אחרי חיל האוויר האמריקאי וצבא היבשה, גם הצי ישלם הרבה מאוד כסף למי שיתגייס או למשוחררים שיחזרו לשירות. זאת כדי למלא את המחסור המתמשך במתגייסים ולהתגבר על הקושי במילוי תקנים. כדי לעשות זאת, הצי הודיע כי יעלה את מענק החתימה ל-115,000 דולר (כ-377,000 שקל), לצד תנאים כלכליים נוספים.

בהודעה שפרסם הצי האמריקאי נמסר כי מתגייסים חדשים או מלחים משוחררים שיתגייסו מחדש, יקבלו מענק חתימה בסך של 115,000 דולר במקום 50,000 דולר (כ-164,000 שקל) כפי שנהוג כיום. בנוסף, הצי יסייע בהחזר הלוואות סטודנטים עד לגובה של 65,000 דולר (213,000 שקל). "החזר ההלוואות והבונוס לא באים אחד על חשבון השני, כך שמלח לעתיד יכול לזכות בשניהם", התייחס לכך אדמירל לוקס ווקר מהצי.

עוד אמר אדמירל ווקר כי מטרת הצי במהלך הזה היא: "להביא את כוח האדם האיכותי ביותר כדי לשרת בצי הטוב ביותר בעולם. אם אתה מלח, טייס, חייל או איש משמר חופים שנפרד מאתנו לאחרונה, זו הזדמנות חסרת תקדים".

תוכנית הגיוס החדשה בארה"ב

התוכנית של הצי מגיעה על רקע משבר גיוס ושמירה על כוח אדם בכל זרועות הצבא האמריקאי, האוויר והיבשה, שגם שם מציעים בונוסים אדירים למתגייסים או מי שיבחרו לחזור לשירות.

בשנים האחרונות החמיר הפנטגון את דרישות הגיוס, בין השאר הרף הבריאותי והמנטלי של המועמדים לשרות. יחד עם המצב כלכלי זה הביא למחסור חמור במתגייסים, עד כדי אלפים רבים בכל מחזור גיוס. בארה"ב, שם הכסף מדבר, יודעים שלצבא יהיה קשה להתחרות בשוק האזרחי. לכן תכניות הגיוס משלבות בין הרבה מאוד כסף לבין ערכים פטריוטים.

האם זה יעזור? לא ברור. בחיל האוויר האמריקאי למשל, שם תכניות כאלה מתפרסמות בתדירות גבוהה יחסית, מתמודדים כבר שנים עם מחסור חמור בטייסים וטכנאים.

טייסת הצי בפעילות (צילום: US Navy/MCS 3rd Class Mark Thomas Mahmod)
טייסת בצי האמריקאי. אתגר מתמשך לשמר אותם | צילום: US Navy/MCS 3rd Class Mark Thomas Mahmod