לוחמי הסטי"לים (צילום: נועה אדר, עיתון "במחנה")
אימון רטוב – בגרסת חיל הים (צילום: במחנה) | צילום: נועה אדר, עיתון "במחנה"

צוותי הסטי"לים (ספינות הטילים) של חיל הים יצאו מכלי השיט לכבוד בוחן הצוות המסורתי. הצוותים התחרו זה בזה בריצה עם אפוד ונשק, שכללה גם טבילה במים וסחיבת אלונקות, והראו לכולם שגם הם יודעים לרוץ על הג'בלאות. למקום הראשון הגיע הצוות של אח"י אילת, שסיים את הבוחן ב-13 דקות ו-20 שניות. אחריהם סיימו לוחמי אח"י יפו ואח"י כידון.

מבחן המציאות

כבר לפני חודשיים החלו הלוחמים להתכונן לבוחן, שהתקיים בחוף שקמונה שבחיפה. "היום זה מבחן המציאות", הכריז מפקד אח"י חרב, רס"ן מ'. "כמו ספורטאי שכל יום מתכונן לאליפות שלו, היום הלוחמים צריכים לפרוע את הצ'ק".

הלוחמים הוזנקו לריצה של שני קילומטרים שהתחילה על החול היבש והמשיכה לתוך המים. אחרי שהגיעו לגובה כתף, נגעו במצוף וחזרו, עברו החיילים לשלב הבא ופתחו אלונקות לריצה נוספת של 500 מטר. מפקד שייטת הסטי"לים, אל"ם דוד סלמה, הצטרף גם הוא למסלול ורץ עם לוחמי אח"י רומח. "נהניתי מאוד ממה שקרה במהלך הריצה, אחד עוזר לשני וזו תכלית הצוות. הלוחמים יודעים שהם מסוגלים להרבה יותר ממה שדמיינו או חשבו", אמר אל"ם סלמה. "במצב של מלחמה, כשטילים נוחתים ולוחמים נפצעים לידכם, אז דרושה עבודת הצוות".

הכושר לא היה הדבר היחיד שהתחזק במהלך הבוחן, וגם רוח הצוות נשבה בין הקבוצות שהתחרו. אחרי שכל ספינה התבקשה לשלוח 30 לוחמים לפחות, הגיעו לים הרבה יותר חיילים. "היה ברור לי שהצוות יהיה מאחוריי ושאנחנו מלוכדים ומגובשים, וזה מה שנתן לי כוח להמשיך הלאה בריצה ולא לוותר", סיפר אחד מלוחמי אח"י עצמאות. "כשהיה לי קשה הם משכו אותי ונתנו לי יד, למרות שגם להם היה קשה, וזה ככה גם בשגרה היומיומית שלנו".

>> בשיא הקור, בשיא הרעל: גיבוש לסיירת רימון