מודיעין מדויק וביצוע איכותי. פרסום הסרטונים מפעולת החיסול של תאמר כילאני מאנשי ארגון "גוב האריות" בקסבה של שכם, מספק הצצה למה שנראה כמו פעולת חיסול שבוצעה על ידי גורמים מקצועיים ולא במקרה מיחסים זאת לישראל, שמצדה שומרת על שתיקה.

כילאני הפך למחוסל הראשון אחרי שינוי המדיניות של ישראל על הסיכולים הממוקדים בשטחי הגדה. ההערכה היא שכתגובה הארגון ינסה להוציא פיגוע איכותי. אולם במערכת הביטחון יש מי שמציין כי לא מדובר בארגון עם יכולות כמו החמאס או הג'יאהד האיסלאמי, מה שאולי השפיע על קבלת ההחלטה.

כך חוסל איש גוב האריות

סרטוני מצלמות האבטחה שפרסמו אנשי הארגון, מלמדים לא מעט על אופן הביצוע של החיסול ומי שעומד מאחוריו. באחד הסרטונים ניתן לראות אלמוני כשהוא מגיע עם האופנוע לעיר העתיקה של שכם, מחנה אותו ואז מתעסק עם שתי שקיות לבנות.

איכות הסרטון נמוכה. אולם נראה שהוא מחמש את המטען, תוך כדי משחק תמים של אדם שנושא משהו על האופנוע. נראה שגם מסיר משהו מהכיסא וידיות ההגה. יתכן שכדי לא להשאיר סימנים מזהים. לאחר מכן הוא הולך באופן טבעי ורגוע מהמקום.

לא הרבה אחרי, כילאני נראה הולך באותה הסמטה בדיוק ליד האופנוע. קור הרוח של המתנקש, סביר שאחד מחוליה, כמו גם היכולת לדעת איפה היעד יעבור בדיוק ומתי, מלמד על איכות המידע המודיעיני אותו אספו המתנקשים.

כאשר כילאני עומד ליד האופנוע, הוא מתפוצץ. נראה כי מדובר בהפעלה מרחוק כאשר מי שפיצץ את כילאני דאג שהוא יהיה קרוב וגם לבד. אפשר רק לנחש מי בשטחי הגדה יכול להוציא לפועל מבצע שכזה.

נראה כי מדובר במבצע של השב"כ, בטח בהקשר המודיעיני, אך גם ברמת הביצוע כפי שניתן ללמוד ממבצעי העבר של השירות שהותרו לפרסום. יתכן ששב"כ נעזר לצורך הנחת האופנוע הממולכד ביחידה צה"לית מיוחדת. אולי גם בסייען אם כי זה בסבירות מאוד נמוכה, לאור מה שנראה בסרטונים.

שינוי מדיניות בישראל?

מדובר בסיכול ממוקדם ראשון שנעשה בשטחי הגדה מאז האינתיפאדה השנייה. נזכיר שכבר לפני חודשיים, דווח כי ממשלת ישראל החליטה על שינוי מדיניות שתאפשר את חזרת הסיכולים הממוקדים לשטחי הגדה.

בחודש שעבר אף דווח כי הרמטכ"ל, אביב כוכבי, הנחה את צה"ל לביצוע פעולות סיכול ממוקד. בימים ההם הערכות היו שסיכולים כאלה יעשו האוויר. לזה גם הפלסטינים התכוננו, אך סיכול ראשון בוצע בסופו של דבר באמצעות מטען.

כאמור, פעולות כאלה לא נראו בשטחי יהודה ושומרון כבר שני עשורים. מנגד, לא מעט פעולות כאלה שמיוחסות לישראל נראו לאורך השנים באיראן וברצועת עזה. בלא מעט מקרים בהם נהרגו מדענים איראנים המשרתים בפרויקט הגרעין, הם חוסלו ממטען שהונח באופנועים או בדרכים אחרות במסלול הצעידה או הנסיעה שלהם. גם בעזה היו דמויות שאיבדו כך את חייהם.

זירת החיסול (צילום: JAAFAR ASHTIYEH/AFP/GettyImages)
האופנוע של מחבל גוב האריות אחרי החיסול בשכם | צילום: JAAFAR ASHTIYEH/AFP/GettyImages

חיסול מהסוג הזה מורכב מאוד לביצוע ודורש מודיעין איכותי ומיומנות גבוה של צוות המחסלים. לרוב מדובר במטענים קטנים כדי לא לגרום לנזק סביבתי גדול מדי ופגיעה באזרחים. ולכן צוות החיסול צריך לקבל מודיעין מדויק כדי לדעת היכן בדיוק להניח את המטען שיפגע רק ביעד, כפי שראינו הלילה בשכם. מי שעשה את זה הכיר היטב את אורח חייו והתנהגותו של כילאני, ידע איפה הוא נמצא, מתי ולאן הוא הולך.

בשנה האחרונה המעצרים בשטחי יהודה ושומרון, בעיקר בשכם וג'נין הפכו לימי קרב סוערים עם לא מעט נפגעים בצד הפלסטיני. לאור זה הוחלט כי במקרים בהם פעולת מעצר תהיה מורכבת מדי ובסיכון גבוה, תינתן עדיפות לסיכול ממוקד שיפחית את הסיכון ללוחמי שב"כ צה"ל ומג"ב. לא פחות מזה גם לפלסטינים עצמם, ומכאן שסיכול כזה יפחית את הפוטנציאל להסלמה, במצב שגם ככה נמצא בנקודה קצה.

מנגד, לפני כל מבצע שכזה ישנה גם הערכת סיכונים ובמערכת הביטחון מעריכים בסבירות גבוהה שנראה ניסיון לפיגוע איכותי מצד אנשי גוב האריות. לכן נערכו לסכל פיגועים כאלה. רק שבכל המאבק הזה גם הפלסטינים לומדים ומפיקים לקחים. ובסוף, מבחינתם, צריך את הפיגוע האחד שיצליח.

פעילי טרור חמושים (צילום: JAAFAR ASHTIYEH/AFP/GettyImages)
פעילי טרור חמושים בשכם | צילום: JAAFAR ASHTIYEH/AFP/GettyImages