בעולם הערבי גינו בחריפות היום (חמישי) את התקרית שהתרחשה בצפון רצועת עזה, שבה התנפלו אלפי עזתים על משאיות סיוע - מה שהוביל ל-104 הרוגים לפי דיווחים פלסטיניים. על אף הדיווחים, בצה"ל הבהירו כי פחות מ-10 נפגעו מאש החיילים בשטח - והרוב מדוחק ומדריסה. הנשיא האמריקני ביידן אישר כי התקרית תסבך את השיחות לעסקת חטופים חדשה.

המשאיות שעליהן התנפל המון פלסטיני בעזה (צילום: reuters)
המשאיות שעליהן התנפל המון פלסטיני בעזה | צילום: reuters

ירדן היו הראשונים לגנות את האירוע החריג, והאשימו את ישראל: "הפגיעה האכזרית של כוחות הכיבוש הישראליים בשטח כינוס של אזרחים עזה שהמתינו לקבלת סיוע הומניטרי ברצועת עזה - מה שגרם למותם של עשרות ולפציעתם של מאות".

"אנו דוחים את המשך הכיבוש הישראלי, וקוראים לקהילה הבין-לאומית לספק הגנה הבין-לאומית לעם הפלסטיני, ולהגביר את המאמצים להגיע להפסקת אש מיידית וקבועה בעזה, הבטחת ההגנה על אזרחים ומתן סיוע הומניטרי הולם ובר קיימא לכל חלקי הרצועה", נמסר ממשרד החוץ של ירדן.

משרד החוץ של מצרים פרסם הודעת גינוי גם הוא: "אנו מגנים את הפגיעה הישראלית הבלתי אנושית בכינוס של אזרחים פלסטינים לא חמושים שהמתינו למשאיות סיוע הומניטרי בצפון רצועת עזה. הפגיעה באזרחים שרצו להשיג את חלקם סיוע ההומניטרי - הוא פשע מביש והפרה בוטה של ​​המשפט הבין-לאומי ההומניטרי".

בנוסף, ממשרד החוץ של סעודיה נמסר: "הממלכה מגנה בחריפות את הפגיעה באזרחים חסרי הגנה בצפון רצועת עזה. אנו קוראים לקהילה הבין-לאומית לנקוט עמדה נחרצת כדי לחייב את ישראל לכבד את החוק הבין-לאומי".

בישראל מיהרו להגיב להאשמות, והובהר כי מדובר בטרגדיה. "האנדיקציות הראשוניות מראות שמקרי המוות נגרמו בידי נהגי המשאיות שנכנסו לתוך ההמון. בשלב מסוים הנהגים, שהיו אזרחים עזתים, חרשו לתוך המוני האנשים - והרגו עשרות אשים. ברור שזו טרגדיה, אבל אנחנו עדיין לא בטוחים בפרטים הספציפיים של המקרה".

גורם בממשל ביידן לחדשות 12: "מדובר באירוע חמור, בודקים את הדיווחים"

לא רק בעולם הערבי התייחסו למקרה, גם בארצות הברית. גורם בממשל ביידן ששוחח עם חדשות 12 אמר כי "מדובר באירוע חמור" ושהם בודקים את הדיווחים מהאירוע. "אנו אבלים על אובדן חיי חפים מפשע ומכירים במצב ההומניטרי הקשה בעזה, שבו פלסטינים חפים מפשע רק מנסים להאכיל את משפחותיהם. זה מדגיש את החשיבות של הרחבת ושימור זרימת סיוע הומניטרי לעזה, כולל באמצעות הפסקת אש זמנית אפשרית. אנו ממשיכים לעבוד יום וליל כדי להשיג את התוצאה הזו", נמסר.

בצה"ל טוענים: פחות מ-10 פלסטינים נפגעו, בוצע נוהל מעצר חשוד

לפי תחקיר ראשוני של צה"ל, פחות מ-10 פלסטינים נפגעו מאש הכוחות. בצה"ל אמרו כי מדובר בעזתים שהתקרבו לטנק במרחק של עשרות מטרים מהכוח, אז התבצע נוהל מעצר חשוד מסודר שכלל אזהרה לאוויר, ובהמשך ירי לעבר פלג גוף תחתון. אין נפגעים לכוחותינו באירוע.

לוחמי חטיבה 646 ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
לפי צה"ל, חלק מההמון העזתי נע לכיוון כוח של לוחמים שאבטח את המקום. כוח צה"ל ברצועה, ארכיון | צילום: דובר צה"ל

האירוע התרחש הלילה בשעה 4:00 לפנות בוקר. כ-30 משאיות נכנסו מכרם שלום ומרפיח ונסעו עד לאזור שכונת רימאל שבעיר עזה. ברגע שהתושבים הבינו שמדובר במשאיות סיוע, אלפים שהגיעו מכיוון החוף התנפלו על המשאיות. במקביל, לפי צה"ל, חלק מההמון העזתי נע לכיוון כוח של לוחמים שתכליתו לאבטח את המשימה ההומניטרית.