מתיעוד שמפיצים פלסטינים עולה שצה"ל מפעיל בעזה נגמ"שים ישנים מסוג M-113 "זלדה" שנשלטים מרחוק ואינם מאוישים. עוד נראה שעל הנגמ"שים הלא-מאוישים ישנן מערכות תצפית ועל פי פרסומים שונים גם יכולות ירי, כולל נ"ט. בנוסף נראה שהם משמשים גם להובלה של חומרי נפץ לפיצוץ מנהרות ומבנים.

בכלי התקשורת וחשבונות פלסטינים ברשתות החברתיות טוענים שמדובר ב"טנקים ממולכדים". צה"ל השתמש בעזה במספר מערכות מופעלות מרחוק, כולל D-9, כדי להפחית את הסיכון ללוחמים.

נגמ"שי M-113 מופעלים-מרחוק תועדו בימים האחרונים ברפיח, ועוד לפני כן הם תועדו גם בג'באליה. צה"ל לא הוציא פרסום רשמי בנושא. אולם מהתמונות נראה שיש עליהן מערכות תצפית וככל הנראה שגם לסריקה במרחב שבו הם פועלים. נגמ"ש כזה יכול להגיע בלי לסכן כוחות לתצפית לפני ועבור הכוחות. ייתכן שגם לשאת עבורם משקלים כבדים וחומרי נפץ, שוב מבלי לסכן את הכוחות.

התמונות מהרצועה (צילום: מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
צילום: מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

בהמשך לתיעוד של הנגמ"שים מעזה, באתר ה"דיפנס בלוג" דווח שקצין בצה"ל, המכיר את התחום, אישר שמאז תחילת המלחמה בעזה נעשה שימוש בנגמ"שים המופעלים מרחוק. ולדבריו הם מצוידים גם ביכולות נ"ט מופעל מרחוק.

בשנים האחרונות ישנו מאמץ להפוך כלים רבים למאוישים מרחוק, כדי להפחית את הסיכון ללוחמים בעיקר בקווי הלוגיסטיקה הפגיעים. כלי היבשה האלה שייכים לקטגוריה חדשה יחסית בשם: RCV – Robotic Combat Vehicle שבמסגרתה מלבישים על כלי קיים ומוכר חליפה טכנולוגית ומכנית המאפשרת להם לבצע משימות על ידי הפעלה מרחוק, ובמקרה של המתקדמים יותר, גם באופן אוטונומי. כלומר מכניסים פקודות למחשב של הכלי לפני המשימה והוא עושה את הכל לבד.

כבר בשנת 2013 צה"ל חשף שהם מבצעים ניסויים ב-M113 נשלט מרחוק. ב-2019 דווח שגם צבא ארה"ב משתמש בנגמ"שים רובוטיים מהסוג הזה שעברו הסבה. ככל הידוע השימוש המבצעי הראשון ב-M113 נשלט מרחוק היה בשנת 2014, במהלך מבצע צוק איתן, אז צה"ל הפעיל אותם לצורך אספקה ללוחמים במסגרת פלוגת כרב"ם (כלי רכב בלתי מאויש).

התמונות מהרצועה (צילום: מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
צילום: מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

לפחות שני נגמ"שים כאלה פעלו במהלך הקרבות של צוק איתן בגזרת חירבת אח'זעה, שם פעלה חטיבת גבעתי. בצה"ל דיווחו אז שהנגמ"ש מסוגל לנסוע במהירות של 50 קמ"ש ולשאת כ־4 טונות ציוד. כאמור, בלי לסכן חיילים.

בינתיים צה"ל מדווח על המשך הלחימה ברצועת עזה. בג'באליה, צוות הקרב של חטיבה 7 חיסלו בירי טנקים מחבלים שהתקרבו לעברם. ביממה האחרונה בוצעו שיגורים לעבר הכוחות במרחב, שזיהו שני מחבלים יוצאים מהמבנה שממנו בוצע הירי. בשיתוף פעולה בין חיל האוויר ואוגדת עזה, כלי טיס תקף וחיסל את המחבלים.

במרחב רפיח, באחת ההיתקלויות, צוות הקרב של חטיבת גבעתי זיהו שלושה מחבלים אשר ביצעו ירי לעבר הכוחות, מטוס קרב של חיל האוויר תקף וחיסל את המחבלים. צוותי הקרב של חטיבת הנח"ל וחטיבה 12 איתרו ביממה האחרונה תשתיות טרור ואמצעי לחימה רבים, בהם פירי מנהרות, משגר, מטענים, מחסן נשק ועוד. חיל האוויר תקף ביממה האחרונה 50 מטרות טרור ברחבי הרצועה.

_OBJ