עימות חריף נרשם השבוע בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר הביטחון יואב גלנט, אחרי שגלנט קיים דיון אסטרטגי בנושא רפיח ללא נתניהו. ראש הממשלה זעם, וגלנט האשים: "הבעיה היא שאתה לא מקיים דיונים כאלה".

העימות התרחש לפני מספר ימים בדיון מצומצם של הצמרת המדינית-ביטחונית על הרחבת הפעולה ברפיח. ברקע - עמדה חד-משמעית של בכירי מערכת הביטחון ומרבית השרים הבכירים ולפיה חייבים להכריע בנושא רפיח בצמוד לשאלת היום שאחרי, קרי מי הגורם או הגורמים שאפשר לטפח כדי שיאיימו על שרידותו של מנהיג חמאס יחיא סינואר ויהוו חלופה שלטונית אזרחית לארגון הטרור.

העימות החריף בישיבה המצומצמת
העימות החריף בישיבה המצומצמת

ראש השב"כ רונן בר אמר בדיון כי "קיימנו דיון אצל שר הביטחון, והדיון הזה היה דיון שלקח בחשבון את כלל הגזרות והשיקולים". נתניהו קטע את דבריו ואמר בפליאה: "מה?! אתם מקיימים דיונים אסטרטגיים אצל שר הביטחון?", וראש השב"כ השיב: "איזו שאלה? בוודאי".

נתניהו, שלא ידע עד לאותו רגע על הדיון שהתקיים בלעדיו, הוסיף: "עד כמה שאני זוכר השב"כ והמוסד כפופים לראש הממשלה". גלנט תהה: "אתה אוסר על שר הביטחון לקיים דיונים אסטרטגיים? מי יקיים אותם בדיוק אם לא אנחנו?".

ראש הממשלה אמר כי "דיונים אסטרטגיים מקיימים רק כאן", ושר הביטחון השיב: "כל פעם שתקיים דיונים אסטרטגיים אנחנו נגיע מוכנים, מחובתי לקיים דיונים כדי לבוא מוכן לכאן. הבעיה היא שאתה לא מקיים דיונים כאלה".

העימות החריף בישיבה המצומצמת
העימות החריף בישיבה המצומצמת
העימות החריף בישיבה המצומצמת
העימות החריף בישיבה המצומצמת

בסביבת ראש הממשלה אמרו כי לא מדובר בפעם הראשונה שזה קורה, וכי ראש הממשלה אישר לגלנט להיפגש עם ראשי הארגונים שתחתיו ללא אישור רק כשמדובר בסוגיית החטופים. עוד אמרו כי בכל נושא אחר אין סיבה שלא לקיים את הדיונים בנוכחות ראש הממשלה.

בלשכת גלנט אמרו כי הם לא מתייחסים לנאמר בדיונים סגורים והם מצרים על הדלפות חמורות בנושאים רגישים.

גורמים שבקיאים בתכני הדיונים אמרו כי דיונים - גם אסטרטגיים - של מערכת הביטחון עם שר הביטחון היו תמיד וגם במלחמה הזו. לדבריהם, לא רק שלא נעשה דבר פסול - אלא זה נדרש. לכן, במקרה הטוב יש פה כעס פוליטי-אישי של נתניהו על גלנט, ובמקרה הרע זו ההבנה של נתניהו שכלל מערכת הביטחון והשרים מבינים שאין מנוס מהרגל המסיימת המדינית, כשנתניהו נמנע מכך בשל שיקולים קואליציוניים.