חיילים? סוף לזקן הצרפתי (צילום: רויטרס)
חיילים חוגגים בהקפות במועצת אשכול | צילום: רויטרס

האם צה"ל יותר מחמיר מהמחמירים? חגיגות שמחת תורה שנערכו ביום חמישי האחרון במועצה האזורית אשכול הסתיימו בטון צורם לאחר שכ-100 חיילות עזבו בזעם את המקום, משום שנדרשו לחגוג בבידוד מהחיילים הגברים. מדובר באירוע ההקפות השניות המרכזי של צה"ל, שנערכו בשיתוף עם חיילי אוגדת עזה ותלמידי המכינה הקדם-צבאית "עוצם", שבראשה עמד פרץ בטרם מינויו לרב הצבאי הראשי.

לטענת החיילות, כפי שפורסמה בעיתון "הארץ", למרות שהן רקדו במעגל נפרד מהחיילים, בחלק שהופרד על ידי שולחן לכל אורכו, קצינים דתיים אילצו אותן לעבור למתחם אטום ומגודר, המנותק מהרחבה בה התקיימו הריקודים. מפקד אוגדת עזה והרב הצבאי הראשי נכחו באירוע אך לא התערבו בנעשה.

חגיגות ההקפות השניות, מתקיימות עם סיום הקריאה בתורה בחג בבתי הכנסת. באירוע שהתקיים באשכול נכחו כ-500 איש, מחציתם אזרחים ומחציתם חיילים מהאוגדה ומיחידות אחרות באזור, שמתוכם גם כ-100 חיילות שביקשו לשמוח. בקהילות רבות בארץ, הפרדה בין המעגלים מספקת את הציבור הדתי ואין צורך ביצירת מתחם נפרד. עם זאת, באירוע הצבאי שהתקיים בסיסמה "בונים את צבא העם באהבת חינם", החיילות נדרשו לרקוד בבידוד מוחלט.

"אחרי כמה דקות שהחיילות רקדו במעגל משלהן וזה לא הפריע לאיש, ניגשה אליהן אשה דתייה עם כיסוי ראש וניסתה למשוך אותן למעין מכלאה אטומה שהייתה כ-50 מטר משם, ללא קשר לאירוע", סיפר אחד התושבים שהשתתף בחגיגה.

צה"ל: "לא הייתה הנחייה לוודא הפרדה בין גברים לנשים"

"רוב החיילות ביקשו להישאר במקום", אמר אחד הנוכחים באירוע, "חלקן אפילו חשבו לעשות מחאה כלשהי אבל בסופו של דבר הן ויתרו". דקות לאחר שקיבלו את הפקודה, החליטו מפקדות החיילות לעזוב את המקום וכל החיילות עלו לאוטובוסים ועזבו את האירוע בעודו בעיצומו.

במקום נכחו קצינים בכירים, ובהם מפקד אוגדת עזה תת-אלוף יוסי בכר והרב הצבאי הראשי תת-אלוף רפי פרץ, שלא התערבו בנעשה. "הרגשנו שזה לא מכובד שדורשים מיותר מ-100 חיילות שמשרתות בגזרה ושבסך הכל רצו לקחת חלק באירוע שהוא לא רק לדתיים, אלא לציבור הרחב, לעבור לאזור מגודר ומנותק שהיה קטן מלהכיל אותן", אמר אחד התושבים ל"הארץ".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "כנהוג באירועים אלה, מדי שנה, ישנו אזור המוגדר לנשים בלבד ואזור נפרד המוגדר לגברים בלבד. אף גורם רשמי מטעם צה"ל לא הונחה לוודא כי במקום מתקיימת הפרדה בין נשים וגברים. חלק מהטענות שהועלו אינן מוכרות לרבנות הצבאית והנושא ייבדק בימים הקרובים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק