סמוך לשעה ארבע בבוקר הצליחו לחלץ מביתו של אחמד אלמדלל, שהותקף על ידי צה"ל, שבע גופות, בהן זו של חאלד מנסור - המוגדר כמפקד המרחב הדרומי בזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי (גא"פ). בפעולת הסיכול הממוקד שהוביל שב"כ יחד עם חיל האוויר, נהרג גם ראפאת א-זמאלי, מפקד יחידת הרקטות של גא"פ. א-זמאלי הוא בנו של אל-מדאלל – איש הזרוע המדינית של הארגון, שלא היה בבית בזמן התקיפה ובעבר היה יעד לסיכולים ממוקדים.

אמנם סיום מבצע "עלות השחר" לא נראה באופק ברגע זה, אולם ניכר שצה"ל הגיע מוכן לסבב הנוכחי, אחרי הפקת לקחים מהסבב הקודם שהיה במתכונת שכזו – כלומר מול גא"פ בלבד - במבצע "חגורה שחורה" בשנת 2019.

ישראל כותשת את גא"פ תוך שהיא מתמקדת במטרות איכות ומפגינה חדירה מודיעינית טובה מאוד. על פי ראש אגף המבצעים בצה"ל, אלוף עודד בסיוק, בערב היום השני למבצע בעזה (מוצ"ש), ישראל הצליחה לסכל את כל בכירי הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי שנמצאים בעזה. יש לציין כי ראש הזרוע, סגנו ובכירים נוספים של הארגון, אינם יושבים ברצועה אלא באיראן, סוריה ומקומות נוספים.

עוד על מבצע "עלות השחר" נגד הגא"פ בעזה:

מגני השמיים: פעילות חיל האוויר במבצע

הקלטת הקשר של ג'יהאד: "הציוניים הרגו את אל-געברי"

מה ההבדל בין מבצע מול הג'יהאד לכזה מול החמאס?

בית הבכיר שסוכל (צילום: ASHRAF AMRA/AFP/GettyImages)
הבניין בו חוסל חאלד מנסור, מפקד המרחב הדרומי בעזה בג'יהאד האיסלאמי | צילום: ASHRAF AMRA/AFP/GettyImages

העובדה שהצליחו לחסל מבוקשים בכירים, מפקד מרחב דרומי, מפקד יחידת הרקטות ואחרים, בזמן סבב לחימה כשהם מתנהלים כמו מבוקשים, היא הישג משמעותי ביותר של גופי המודיעין בישראל, יחד עם יחידות התקיפה.

מפקד המרחב הדרומי מנסור שחוסל, נחשב לאחד המבוקשים הבכירים ברצועת עזה מבחינת ישראל. מדובר במחבל שהצטרף לג'יהאד האסלאמי כבר בסוף שנות השמונים ואחראי למספר פיגועים קשים באינתיפאדה השנייה ואחריה.

על פי צה"ל, מנסור עמד מאחורי הפיגוע בו נפצע קשה מי שהיה אז מח"ט דרומית באוגדת עזה, אל"מ פנחס (פינקי) זוארץ ז"ל. היה אחראי גם על הפיגוע בו נהרגו רס"ן אלירז פרץ וסמ"ר אילן סביאטקובסקי ז"ל, ועמד מאחורי ירי רקטות ופצמ"רים לעבר ישראל. ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, אף האשים אותו בהרג שלושה אזרחים ישראלים מירי רקטות באשקלון.

צה"ל מנהל מבצע ממוקד ומוגבל נגד הג'יהאד האיסלאמי, תוקף מטרות איכות של ארגון הטרור בעזה ולא מטרות נדל"ן או כאלה שבישראל יש מי שמגדירים כ"דיונות חול". מלבד בפיקוד, הצליח הצבא לפגוע במחסני נשק רבים של הארגון ברצועה.

הערכה: שליש ממחסני הרקטות הושמדו

באוגדת עזה מעריכים שכבר ביום השני, הצליחו להשמיד שליש ממחסני הרקטות של הארגון ולפגוע קשה מאוד במערך הייצור, בין השאר במכונות לייצור רקטות שהוברחו לרצועה על ידי איראן. בנוסף הצליחו לפגוע קשה במחסנים של טילי נ"ט ומאגרים של פצצות מרגמה. כפי שפורסם הבוקר (ראשון), הושמדה גם מנהרת טרור של הג'יהאד האיסלאמי.

נקודה חשובה נוספת היא שצה"ל גם הצליח לפגוע קשה בצירים וחלק מהאנשים שאחראים לקשר עם משמרות המהפכה של איראן, הספקית העיקרית של הגא"פ.

ל-mako נודע שהמסר שמעביר הדרג הצבאי לדרג המדיני הוא שאין מה למהר להפסקת אש וכל יום שעובר, פוגע קשה יותר בג'יהאד האיסלאמי, שמאבד נכסים משמעותיים שיקשו עליהם את השיקום אחרי המבצע. גורם ביטחוני מציין שאמנם הגא"פ הוא הארגון השני בגודלו ברצועה, אך הוא חלש משמעותית מחמאס בתחום הירי והפיקוד.

חיסול בכירי הג'יהאד ברצועה (צילום: AFP/GettyImages)
ארגון חלש משמעותית מחמאס. בכיר הג'יהאד אל-געברי שחוסל, והלווייתו ברצועה | צילום: AFP/GettyImages

עם זאת, בדרג הצבאי הבהירו למדיני שאין אופציה לעצור לחלוטין את שיגורי הרקטות וישנם קשיים לסגור את כל מעגלי האש על פעילים ומשגרי רקטות, נקודות שגם אותן יש לקחת בחשבון ככל שיימשך המבצע.

מצד אחד, רקטה יכולה לגרום לנזק ונפגעים שיאלצו את ישראל לפעול אחרת, בעוצמה גדולה יותר. מנגד, יכולה לקרות טעות בתקיפה ישראלית שתחמיר את המצב ואף תכניס את חמאס למעגל האש.

בישראל אומרים שלחמאס אין אינטרס להצטרף אך מנגד, דרך החשיבה של הארגון לא מתיישבת בדרך כלל עם ההיגיון הישראלי ולכן, קשה לצפות את צעדיו.