צה"ל חיסל אתמול (ג') בתוך שעות את מי שמוגדר כמפקד "גזרת החוף" של חיזבאללה ואת מפקד יחידת הרקטות והטילים של הגזרה המערבית בכוח רדואן, יחידת העילית של ארגון הטרור. שבוע קודם לכן חוסלו בתקיפות מהאוויר בכירים נוספים בדרג הטקטי של חיזבאללה וכוח רדואן. במקביל חיזבאללה הגביר את השימוש ברקטות, אחרי שספג אבדות קשות ביחידות הנ"ט שלו, שעדיין מצליחות להילחם.

בכיר בפיקוד הצפון אמר ל-mako שהחיסולים פוגעים קשה ביכולות של חיזבאללה לפעול מול ישראל, כולל בלחימה שאולי תהיה במקרה של כניסה קרקעית ללבנון. ועדיין, גם בצבא מודים שהדבר לא מצליח לשנות את תמונת המצב בצפון, שם יש עשרות אלפי מפונים שלא ברור מתי יחזרו לבתים שלהם.

ראשון המחוסלים אתמול היה מפקד "גזרת החוף" של ארגון הטרור חיזבאללה, איסמאעיל יוסוף באז. שעות לאחר מכן, כלי טיס של חיל האוויר חיסל גם את מוחמד חסין מוסטפא שחורי, ששימש כמפקד יחידת הרקטות והטילים של הגזרה המערבית בכוח רדואן. לפני החיסולים, כטב"מים של חיזבאללה פצעו באורח קל שלושה ישראלים באזור בית הלל, ולאחר מכן נורה מטח של כ-10 רקטות לקריית שמונה.

שבוע קודם לחיסולים האלה, צה"ל חיסל בתקיפה מהאוויר את עלי אחמד חוסיין, שהוגדר כמח"ט בכוח רדואן, שהיה אחראי על אזור רכס רמים ומשם על שיגורים רבים לעבר ישראל. בין ה-29 במרץ ל-31 במרץ חוסלו ארבעה מפקדי שטח של חיזבאללה, בהם אחמד ג'וואד שחימי, הנחשב מקורב לחסן נסראללה ואיסמעיל עלי א-זין, מיחידת הנ"ט של כוח רדואן.

לדברי הבכיר בפיקוד הצפון, החיסולים האלה פגעו ביכולת הפיקוד הטקטי של חיזבאללה, בין השאר כי מדובר לדבריו במפקדים שצברו ניסיון מבצעי במלחמת האזרחים בסוריה. עוד הדגיש אותו בכיר, החיסולים האלה גורמים לאותם מפקדים להשקיע מאמצים בשרידות האישית שלהם על חשבון פעילות התקפית, ובנוסף לזה, זה פוגע ביכולות המבצעיות של חיזבאללה לתקוף את ישראל ואף לפעול נגד צה"ל, במקרה שיוחלט לצאת למהלך קרקעי בלבנון.

אותו בכיר מסביר שאת האפקט של החיסולים האלה רואים בפעילות של חיזבאללה על הגדר, לחץ התקפי על המחבלים בשטח והמפקדים שלהם, הוביל לסיכול פעולות רבות שחיזבאללה תכנן להוציא לפועל, כמו פיגועים על הגדר נגד כוחות צה"ל, ירי נ"ט ועוד.

לדבריו, המפקדים שחוסלו הוחלפו באופן מידי, אולם היכולות של המחליפים וזמן ההתאקלמות שלהם בתפקיד, שיבש את היכולות של חיזבאללה. עוד אמר שלאותם חיסולים הייתה גם משמעות ברמה ההצהרתית, אחרי חיסול הבכירים בדמשק. כלומר להראות שישראל לא נרתעת מהמשך מדיניות החיסולים, למרות האיומים של חיזבאללה והאיראנים.

גורמים בצה"ל מציינים שלצד החיסולים של פעילים ובעיקר מפקדי שטח בחיזבאללה, ישראל מנצלת את הלחימה בצפון כדי להשמיד את תשתיות הטרור וההגנה שחיזבאללה בנה לאורך שנים רבות. מטרת התקיפות האלה להסיר את האיום, בעיקר הקרוב על הישובים, אבל גם להכין את השטח לכניסה קרקעית, למקרה שתתקבל החלטה על כניסה כזאת. צה"ל גם משמיד מהאוויר מחסני אמל"ח, שמלאים אחרי שנים של הברחות שהצליחו, למרות יותר מעשור של תקיפות ה"מב"מ" בסוריה.

ולמרות כל זה, בצפון מתנהלת כבר למעלה מחצי שנה מלחמת התשה. ארגון הטרור מלבנון משגר בכל יום רקטות לעבר יישובי הצפון ובסיסי צה"ל, ובמקביל לזה גם טילי נ"ט שרובם גורמים נזק גדול לבתי האזרחים בישובים צמודי הגדר.

הפעילות של צה"ל לא משנה לחלוטין את המצב ובשלב זה גם לא מפחיתה משמעותית את נפח האש, שאף מתגברת בחלק מהימים. המטרה של חיזבאללה להשאיר את מרחב הצפון ריק מאזרחים ולתחזק את מצב החירום. משימה שבשלב זה נראה שמצליחה להם, למרות מאות הפצועים וכמעט 300 הרוגים שספגו מישראל.

במשך יותר מחצי שנה ישראל לא מצליחה לשנות את המשוואה בצפון וגם בצבא מבינים, שהטיפול הלקוי בתושבי הצפון שמפונים מייצר עליהם לחץ, כמו גם על הדרג המדיני, שעלול לקבל החלטות ממקום של לחץ, ולא כחלק מתוכנית אסטרטגית מחושבת.