אוגדה 98 פתחה אמש (ראשון) במתקפה אוגדתית נרחבת על מערב ח'אן יונס, שטח שבו צה"ל פועל לראשונה אחרי השמדת תשתיות טרור בשטחים שבהם פעל עד היום. במתקפה משתתפות ארבע חטיבות: צק"ח גבעתי, קומנדו, חטיבה 7 והצנחנים. מאז החלה התקיפה, חוסלו על פי צה"ל למעלה מ-50 מחבלים, ביניהם מפקד פלוגה של חמאס.

הכוחות כיתרו את מחנות הפליטים שם ופועלים גם בפאתי המואסי, האזור הבטוח שבו שוהים אזרחים רבים. טרם תחילת ההתקפה, בוצע מטס תקיפה נרחב של חיל האוויר, שהורגש היטב בכל המרחב, בהובלת החיל ומרכז האש האוגדתי.

חטיבת ח'אן יונס נחשבת לחטיבת "הבית" של יחיא סינוואר ומוחמד דף. חמאס בנה שם תשתיות של פיקוד ושליטה, מפקדות פנים, מנהרות ארוכות ומרחבי שיגור. מדובר בזירת לחימה מורכבת, במרחב אזרחי צפוף, מה שמחייב את הכוחות בדיוק גדול בפעולה המבצעית. לכן צה"ל סימן את האזורים שבהם אזרחים ומחסות.

ההערכה בצבא היא שהמתקפה הזאת תימשך מספר ימים עד שיגיעו למיצוי פירוק המסגרת הצבאית במרחב ח'אן יונס. שם, יש יותר אתגרים לכוחות, בתי חולים, מחסות ואזרחים. גורמים בצה"ל הסבירו שמעבר למתקפה העיקרית, יהיו פשיטות ומהלכים צבאיים ממוקדים במטרה לפגוע בכוחות חמאס ולמנוע בפגיעה בבלתי מעורבים. 

במקביל לתקיפה בח'אן יונס, גורמים בצה"ל מדווחים על הכנסת משאיות הומנטיריות גם לצפון הרצועה, ובצבא דוחים בתוקף את הטענות להרעבת אזרחים. בנוסף, המסדרון ההומניטרי ממשיך לפעול עם אוגדה 162, שפועלת בצפון הרצועה. צה"ל ממשיך בלחימה גם במרחב הצפוני של עזה, שם יש עוד פעילות טרור.

השאלה הגדולה נוגעת לעיר רפיח וציר פילדלפי, שם עדיין לא פעלו בכלל. בכירים בצה"ל אומרים שהוכנו תוכניות מבצעיות לאזורים הללו, וכי כניסה לשם היא רק עניין של זמן.

כוחות אוגדה 98 בח'אן יונס (צילום: דובר צה"ל)
כוחות אוגדה 98 בח'אן יונס | צילום: דובר צה"ל