תיעוד התרסקות דרמטי מארה"ב. מטוס קרב השייך לחברה פרטית, מסוג מיג-23 מתוצרת רוסית ,התרסק אתמול (ראשון) במהלך תערוכה אווירית במישיגן. בתיעוד האירוע ניתן לראות ששני הטייסים הצליחו לפלוט את עצמם מהמטוס רגע לפני ההתרסקות.

"למרות שלא נראה שהם ספגו פציעות משמעותיות, צוותי ההצלה העבירו את השניים לבית חולים סמוך כאמצעי זהירות", נמסר מדוברות שדה התעופה. מטוס הקרב מתוצרת רוסית נמצא בבעלות פרטית של אזרח אמריקאי, והוא היה חלק מהתערוכה האווירית "רעם מעל מישיגן".

בסרטונים הרבים שמתפרסמים ביממה האחרונה, ניתן לראות את מטוס המיג כשהוא מגיע לכיוון שדה התעופה בו התקיימה התערוכה בגובה נמוך מאוד ובפנייה שמאלה. תוך כדי הפנייה, כפי שניתן לראות, הצוות מפעיל את כסאות המפלט והם צונחים לקרקע, בזמן שהמטוס מתרסק סמוך למתחם דירות.

מהמשטרה המקומית נמסר שלא היו נפגעים באירוע, למעט הצוות שנפצע קל מאוד ופונה לבית החולים, שם עברו סדרת בדיקות בטרם שוחררו.

מטוס המיג שהתרסק היה שייך לדן פלייר, טייס לשעבר בצי האמריקאי וככול הידוע, האדם היחיד שמחזיק מטוס מהסוג הזה בבעלות פרטית. פלייר מגיע עם מטוס הקרב שלו לתערוכות רבות ובנוסף, הוא מפעיל דף אינסטגרם פופולארי בו הוא מעדכן על הטיסות שלו, על המטוס והתערוכות בהן השתתף.

המיג והקשר הישראלי

מטוס המיג 23 "פלוגר" היה מטוס קרב סובייטי שהמריא לראשונה ב-1967 ונכנס לשירות מבצעי כשנתיים לאחר מכן. לאורך השנים יוצרו אלפי מטוסים מהסוג הזה, שנכנסו לשירות בין השאר בחיל האוויר הרוסי וחילות האוויר של מדינות ערב. למיג הזה מהירות מקסימלית של כ-2,400 קמ"ש וטווח מירבי של 1,900 ק"מ עם יכולת נשיאת חימוש במשקל 2 טון בדגמים הראשונים, ומעט יותר מזה בדגמים המאוחרים.

טייסי חיל האוויר הישראלי מכירים היטב את המיג 23, שבמשך שנים רבות היה אחד ממטוסי הקרב העיקריים של חיל האוויר המצרי, הסורי ונוספים. הערכה היא שכ-25, 30 מטוסים מהסוג הזה של חיל האוויר הסורי הופלו על ידי חיל האוויר הישראלי במלחמת לבנון הראשונה.

הפעם האחרונה שחיל האוויר הישראלי הפיל מטוס מאויש בקרב אוויר הייתה ב-19 בנובמבר 1985, אז ליוו מטוסי F-15 מטוסי פנטום של טייסת העטלף מולם הסורים הזניקו מטוס מיג 23. זוג מטוסי ה-F-15 אותם הטיסו אבנר נווה ויובל בן דור עם הנווט עופר פז, שיגרו טילים לעבר המיגים. ראשון ירה מוביל המבנה נווה, ואחריו ירו הטייס בן–דור והנווט פז. מיג-23 אחד הופל על ידי שני המטוסים יחד והשני על ידי בן דור ופז.

רגעי ההתרסקות (צילום: מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
המטוס כפי שצולם בסרטון | צילום: מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים