אסור להגיד "חזור שנית" בקשר

נכון. ולמה אסור? הסיפור שמאחורי האיסור לא אומת על ידי אף גורם רשמי, אבל ככל הנראה היה כוח לוחם בפעילות מסתורית, במהלכה הם עלו מול החפ"ק, שאמר למפקד הכוח שבשטח, "חזור שנית". אז הוא חזר לאחור והסתבך בקרב מיותר. מאז אומרים בצה"ל, בכל אימון והרצאה, אסור להגיד את המשפט הזה שלא נחזור על אותה טעות.

חיל התקשוב (צילום: דובר צה"ל)
חזור שנית! סליחה, קבל ביטול, אמור שנית! | צילום: דובר צה"ל

לוחמים לא עונדים דרגת רב"ט

נכון. "רק ג'ובניקים שמים את הרב"ט", אמר לי המ"כ שלי לפני הרבה שנים, ושום דבר לא השתנה מאז. למה זה קורה? האמת לא ברור, מבחינת חוקי הצבא יש חובה לענוד את הדרגות אולם נראה שאפילו המ"צ לא מתעסקים עם זה. לוחם יעדיף ללכת עירום ולא עם רב"ט, היה מי שאמר, וצדק.

אסור לעלות לטנק עם תחתונים בצבע אדום

נכון, אם אתה שריונר מורעל. את החוק ההזוי הזה מכיר כל שריונר מתחיל. למה אסו ? כי זה יקלקל את הטנק. לדברי אחד מחבריי השריונרים, "זה מפריע לפעולה של המנוע והיו מקרים שטנק פרס זחל". והוא באמת מאמין לזה.

כל טייס מקבל מחיל האוויר מעיל עור ומשקפי רייבאן

נכון! אבל חלקית. לא תאמינו אבל זה נכון, אם כי חלקי. בסיום קורס טיס מקבל כל בוגר מעיל עור חום, אולי כדי להכניס אותם לפוזה. הסיפור של המשקפיים לא נכון – את זה הם קונים לבד ולא בגלל טום קרוז, או שכן.

אין תמונה
הפוזה מחייבת

אסור להביא הורים לנקודת הצניחה

נכון. בצנחנים מסתובבת איזו אגדה שאסור להביא הורים לצניחה בחולות פלמחים בגלל הסיפור הבא: היה היה צנחן שאמר להורים שלו מתי תהיה צניחת לילה, ושהם יזהו אותו בזכות סטיק לייט ירוק שיקשור לרגלו. הבחור צנח, לא קשר את זה כמו שצריך וההורים ראו סטיק לייט נופל לקרקע והיו בטוחים שהלך להם הבן. בגדול זה סיפור שמספרים על כל מחזור ואני לא פגשתי עד היום את הצנחן הזה.

אסור לנשים להיכנס לחדר המכונות של הספינה

לא נכון. על פי המיתוס, אם אישה תיכנס לחדר המכונות של הסטי"ל, השלדג או הדבורה, היא (הספינה) תקנא ותקלקל. המיתוס הזה היה נכון עד שצה"ל הבין שנשים יכולות לעשות הכול והציב אותן גם על ספינות המלחמה שלו. לא תאמינו אבל הן המשיכו לעבוד כמו שצריך. ולמרות זה, לאחרונה הייתי בהפלגה עם חיל הים מול עזה, וחלקם עדיין מאמינים לסיפור הזה.

אסור לשרוק על ספינת חיל הים

נכון. מיתוס שנלקח מציי העולם ולא תאמינו, זה נכון. באותה הפלגה מול עזה שרקתי להנאתי, "איי איי כואב לי", אמר מפקד הספינה בשיא הרצינות. הוא הסביר לי שאסור לשרוק על הספינות כי זה מעצבן את אל הים, או משהו כזה.

אחי חנית (צילום: שי לוי)
רק אל תשרקו | צילום: שי לוי

מחשב בוחר את השמות של המבצעים

נכון חלקית. זה משהו שכל לוחם בצה"ל (והם לא לבד) רוצה לדעת אם זה נכון ומאיפה זה בא. אז כן ולא, המיתוס הזה נכון חלקית. מחשב בוחר את השמות אבל בעזרה של יד אנושית. בריאיון שתא"ל אלי יפה נתן בעבר לבמחנה, יש שמות שמזינים למחשב והם מומלצים על פי תוכנה של אבטחת מידע". עכשיו אתם יודעים למי לפנות כדי להמליץ על השם האהוב עליכם.

אשכנזים ואתיופים לא יכולים לשרת בדובדבן

לא נכון. ראיתם ערבי בלונדיני, אפרופו גם אתיופי? אז המיתוס הזה ממש לא נכון. יש שם מגוון ישראלי רחב שכולל גם אשכנזים וגם אתיופים. איך הם עושים את זה, אתם שואלים. "גבר, אנחנו יכולים להפוך אתיופי ללבקן וגבר לאישה. תאמין לי שאין שום בעיה", אמר לי בעבר קצין ביחידה. חוץ מזה שלאחרונה יצא לי לראיין יוצא העדה האתיופית שמשרת בדובדבן, והוא אחד מהתותחים שם.

סמ"ר מתוקו (צילום: דובר צה"ל)
מקבלים את כולם | צילום: דובר צה"ל

לא מצטלמים לפני פעולה מבצעית

תלוי בלוחם. זה מיתוס שכל לוחם מכיר. חל איסור להצטלם לפני פעולה כי זה מביא מזל רע, והסיכוי של המצולם למות בקרב וודאי, על פי המיתוס כמובן. מה שכן יש כאלה שמקפידים על זה ויש כאלה שלא. אגב, יש גם את מי שמצטלמים ברווחים, "כדי שהעיגול שיסמנו לא יסתיר את החברים".

עונש: אתה הגולם בצניחה

אה... לא. המיתוס הזה כי הוא הכי טיפשי שיצא לנו לשמוע עליו, ולא להאמין, היו כמה שוקיסטים שהאמינו לזה. גולם בצניחה זה בעצם בובה שזורקים מהמטוס (בלי מצנח כן?) לפני שהצנחנים קופצים. עושים את זה כדי לבדוק את תנאי מזג האוויר, רוח ושלל נתונים אחרים, שחשובים כדי שהצנחן לא ישבור עצם או שתיים. על פי המיתוס מי שעובר על החוקים בקורס צניחה, מתחצף למדריכים ועושה דברים שנגמרים בשעות ביציאה או שבת, נענש בכך שהוא משמש כגולם בצניחה. כמובן שאף אחד לא זרק לוחמים בלי מצנח, אבל מסיבה שאינה ברורה יש כמה שמאמינים שהם היו אמורים להיות כאלה ויצאו מזה בנס.

קרביים טובים יותר במיטה

תלוי את מי שואלים. מכיוון שהנושא בעייתי לבדיקה, הלכתי לשאול מספר נשים שהתנסו בשני העולמות, כדי לתת לכם מדגם מייצג. תשובה נבחרת: "ברור שכן. אתה יודע מה זה להיות עם גבר רעב אחרי שהוא סגר 28?". פה אני עוצר כי אין לי מה להוסיף.

זוג חיילים בים צוחקים מחובקים (צילום: עודד קרני, פז"ם)
צחוקים עם כל המיתוסים האלה | צילום: עודד קרני, פז"ם

טייסים הם החלום של כל אמא פולניה

כבר לא. היא עברה לחלום על ילד מ-8200.

>>> עוד בפז"ם: 9 מיתוסים על משטרה צבאית שחייבים לנפץ