מאז תחילת מלחמת השבעה באוקטובר פועל צה"ל כדי לחסל את מפקדי חמאס ובכירים נוספים בזרוע המדינית של ארגון הטרור. לאורך המלחמה חוסלו לא מעט מפקדי גדודים ובכירים אחרים, כשהחיסול הבולט מכולם עד כה, הוא של סאלח אל-עארורי, מי שהיה בכיר בארגון, שימש כממונה על פעילות הזרוע הצבאית של חמאס ביהודה ושומרון וסגן ראש הלשכה המדינית של הארגון - וחוסל בתחילת 2024 ברובע הדאחייה בביירות.  ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט אמרו כבר בראשית הלחימה כי אף אחד לא חסין - מחברי הלשכה המדינית, דרך מג"דים ועד לראשי הארגון שחלקם לא נמצאים ברצועת עזה כמו ח'אלד משעל ואסמאעיל הניה.

ברשימה הלא רשמית הזאת של צה"ל שמסתובבת בין החיילים ברצועה ישנם 54 שמות. לצד הדרגים הנמוכים יחסית כמו אבראהים אלסחאר, ראש מערך הנ"ט בצפון רצועת עזה שכבר התייחד עם אבותיו, ישנם כמובן את האסים והג'וקרים הגדולים שהקדישו כל כל חייהם למטרה אחת - רצח יהודים:

מוחמד דף

מפקד גדודי עז א-דין אל-קאסם

בן 58, יליד ח׳אן יונס. מפקד על הזרוע הצבאית מ-2002. היה מעורב בין השאר בפיגועים באוטובוסים ובחטיפות חיילים (בהם נחשון וקסמן). ניצל משבעה ניסיונות חיסול לכל הפחות. במהלך המלחמה התגלו צילומים שבהם נראה דף מתפקד, מהלך על רגליו ומשתמש בשתי ידיו – בניגוד להערכות הקודמות של מערכת הביטחון.

יחיא סינוואר

מנהיג חמאס ברצועת עזה

בן 61, יליד ח׳אן יונס. ממייסדי גדודי עז א-דין אל-קאסם. בראשית דרכו בחמאס הקים זרוע לאיתור וחיסול משתפי פעולה עם ישראל. ב-1989 הורשע בישראל במעשי רצח ונידון לחמישה מאסרי עולם. שוחרר ב-2011 במסגרת עסקת שליט, וכעבור שש שנים נבחר למנהיג חמאס בעזה. מאז הוביל את העימותים מול ישראל עד מתקפת הפתע ב-7 באוקטובר.

איסמעיל הנייה

ראש הלשכה המדינית

בן 61, יליד מחנה הפליטים שאטי בעזה. כיהן כראש לשכתו של מנהיג חמאס אחמד יאסין. הוביל את התנועה לניצחון בבחירות ב-2006 וכיהן כראש ממשלת הרשות הפלסטינית מטעמה. לאחר פירוק ממשלת האחדות הוסיף לעמוד בראש השלטון הפלסטיני ברצועה. ב-2017 הפסיד בבחירות ליחיא סינוואר, מונה לראש הלשכה המדינית ועבר להתגורר בקטאר.

ח׳אלד משעל

ראש הלשכה המדינית לשעבר

בן 67, יליד סילוואד שליד רמאללה. היה פעיל בתנועת האחים המוסלמים עד שמונה ב-1996 לראש הלשכה המדינית של חמאס. ב-1997 ניצל מניסיון התנקשות ישראלי בעמאן שגרם לתקרית דיפלומטית והביא לשחרורו של אחמד יאסין מהכלא. נחשב לאיש הבכיר בחמאס מ-2004 ועד להחלפתו על ידי איסמעיל הנייה בראשות הלשכה המדינית. מתגורר בקטאר.

מרואן עיסא - חוסל

מרואן עיסא - חוסל

בן 59 במותו, יליד מחנה הפליטים אל-בורייג' ברצועת עזה. נהוג היה לכנותו אותו כ"רמטכ"ל חמאס" והוא נחשב לסגנו של מוחמד דף. בעבר היה יד ימינו של אחמד ג'עברי שחוסל על ידי ישראל וממובילי המבצע לחטיפת שליט והמשא ומתן שהיה אחריו. נחשב לדמות חשאית ואף מסתורית, קיצוני מאוד ובעל מעמד גבוה ועוצמה בחמאס.

סאלח אל-עארורי - חוסל

סגן ראש הלשכה המדינית

נולד ב-1966 בעארורה שליד רמאללה. ממייסדי גדודי עז א-דין אל-קסאם. ריצה עונש מאסר בישראל מ-1992 עד 2010, אז שוחרר וגורש. הוא ברח לטורקיה ותיאם משם את פעולות הטרור ביהודה ושומרון ובהן חטיפת ורצח שלושת הנערים ב-2014. ב-2017 מונה לכהן כסגנו של איסמעיל הנייה בלשכה המדינית. ב-2 בינואר 2024 חוסל בהפצצה אווירית בביירות בסיכול ממוקד המיוחס לישראל.

איימן נופל – חוסל

מפקד חטיבת המרכז ברצועת עזה

נולד ב-1974 באל-בורייג׳ שבעזה. ב-2008 היה אחראי לפיצוץ גדר הגבול בין מצרים ורצועת עזה. הוא נעצר והורשע במצרים אך נמלט מהכלא לעזה ב-2011. היה מעורב בחטיפת גלעד שליט, בייצור אמצעי לחימה ובהכוונת ירי רקטי, היה מקורב למוחמד דף ונחשב יעד בכיר לחיסול עוד במבצע ״צוק איתן״. שימש כמפקד חטיבת המרכז ברצועה וכראש המודיעין הצבאי והיה חבר במועצה הצבאית העליונה של חמאס ובחמ״ל המשותף של ארגוני הטרור בעזה. ב-17 באוקטובר חוסל מהאוויר בסיכול ממוקד באל-בורייג׳.