יממה שקטה ומתוחה עברה על תושבי עוטף עזה והדרום, אחרי שבסיכול ממוקד נהרגו ברצועת עזה שלושה פעילים בכירים בארגון הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני – גא"פ - הארגון השני בגודלו ברצועה אחרי חמאס. עוד עשרה בני אדם, ביניהם בני משפחות הפעילים, נהרגו בתקיפה, כשבמקביל מטוסי חיל האוויר תקפו מספר יעדים צבאיים של גא"פ.

ארגון הטרור הבטיח לנקום את מות הפעילים שלו, קריאות נשמעו גם מכיוון חמאס ואפילו חיזבאללה בלבנון. גם בצה"ל הופתעו מהיממה שעברה ללא תגובה ולא יודעים להצביע במדויק מתי תבוא התגובה הצפויה. בינתיים צה"ל החל בגל תקיפות נוסף כדי למנוע מהגא"פ לשגר רקטות משטח הרצועה לעבר ישראל, וישנן מספר הערכות לגבי התרחישים הצפויים, כאשר בצבא מצביעים על כמה עיקריים:

הלוויות ברצועה (צילום: MOHAMMED ABED/, AFP)
הלוויות בעזה לאחר פתיחת מבצע "מגן וחץ" | צילום: MOHAMMED ABED/, AFP

האם צפויים מטחי רקטות?

מבדיקה מול גורמים בצה"ל עולה שההערכה הגבוהה היא שהג'יהאד האיסלאמי ייבחרו את שעת הכושר מבחינתם, והם יכולים לשגר את הרקטות בכל רגע. עצם זה שלא עשו זאת בשעות שאחרי הסיכולים הפתיע את מערכת הביטחון.

במבצע "עלות השחר" ישראל חיסלה מהאוויר את תייסיר אל-ג'עברי. עוד כ-15 פלסטינים נהרגו בגל התקיפות שליווה את הסיכול הממוקד. בשעה תשע בערב כבר הייתה תגובה, כאשר הגא"פ שיגרו מטחי רקטות כבדים. רק בלילה הראשון היו כ-160 שיגורי רקטות. ההערכה היא שמטח הפתיחה עלול להיות דומה ואף כבד יותר, כולל שיגורי רקטות לערי המרכז.

פיגוע אשר יקדים את מטחי הרקטות

תרחיש נוסף עליו מצביעים בצבא, כולל מהלך מצד הגא"פ שיהיה שריקת הפתיחה לשיגורי הרקטות. למשל ירי של טיל נ"ט לעבר רכב צבאי או אזרחי. אפשרות נוספת, ירי של צלף לעבר קצין או אזרח ישראלי.

בשל המכה שספגו במהלך הפתיחה הישראלי, הגא"פ מעוניינים לגבות מחיר כבד מישראל באמצעות ירי טילי נ"ט, צלפים ואולי גם הפעלת מטענים ב"פיגוע משיכה" שאחריו יחל מטח הרקטות הכבד.

ארגוני הטרור בעזה (צילום: CalibreObscura, Twitter)
חשפו טילי נ"ט ואמל"ח | צילום: CalibreObscura, Twitter

יש לציין שהיום ואתמול כבר סוכלו חולייות נ"ט בדרום רצועת עזה על ידי כלי טיס של צה"ל. אולם בצבא מבינים שלאורך הרצועה כבר פרוסות חוליות נ"ט רבות ולצידן גם צלפים, ולא את כל החוליות הללו אפשר לאתר.

כמה זמן תימשך הכוננות לתגובה?

עוד לפני ששיגר רקטה אחת, הגא"פ הצליח לשתק חלקים נרחבים מהדרום ולגרום לדריכות גם בערים רחוקות יותר. יישובי העוטף בטווח של עד 7 ק"מ פונו על ידי פיקוד העורף והלימודים בוטלו בערי הדרום. מקלטים נפתחו אפילו בערי המרכז. ישנם גם רבים שלא הלכו לעבודה וכל זה אומר עלות גבוהה למשק הישראלי עוד בטרם החל המבצע באופן מעשי.

גא"פ ינסו לנצל את המצב ולמשוך את הסיטואציה ככול שניתן בטרם ישגרו את הרקטות. יש המעריכים שהם ינסו למשוך את זה עד לערב יום שישי. את הזמן הם מנצלים להתארגנות והפעלת לחצים על חמאס, כדי שיצטרפו למערכה ולא יישבו על הגדר כפי שקרה בסבבים קודמים.

סוללת כיפת ברזל באשדוד (צילום: JACK GUEZ, AFP)
סוללת כיפת ברזל באשדוד | צילום: JACK GUEZ, AFP

ייתכן שלא תהיה תגובה?

ישנו עוד תרחיש אחד שאותו מסמנים בצבא כהכי פחות סביר והוא, שבשלב זה לא תהיה תגובה. הערכות במקרה הזה הן שארגוני הטרור בעזה יבחרו להתאפק ולא להגיב, אולם לא כדי לשמור על השקט. הם יחכו שהמצב הביטחוני יירגע ותושבי הדרום יחזרו לבתים שלהם. אז, אחרי חודש ואולי גם יותר יצא לפועל פיגוע נ"ט ומטח טילים כבד לעבר הדרום.

בהקשר של המתנה לשעת כושר נלקחת בחשבון גם שהארגונים ממתינים עם הירי למצעד הדגלים בירושלים שמתוכנן ל-18 במאי, ונערכים לתרחיש בו גא"פ ירו כמה ימים קודם וחמאס ביום המצעד עצמו.

דבר אחד בטוח, בצבא מבינים שלארגוני הטרור בעזה יש גם אחרי הסיכולים המוקדים שליטה מלאה על מערכי הטרור האדירים שנבנו ברצועה. למרות הכותרות בישראל על הלם בצד השני, מה שנכון אופן חלקי, ישנו מערך פיקוד ושליטה ששולט במצב ושם, יחליטו מתי המבצע הזה ימשיך להתגלגל.

שלושת בכירי הג'יהאד שחוסלו עם פתיחת מבצע "מגן וחץ" (צילום: SAID KHATIB, AFP)
חמושים ברחובות עזה לאחר סיכול בכירי הג'יהאד במגן וחץ | צילום: SAID KHATIB, AFP