימה".

מגן גוף קרמי

"האפוד הקרמי החדש שוקל כ-15 אחוזים פחות מהקרמי הישן, ומספק הגנה טובה יותר", מסביר רס"ן שיוביץ. לדבריו, לא רק שמגן הגוף החדש קל וממוגן יותר - הוא גם מאוורר ונוח יותר: "בין האפוד לגוף הלוחם תהיה מעין רשת תלת-ממדית שתאפשר כניסה ויציאה של אוויר. כמו כן, יהיה נוח יותר ללבוש שכפ"ץ על האפוד". בינתיים, כבר יצאו לרכש כ-4000 מגנים, כשהמטרה היא לרכוש עוד כ-20 אלף. "שמנו דגש על מספר רב של מגנים, כדי לאפשר לכל לוחם חי"ר ללבוש קרמי במהלך האימונים, ולא פעם ראשונה רק בקרב, כפי שקרה במהלך 'צוק איתן'".

משקפי מגן

כ-90 אלף ערכות של משקפי מגן חדשים עתידות להיכנס לחיל הרגליים בחמש השנים הקרובות, כאשר 23 אלף ערכות נרכשו כבר במהלך מבצע "צוק איתן". "כל ערכה כוללת שני זוגות של משקפיים: אחד כהה, המתאים ללוחמה באור יום, ואחד בהיר שמתאים ללוחמה בחשיכה או במבנים שונים".

"העדשות של משקפי המגן עשויות פוליקרבונט, לא מתנפצות כאשר פוגע בהן רסיס והראות דרכן טובה מאוד", סיכם רס"ן שיוביץ והדגיש, כי חיילים המרכיבים משקפי ראייה באופן קבוע יוכלו להתקין עדשות מיוחדות עם המידה שהם זקוקים לה.

הציוד המשופר של הלוחמים (צילום: זרוע היבשה)
הציוד המשופר של הלוחמים | צילום: זרוע היבשה

אטמי אוזניים וקסדה

אטם ספוג קטן ופשוט לכאורה, יחליף את האזניות השטוחות שתחתיהן אטמי ספוג רגילים. מדובר בפטנט שפותח במחלקת אמל"ח בשילוב עם חיל הרפואה - אטם ספוג סלקטיבי. "מה שמיוחד באטם הזה, הוא שבאמצעות צינורית פלסטיק קטנה ופשוטה ניתן לשלוט על חדירת רעשים לאוזן", הסביר רס"ן שיוביץ. "דרך הצינורית יכולים לעבור קולות דיבורים בלי בעיה, אך קולות של ירי או פיצוצים יוחלשו".

כמו כן, האטמים החדשים עתידים להנמיך את רעשי הסביבה ב-30 דציבלים, כמו האוזניות השטוחות יחד עם אטמי הספוג. "האטם עם הצינורית כה קטן ופשוט, כך שיאפשר ללוחמים להסתובב עם האטמים באופן קבוע מתחת לקסדה ולשמוע את הוראות המפקדים. זאת בניגוד למה שקורה היום, שהלוחמים צריכים להוריד את הקסדה, לשים אזניות שטוחות ולחבוש אותה מחדש". גם לנושא הקסדה התייחסו במחלקת אמל"ח ז"י, כשקסדת ראש חדשה שקלה בכ-15 אחוזים מהנוכחית, נמצאת כרגע בפיתוח. "לא רק שהקסדה החדשה תהיה קלה יותר", הדגיש רס"ן שיוביץ, "היא גם עתידה לספק הגנה טובה יותר ללוחמים".

>> מאירן עד טיוואן: מדי הצבא הכי מפחידים בעולם

>> לסיפורים נוספים הכנסו לעמוד הפייסבוק של פז"ם