אחרי לחימה בסברה ובשאטי, צה"ל מדווח על קרבות פנים אל פנים מול מחבלי חמאס במהלך המתקפה של אוגדה 36, בלחימה להכרעת גדוד זייתון, הנחשב על פי צה"ל לאחר הגדולים והמרכזיים של חמאס בעיר עזה. "הלוחמים פעלו בזירת מלחמה מורכבת, חשפו מחבלים שהתחבאו במרחב האזרחי וחיסלו מחבלים רבים", אמר תא"ל דדו בר כליפא, מפקד אוגדה 36, ששלל את הדיווחים על ירידה בסיוע של חיל האוויר לכוחות היבשה.

באוגדה 36 מדווחים על היתקלויות רבות ומארבי "משיכה" של חמאס, שמנסים למשוך את לוחמי צה"ל למבנים ושם - להפעיל מטען או ללכוד כוח בירי. או כפי שהגדירו זאת בצה"ל, "מלחמת רחוב", כאשר עיקר הלחימה מתנהל בקווי ההגנה הראשונים של כל גדודי חמאס ולאחר מכן, המחבלים בורחים. הערכה בצה"ל שייקח עוד 72 שעות עד לשליטה במרחב, אז תתעצם השמדת תשתית הטרור בדגש על מנהרות ומשגרי רקטות.

כוחות משולבים של חי"ר, שריון והנדסה מאוגדה 36, לוחמים להכרעת גדוד זייתון של חמאס, ולוחמי צה"ל מדווחים על היתקלות באויב שמתבצר בלב שכונות מגורים, בתי חולים, בתי ספר וגנים, כשהוא מסתתר ותוקף מתוך תשתיות אזרחיות. צוות הקרב של חטיבת גולני הוביל את תחילת הלחימה בזייתון, ולוחמי צוות הקרב של חטיבה 188 השתלטו על מספר יעדים מרכזיים, ביניהם לשכתו של מפקד חטיבת עזה והמפקדה המרכזית של גדוד חמאס.

הכוחות איתרו אמצעי לחימה רבים והשמידו את לשכתו של מפקד החטיבה. בימים האחרונים הם גם איתרו מעבדה לייצור רקטות, אמצעי לחימה רבים, חומרי חבלה ונפץ, פיר מנהרה ואף כלי טיס בלתי מאוישים בתוך מסגד בשכונה. "כוחות האוגדה, ביניהם צוות הקרב של גולני, צוות הקרב של חטיבת השריון 188 וצוות הקרב של חטיבת בית הספר לחי"ר, פעלו בתוך זירת מלחמה מורכבת בתוך השטח הבנוי, חשפו את המחבלים שהתחבאו במרחב האזרחי וחיסלו מחבלים רבים", אמר תא"ל בר כליפא.

מחבלי חמאס שנלחמים נגד כוחות צה"ל ומנסים לגרום לנפגעים, מדלגים לאחור כשלרוב הם משאירים מאחור את הציוד שלהם שנתפס על ידי צה"ל. חלק מההיתקלויות הסתיימו בכך שמחבלי חמאס נמלטו, אולם התייצבו שוב ללחימה בקו ההגנה השני שלהם. ולמרות שחמאס סופר שם מאות הרוגים, נראה שהם עדיין לא קרובים לנקודת שבירה. אולם בצבא מציינים שהם לא מצליחים לעצור את ההתקדמות.

צה"ל ספג בימים האחרונים אבידות, חלק מהחללים נפלו באש ירי דו-צדדי, בעיקר בין כוחות שריון וחי"ר, ובצבא פועלים כדי לחקור את האירועים ולהימנע ממקרים דומים. רוב ההיתקלויות של צה"ל בגזרה הן בדמות מארב לכוחות, כשחמאס משתמש בתצפיות של אנשים שנמצאים בחלונות גבוהים. הם מזהים את הרק״ם ואז מנסים לשגר לעברם RPG  או טיל נ"ט. היו גם אירועי משיכה, מה שהתגבר בימים האחרונים, כשהם מתחילים במקרים האלה במרחב פתוח ומושכים את צה"ל למבנה.

ככל שהפעולה הקרקעית מעמיקה, צה"ל מתקדם בקטיעת התת-קרקע, מה שמשפיע ומקשה מאוד על התנועה של האויב. אולם העבודה שם עוד רבה: רבים מהמחבלים נמלטים לאזור ההומניטרי שבדרום רצועת עזה, צה"ל גם תפס כמה מהם אבל רבים עברו. וגם בשיפא, הנחשב יעד חשוב, נרשמה התקדמות שבשלב זה לא ניתן לפרסם מעבר לזה.

בכירים בצה"ל שוללים לחלוטין את הדיווחים מהימים האחרונים על שימוש מופחת במטוסי קרב, ומדגישים כי לא קיים שינוי במדיניות הפעלתם. כוחות היבשה עובדים צמוד עם מטוסי חיל האוויר, מסוקי קרב ומטוסי קרב. תקיפות נרחבות בוצעו לפני כל התקדמות ומעבר שלב וגם תוך כדי הלחימה, כאשר בלא מעט מקרים, חיל האוויר תקף במרחק של מאה מטרים מהכוחות ואף פחות מכך.

צה"ל נכנס כעת ללחימה בחורף, מה שמשפיע עליה – וכמובן שעל האויב, ואף עלול להאט את התקדמות הכוחות. הגשם גם משפיע על חלק מהאמצעים, אולם בצבא ערוכים.