אוקראינה מחזירה מלחמה. בימים האחרונים מופץ תיעוד רב של מתקפות צבא אוקראינה על מטרות של הצבא הרוסי שפלש למדינה מאז חודש פברואר האחרון. אחד מאותם סרטונים שצוברים תאוצה בימים האחרונים הוא תיעוד תקיפה של "מל"ט מתאבד" על בסיס צבא רוסי.

בסרטון שפרסם משרד ההגה האוקראיני נראות שלוש פגיעות סמוך למחנה צבאי רוסי באזור זפוריז'יה באוקראינה, שנכבש על ידי הרוסים. בתחילת הסרטון נראית פגיעה סמוך למבנים ולאוהלים במקום ובהמשך את החיילים הרוסים נמלטים על נפשם ואחר כך את מאמצי כיבוי האש שפרצה במקום.

על פי הדיווחים מהזית, שלושה חיילים רוסים נהרגו בתקיפה ולפחות 12 נפצעו בדרגות שונות. עוד דווח שהאוקראינים הצליחו לפגוע בתותחי נ"מ ולפחות משגר רקטות רוסי אחד. התקיפה בוצעה סמוך לתחנת כוח גרעינית באזור ומקייב, נמסר שזו לא נפגעה ואין חשש לקרינה.

התקיפה (צילום: Defence Intelligence of Ukraine)
תקיפה אוקראינית על בסיס רוסיה בזפוריז'יה, יולי 2022 | צילום: Defence Intelligence of Ukraine

הפולני שתקף את הרוסים

כלי הטיס הלא מאויש שתקף את הבסיס הרוסי מכונה בשפה המקצועית "חימוש משוטט" כשמקרה הזה מדובר בדגם מסוג "Warmate", מתוצרת פולין, שהייתה מהראשונות להעביר סיוע צבאי לשכנתה אוקראינה.

זהו מל"ט (מטוס ללא טייס) "מתאבד" שמתרסק על המטרה, לטווח של 40-50 ק"מ ויכולת לשאת מגוון ראשי קרב נגד מטרות שונות. האוקראינים, ככל הידוע רכשו את האמצעי הזה כבר ב-2017 ובתחילת המלחמה קיבלו מספר לא ידוע של כלים נוספים.

מהירותו המרבית של "Warmate" 80 קמ"ש והוא מגיע לגובה מרבי של כ-500 מטרים ולטווח של 40 ק"מ. למתאבד הפולני יכולת שהייה של 50 דקות באוויר, מה שמאפשר לו גם לסרוק אחרי מטרות ואז להתפוצץ עליהן.

יש לציין כי בנוסף פולין בעבירה לצבא האוקראיני טילי כתף נגד מטוסים. גם במקרה הזה מדובר בטיל נ"מ מייצור מקומי המבוסס על SA-18 הרוסי. לכך יש להוסיף עוד מאות אלפי קליעים לרובי סער, מקלעים וצלפים, פגזי טנקים, תותחים ועוד שהעבירו הפולנים.