המגעים לעסקה נמשכים על רקע חזרת המשלחת הישראלית מקהיר, ונראה שיש פוטנציאל להתקדמות. היום (שלישי) פרסמנו ב"מהדורה המרכזית" כי המתווכות, ומצרים בראשן, העבירו הצעה חדשה לחמאס, שכוללת בין היתר את מרחב התמרון החדש של ישראל – כפי שנקבע בקבינט המלחמה בלילה שבין חמישי לשישי. זאת בדגש על התגמשות בנושא החזרת העקורים מדרום הרצועה לצפונה.

למרות שמדובר בהצעה לא פשוטה מבחינת ישראל, בשלב זה היא אינה חלק מההצעה. בישראל לא מוכנים לוותר בידוק וסינון העוברים באזור החיץ, כדי לוודא שמחבלי חמאס לא משתמשים באוכלוסייה כדי לעבור את הציר. ההצעה הזו היא חלק מרצף השיחות האינטנסיבי שאנו מכירים מהעת האחרונה, בניסיון של המתווכות להתגבר על המשוכות הרבות והגבוהות בין עמדת ישראל לעמדת חמאס.

מנהיג הזרוע הצבאית של חמאס יחיא סינוואר (צילום: AP)
ההצעה החדשה - וההיתכנות לתשובה חיובית לחמאס | צילום: AP
כוחות צה"ל ברצועה (צילום: דובר צה"ל)
המתווכות עבדו שעות נוספות כדי לגבש הצעה | צילום: דובר צה"ל

גם הפעם המתווכות מחכות לתגובתו של סינוואר. אם התגובה תהיה חיובית, יתחיל להיווצר לחץ שיוביל את ישראל לנקודת אין ברירה. גורם ישראלי מדגיש כי "הציפייה מהמתווכות היא שימשיכו לפעול לקידום המהלך". לצד זאת, יש אכזבה גדולה בצד הישראלי מהתנהלות קטאר ומכף שלא השתמשו בשום מנוף לחץ על חמאס – כפי שהציגו לאמריקנים.

ראש ממשלת קטאר מוחמד בן עבד א-רחמאן א-ת'אני (צילום: reuters)
ראש ממשלת קטאר מוחמד בן עבד א-רחמאן א-ת'אני | צילום: reuters

מהתקשורת הערבית עולה בין השורות שמדובר בהצעה מורכבת, אך עם פוטנציאל לתשובה חיובית יחסית מצד חמאס כבר ביומיים הקרובים. אם אכן המגעים יבשילו, תצא משלחת ישראלית בכירה של ראש המוסד.

נזכיר כי היום בשעות הצוהריים הודיעה לשכת ראש הממשלה בשם המוסד על שובה של משלחת המשא ומתן של המוסד, השב"כ וצה"ל. בהודעה נכתב כי "ישראל מצפה מהמתווכות לפעול ביתר שאת מול חמאס לקידום המשא ומתן לטובת עסקה, נכתב בהודעה. "מדינת ישראל ממשיכה לעשות את כלל המאמצים הנדרשים לשחרור החטופים והחטופות מידי חמאס והשבתם לישראל".